Dva z největších Polynéských ostrovů Savaii, Upolu a několik malých v blízkosti 180 poledníku tvoří republiku Samoa volně přidruženou k Novému Zélandu. Ostrovy byly osídleny před více jak 2000 lety obyvatelstvem ze západně ležících ostrovů. 170 000 obyvatel, hlavní město Apia, zemědělská produkce, krátký čas německá kolonie.
Plavba z ostrova Suwarov byla pohodová. Stálý vítr E 15 uzlů, jasno, měsíc v úplňku. Dvě přední plachty na spinakrových pněch nás posouvaly každý den o 100 mil. Nebýt kolébání byla by to plavba pro mateřskou školku. Po pěti dnech vplouváme 12. září do zálivu, kde je hlavní město Apia. Chystáme se zakotvit, ale připlouvá člun s nabídkou využití mariny. V nové bezpečné marině se vyvazujeme k dalším deseti jachtám. Cena asi 42 tala, což je místní dolar představuje asi 15 EU za den. Odbavení poněkud náročnější, ale velice vstřícné a přátelské.
Pěšky do centra, vyzvednout peníze a obeznámit se s prostředím. Město s částečně zachovalou koloniální zástavbou, poněkud ušmudlané, velmi příjemní lidé. Kde kdo tě oslovuje, podává ruku, vyptává se na vše možné, nabízí pomoc. Zastaví policajt, představí se, poptá se, co a jak a je připraven pomoci. Na vesnici se většina s námi zastavuje a často i zve k návštěvě. K cestování zejména po ostrově Savaii slouží spolehlivý autostop. Na korbě rozvrzaného traku je nás často několik a vždy následuje představování a řada běžných otázek. Využíváme levných cen a často se stravujeme v místních jídelnách. Banán k vaření, kousky kuřete, trochu zeleniny. Jako moučník mini koblížky a bílá káva. Úzkostlivý strávník by tady umřel hlady, hygiena je zatím v plenkách. Z naší cesty je tady zatím nejteplejší klima. Vysokým teplotám jsou přizpůsobena i obydlí. K bydlení slouží zastřešená plocha bez stěn, nebo s nízkou ohrádkou. Bohatší mají dlažbu, chudší beton a nejchudší sopečný popel. V jedné části je otevřený oheň, který stále doutná a na něm velký hrnec. Spí se na zemi na palmových rohožích, bez přikrývek.
Nezvyklé jsou hrobky nebožtíků v sousedství obydlí. Teplotám je podřízen i oděv. Všechny ženy a většina mužů nosí sukně, včetně policie. V oblibě jsou uniformy. Že každá škola má svoji uniformu je snad na místě, ale když nerozeznáš policii od řidiče autobusu je trapné. Ostatně autobusy jsou též místní zajímavostí. Na podvozcích nákladních aut jednoduchá, co nejotevřenější nástavba, patřičně barevná a hlavně výjimečný klakson.
Obchodní síť ovládají Číňané, ale tradiční forma nakupování na tržišti je stále živá. Na rozsáhlé zastřešené ploše stovky obchodníků nabízí často jen několik trsů banánů či kusů papájí, ale nabídka je bohatá a vcelku levná. Samostatnou kapitolou je náboženství. Kromě tradičních církví jsou zde zastoupeny zejména křesťanské sekty. Mormoni, baptisté, jehovisté, posledních dnů a mnoho dalších. V počtu kostelů a modliteben na obyvatele je prý Samoa první na světě, vůbec nepochybuji. I ta nejmenší vesnice o několika domech má kostel, ne-li katedrálu. Neděle je vyhrazena kostelu, kde věřící tráví celý den při modlitbách, zpěvu, odbíjené či četbě.
Dvě studentky místní university, se kterými jsme se seznámili, nás dva nezávisle zaskočily otázkou, kde je Michael Jackson? V nebi nebo v pekle?
V období, které trávíme na ostrovech, probíhá na Novém Zélandu mistrovství světa v ragby a zápasy státu Samoa jsou zde prvořadou událostí. Nikdo nezůstává chladným. Klaksony, trubky, bubny, dupání, tance, zpěvy, vlajky, oblečení, pro mě nefanouška zážitek. Procedura odplutí vyžaduje půlden času. Pokud ovšem chcete navštívit sousední ostrov Savaii potřebujete navíc Cruising permit, který vydává lady Galulolo v pátém podlaží vládní budovy. Lady ve fialových květinových šatech a orchidejemi ve vlasech je vzorem zdvořilosti a těžko opakovatelným setkáním se státní mocí.
V pondělí odpoledne odplouváme z Apia směrem k ostrovu Savaii a za slabého větru po dvaceti hodinách přistáváme v Asau. Připadalo-li nám Upolu chudé, je Savaii nejchudší místo, které jsme navštívili. Na bezpečném kotvišti vyčkáváme na příznivou předpověď a v sobotu 24. září vyplouváme k jihu. Od této pozice již bude zeměpisná šířka jen narůstat a navíc v nejbližších hodinách překročíme datovou hranici a posuneme datum o jeden den dopředu.
Jarda Bernt
Neiafu Vavau
Království Tonga
18 39 340 S 173 58 992 W0
7. 10. 2011
[…] Další díl seriálu Sayonara- Samoa […]