23. Sayonara: Letní období v JZ Pacifiku a Nový Zéland


Léto v JZ Pacifiku

Zkušenosti našich předchůdců nabádají uchýlit se v tomto období do některého z mnoha chráněných zálivů v této oblasti a nevystavovat se od prosince do dubna možným cyklonám síly hurikánů. Vyhlášeným střediskem je především Nový Zéland a zde pak Auckland, Whangarei, Opua a mnoho dalších. 23sayonara1Již od Tahiti jsme se setkávali s výzvami různých marin pro jejich využití. Servisní služby, které pak na množství jachet navazují, představují zcela samostatné hospodářské odvětví a poskytují zajímavou existenci místnímu obyvatelstvu. Jachtařské obchody otevřené 10 hodin denně včetně víkendů, dílny zámečnické, truhlářské, haly pro nové povrchové úpravy, servis motorů, opravy takeláže, šití plachet, servis elektroniky, pojištění lodí, prodej lodí, agent prodávající a zpět vykupující auta, zkrátka průmyslové odvětví jachting. Mnozí z jachtařů odlétají domů, někteří cestují auty, jiní pracují na svých lodích či si přivydělávají, což zejména pro jedince do 36 let je velice snadné.

Z posádky Sayonary Jirka starší odletěl domů, po čase jsem ho následoval i já, Jirka mladší nastoupil ihned do práce. Sayonara po 19 měsících plavby, a jen základní údržbě, bude vyžadovat větší péči. Spolehlivost každé lodi a dřevěné ještě více je podmíněna zodpovědným přístupem k údržbě. Odhaduji, že naše loď si vyžádá minimálně 400 hodin práce. Podstatné jsou zejména práce spojené s obnovou nátěrů. Seznam dalších prací má téměř 150 položek. Během tří týdnů do odletu se podařilo udělat významnou část povrchových úprav. Většina ostatních úkolů bude vyžadovat jistou přípravu a zajištění materiálu. Ze zásadních prací chci vyměnit přední stěh, instalovat rollfok a provést úpravu obou genuí. Komfort, který poskytuje při řízení lodě větrný a již postarší elektrický autopilot se chystám pojistit novým autopilotem opět z dílny Simradu DD15. Chci vyrobit držák, který umožní instalovat na přídi druhou kotvu. Zjednodušit refování hlavní plachty a připravit třetí ref. Samozřejmostí je údržba motoru, kontrola elektrických rozvodů, instalace úsporných žárovek a další a další drobnosti, které ovšem mohou často přerůst v nepříjemné problémy.

V polovině prosince letím domů. Přiznám, že se velice těším. Čas v Čechách rychle a příjemně uběhl, Libštát se vydařil a s uspokojením, že vše zdárně běží i beze mne odlétám. Vracím se do prostředí, kde každý den má svoji jedinečnost, kde nelze nic ponechat náhodě a kde veškerá zodpovědnost je jen a jen na Vás. Odlétám i s jedním z členů nové posádky Pepou Mišinou a po týdnu práce na lodi odjíždíme autem na měsíční cestování po Novém Zélandu.

Jarda Bernt, Opua 21. března 2012, Opua marina

Nový Zéland

23sayonara2Již od dětství jsem slýchával o jedinečnosti Nového Zélandu. Knížky, filmy, internet a vyprávění druhých vše tuto skutečnost potvrzovalo. Není nad osobní zkušenost, proto vzhůru na cesty. Od Filipa v přístavu si půjčujeme mini auto Nissan March. První chybička. Jen za malé navýšení jsou v Aucklandu v mimosezoně malé vany, kde lze spát i vařit. Na okružní jízdu si vyhrazujeme 30 dnů, což se ukázalo přijatelné. Stan, vaření, spaní, výbava na tracky a autíčko je plné po okraj. Itinerář, pro měsíční cestování po obou ostrovech je v každém průvodci, takže není důvod experimentovat. Turistika se stala významnou složkou NZ hospodářství a kvalita poskytovaných služeb je na vysoké úrovni. Hustá síť informačních center nabízí kromě spousty balastu vše, co turista potřebuje. Benzin, potraviny, vstupné, trajekty to vše jsou konstantní náklady, kde však lze výrazně ušetřit je spaní. Využívání campů DOC je jedna z cest jak zbytečně neutrácet.

23sayonara3Pár údajů. NZ je geologicky mladé území ležící na tektonickém styku Pacifické a Australské desky. Běžné je zemětřesení a další průvodní sopečné jevy. Dlouhé období odloučenosti vedlo k množství původního rostlinstva i živočišstva, i když druhově chudšího. Ostrovy byly osídleny před 1 – 2 tisíci lety Polynésany, jejichž potomci jsou dnešní Maorové. Pro Evropu objevil NZ především James Cook před 250 lety. S příchodem Evropanů začíná přeměna krajiny. Zcela zalesněné území usedlíci postupně z 90 procent vypálili a přeměnili na pastviny. Zbývající, převážně špatně využitelné plochy jsou dnes obdivované národní parky a chráněná území. Evropané přiváží mnoho evropského rostlinstva a živočišstva, které komplikuje život původní fauně a floře dodnes. 4,4 miliony obyvatel, 14/km2 , extenzivní zemědělství, 40 milionů ovcí, 3,5 milionu kusů dobytka a nejnověji i téměř 3 miliony kusů jelení zvěře. Chov ovcí se omezuje, chov skotu dostává intenzivní znaky – produkce mléka a následná výroba sýrů, másla, trvanlivého mléka. V celém Pacifiku, a výrazně levněji než na NZ, dominují tyto NZ produkty. Životní úroveň obyvatelstva a kvalita života patří mezi nejvyšší na světě. Výjimečná je pak vstřícnost a přátelské chování Novozélanďanů.

23sayonara4Původní záměr zpřístupnit překrásné horské oblasti pro pěší turistiku je pro velkou část současného uspěchaného a emočně chudšího světa nepříliš atraktivní. Vzrušení a emočně silné zážitky v co nejkratším čase jsou dnes podstatnou nabídkou turistických agentur. Z množství „ingů“ vybírám: jumping, climbing, canyoning, surfing, bouldering, kajaking, paragliding, ……..Helitracking, helikoptérová vysokohorská turistika s přelety z jednotlivých základen, krátkých výstupů, přenocování v útulnách a to vše ve vybavení pro horolezce do Himalájí.


Po šesti hodinách vystoupíte do výšky dva a půl tisíc metrů a potkáte japonská děvčata s cepíny, mačkami, v přilbách a s poloprázdnými krosnami jak pózují před ledovcem se zaseknutým cepínem, aby v zápětí přeletěli helikoptérou na jiný vysokohorský heliport. Pro vyznavače pěší turistiky je ovšem Nový Zéland skutečnou Mekkou. Kvalita všech navazujích služeb je na nejvyšší úrovni a Nový Zéland je nesporně jedním z nejvýznamnějších center trackingu, kde ani Češi nejsou výjimkou. Ostatně na horské chatě Harris Sadle je čeština druhým světovým jazykem vedle angličtiny. Zpráva totiž důrazně sděluje, že chata se nesmí používat pro přespávání a nekompromisní pokutování těch, kteří zákaz překračují.

23sayonara6Intenzita podnětů, které NZ příroda nabízí je neobyčejně silná. Tongariro crossing, Reuteburn track, Mt. Cook a z množství dalších na příklad Mt. Edmond. Příjezd k Mt. Edmond – Taranaki, kdy sopečný kužel zvedající se z pobřežní roviny do výšky 2 500m nemůže nechat chladným žádného. Výstup a sestup lze pak skutečně bez problémů absolvovat během osmi hodin a následná úroveň přeplavení adrenalinem je nepopsatelná.

Během 30 dnů jsme po levé straně najezdili 7 000km, nachodili jsme 200 km pěšky a vystoupili přitom do výšky 8 000M.

Každopádně být na NZ a nepokusit se alespoň o letmé seznámení s přírodními krásami by byla neodpustitelná chyba.

Jarda Bernt, Suva Fidji, 26. května 2012

23sayonara7

Další díl seriálu Sayonara- Fidži

1 COMMENT

Comments are closed.