AKTUÁLNĚ: SAYONARA SE PŘEVRÁTILA

S/y Sayonara Jaroslava Berndta se převrátila. Posádka je v pořádku, ale loď potřebuje nutně opravu.

Loď Jardy Bernta, SAYONARA, jejíž osudy při plavbě kolem světa je možné sledovat také na Kráse  jachtingu, se dle serveru www.cany.cz dostala nedaleko Fidži do problémů. Na ČANY o tom píší:

Při plavbě z Nového Zélandu na Fidži přišla Sayonara asi 250 NM jižně od Fidži o motor a má poškozené kormidlo. Podle informací Petra Kundraty se kormidlo poškodilo po převrácení. „Na hrubém moři došlo k poškození řetězu kormidla.

Kapitán Sayonary, Jaroslav Bernt
Kapitán Sayonary, Jaroslav Bernt

Do motoru se dostala mořská voda a při pokusech o start se spálil startér. Náhradní kormidelní páka se poškodila. Po 2 dnech dryfování Jarda alespoň nouzově opravil kormidlo. Nyní jedou k Fidži na bočák, přečkají slabší protivítr a asi od středy by se po změně větru měli opět přibližovat k Fidži. Jardin Bernt komunikuje s Fiji Navy a jachetním svazem ohledně přivlečení do přístavu. To bude možné po přiblížení k ostrovu vlastními silami,“ doplnil Zdeněk Žižka, který je s Jardou v kontaktu.

Zdá se, že Neptun není plavbám českých jachtařů letos příliš nakloněn. Tento rok je to už třetí loď na cestě kolem světa, která se dostala do problémů. Petr Ondráček se s/y Singou končí svou plavbu kvůli technickým a zdravotním problémům na Novém Zélandu. Pavel Jeřábek se s/y Lavinii snaží opravit na Velikonočních ostrovech.

3 COMMENTS

  1. Prosím autory těchto stránek, aby si před publikováním ověřili některá fakta. Na Sayonaře jsem v době nehody nebyl, ale mám zprávy od Jardy i Jardina a směle prohlašuji, že se NEPŘEVRÁTILA.
    On ten titulek zní nepochybně atraktivně, na Nově by měli radost, ale máte-li představu jak vypadá loď poté co se převrátila, zkuste pomyslet na rodinu a přátele, kteří si ten nadpis přečtou. Děkuji.
    Ondřej Kotáb

  2. Z mailu od Jardy vypývá, že (ve zkratce) jim několikrát prasknul článek kormidelního řetězu. Při opravě vnikla za kymácení výfukem voda do motoru a znehodnotila olej. Pak prasknul list větrného kormidla. Poté, pri kormidlování převážně plachtami dorazila Sayonara na vzdálenost 10 mil od Suvy, kam ji potom zatáhl motorový člun z místního jachtklubu.

Comments are closed.