… a otočte kuchyň! – JP 54

Foto: www.jpdick-yachts.com

Když toto při obratu kapitán zahlásí do podpalubí, s pravděpodobností hraničící s jistotou budete na JP 54, futuristickém “cruiseru” na steroidech.

Loď si vymysleli a postavili architekt Guillaume Verdier, závodní jachtař Jean-Pierre Dick a Luc Talbourdet, manažer týmu Absolute Dreamer. Verdier dnes navrhuje nové IMOCA lodě a pro Team New Zealand navrhl AC 75, která by měla obhájit Americký pohár. Dick v minulosti dvakrát vyhrál Transat Jacques Vabre a tým Absolute Dreamer ho při tom podporoval.

Otáčecí kuchyň. Foto: www.jpdick-yachts.com

JP 54 je navržen jako pohodlný “cruiser” na cestu kolem světa s možností úspěšně závodit, takže místo kýblu je v něm dokonce jeden pohodlný záchod. A taky kajuty. Stále je to ale karbonový speciál s výklopným kýlem a velkorysým oplachtěním (hlavní plachta 114 m2). Výklopný kýl poslouží nejen při závodění, ale i při využití mělkých kotvišť. Tomu napomáhá hlavní “vychytávka” lodě – kuchyň a navigační stolek jsou umístěny na kruhové otočné platformě v salonu a lze je otočit o 360°. V případě kotvení váha kuchyně kompenzuje do strany zvednutý kýl, který sníží ponor z 3,5 metru na 2,8. Při plavbě v náklonu je váha kuchyně ve spolupráci s výkyvným kýlem samozřejmě využitelná na vyvážení lodě. 

Loď má hybridní pohon, je optimalizovaná pro obsluhu dvoučlennou posádkou a interiér vesmírné lodi. Aktuálně je k dispozici na charter a závody. Kdybyste chtěli rozbít prasátko: www.jpdick-yachts.com/