A držák na pivo máte? A můžeme ho vidět?

Foto: leatherman.cz

Tak aby bylo jasno, nestěžuji si, jen bych si občas přál abychom měli moře a mnoho přístavů a námořnickou tradici jako Britové a peněz jako Švýcaři… na Kráse jachtingu bychom dostávali nabídky na testování lodí a návštěvy loděnic, a zdarma nějaké to vybavení na odzkoušení a vděčnou recenzi. (Pokud mě u Hansenů někdo čte, tak by se mi hodilo offshore oblečení.) Ono nějaké to pozvání občas přijde, ale jen cesta stojí poloviční měsíční rozpočet redakce. Než si nás v marketingových odděleních všimnou, budeme spoléhat na ty internety a zde pár tipů na vybavení, které jsme našli a vám se může v roce 2021 hodit.

Leatherman pro jednu ruku

Prvního Leatherman (model Wave) jsem dostal darem při odchodu z kancelářské práce do práce námořnické, a byl to můj nejvíce používaný nástroj během oprav a údržby La Grace. Mám ho dodnes, spolu s dalším (na tom prvním kleště nevydržely intenzivně užití a mocné pracky Honzy strojníka). Dnes bych sáhl po modelu Free P4 na kterém výrobce vyřešil problém nejednoho bocmana – jak otevřít nůž jednou rukou, když za druhou visíte nebo něco držíte… Nový systém důmyslně používá magnety a má zlepšenou ergonomii pro snadné otevírání a zavírání nástrojů jednou rukou, což šetří nervy a zubní sklovinu. Model P4 doplňuje subtilnější P2, který  má jen jednu čepel. (P4 nebo bestseller Wave má dvě čepele, pilku a solidní pilník). Účel ale splní. Kdo s multitoolem neopravuje tallship, jenom potřebuje šikovný nožík na loď, může sáhnout po modelu Free T2  nebo na výbavu bohatší FreeT4. Jedna věc stále zoufale chybí! Vývrtka na víno!

Foto: leatherman.com

Přísavky Fender Design

Firma Fender-desighn nevyrábí fendry, jak by název naznačoval (v nabídce má jeden malý model), ale hlavně různé cetky kolem, například textilní obaly na ně nebo textilní kryty na palubu a různé části výstroje, potahy matrací, rohožky a to vše s možností individualizace. Pokud si loď po pravdě pojmenujete “Neumím s tím v marině”, tak vám to u Fender-designu vyšijí na různá místa po lodi a bude jasné, co od vás mohou ostatní čekat. V praxi jejich produkty slouží hlavně na luxusních motorácích, nicméně v katalogu mají pár užitečných drobností. Například přísavka na trup Yacht Graber poslouží, když si chcete třeba  očistit trup a nemáte se za co chytit. Kdo zažil, ví jak zoufale neefektivní a namáhavé to je. Proto užitečná věc za 24 Euro. Lze sáhnout i po běžných přísavkách na sklo za třetinu částky. Kdo při plavbě trpí na rozbité sklenice na šampaňské – doporučujeme přísavní držák na sklenice, pro české jachtaře bude zajímavý praktický držák na pivo

Foto: fender-design.com

 Kartáč na lana

Kapitáni co mají rádi své plavčíky, nebo ti co si musí na lodi dělat všechno sami, prosím pozor. Shurhold vymyslel ohebný kartáč na čištění mooringových a jiných lan, špinavých a oslizlých od řas a bordelu, který se pak rychle roznáší po palubě. Existuje i verze původně pro horolezecká lana která by se také mohla hodit. 

Foto: shurhold.com

Čelovka Petzl IKO CORE

Čelovka – světlo na pásku – je věda. Ví to každý, komu se kdy prodřely ty cvakavé zoubky v naklápění, rychle se vytahala guma v pásku (případně byl pásek tlustej, až z toho bolela hlava), natekla voda, svítilo to moc, svítilo to málo, nešlo to ovládat v rukavicích, požadovaná intenzita svetla sa zapnula jako poslední ze čtyřiceti osmy možných… a tak dále, a tak dále, znáte to.  

Najít dokonalou čelovku je práce na celý život, ale naštěstí je z čeho vybírat. Petzl vyrazil do boje s inovací zvanou Iko Core. Z triády – lehké, silné s dlouhou výdrží se soustředil na lehké (a pohodlné) s dostatečným světlem (max. 500 lm váha 79 g). Hlavní vtip je v nahrazení gumotextilní pásky páskou pevnou a tenkou z kombinace gumy a plastu, která se nastavuje gumovou šňůrkou vzadu. Výsledkem má mít lepší rozložení tlaku na hlavu a tím pohodlnější nošení. Čelovka má 7 diod a tři úrovně jasu (6, 100 a 500 lm) bílého světla a vše napájí akumulátor (1250 mAh) nebo alternativně tŕi AAA baterie. Ke sbalení je praktický pytlík, který slouží i jako difuzní stínítko na osvětlení stanu/místnosti/kajuty. Bohužel je bez červeného světla. Cena začíná těsně nad 1500 Czk.   

Foto: petzl.com