America’s Cup – 165 let vznešených závodů

Jednoho slunného odpoledne v roce 1851 sledovala královna Viktorie závod plachetnic. Z mlhy před poslední částí závodu se náhle vynořila plachetnice, které se říkalo America, rychle předehnala nejlepší britské mořeplavce a vyhrála 100 Pound Cup, neboli „stolibrový pohár“. Královna Viktorie se zeptala jednoho ze svých pobočníků, kdo skončil na druhém místě. Ten člověk odpověděl: „Vaše Veličenstvo, není žádné druhé místo.“ Tato proslulá věta stále nejlépe charakterizuje tradici America’s Cupu.

Potom co se komodor mladého New Yorského námořního klubu (v originále New York Yacht Club), John Cox Stevens, zasloužil o výhru v 100 Pound Cupu, byla získaná trofej převezena do Ameriky a věnována Klubu, čímž byl založen America’s Cup. Každý, kdo splňoval stanovené podmínky, měl právo vyzvat současného držitele trofeje, ale trvalo to hodně přes 100 let, než se někomu podařilo New Yorský klub v závodě porazit.

Mezitím proběhlo celkem 25 závodů, při nichž dokázali členové New Yorského klubu, ve většině případů nenuceně a s elegancí, porazit každého vyzyvatele. Až roku 1983 přišel čas Australana Alana Bonda z Královského Perthského námořního klubu, který v napjatém závodě dokázal svůj tým dovést k těsnému vítězství; čímž se mu podařilo nejen vyhrát velmi ceněnou trofej pro svou zemi, ale zároveň tím ukončil 132letou nadvládu New Yorského klubu nad závody plachetnic na celém světě.

Do dnešního dne proběhlo celkem 34 závodů America’s Cupu, jejichž vítězi se staly pouze 4 národy na celém světě. Kromě Spojených států amerických se jedná o Austrálii, která vyhrála jednou, a Nový Zéland a Švýcarsko, které v následujících letech dokázaly v America’s Cupu zvítězit dvakrát. Další závod je naplánovaný na červenec 2017, kdy bude vyzván současný držitel poháru, americký klub Golden Gate Yacht Club.

V tomto článku vám také přinášíme krátké snímky ze závodů v roce 1934, kdy tým Harolda S. Vanderbilta přidal do sbírky New Yorského klubu další vítězství, tentokrát opět nad Královskou námořní eskadrou, kterou USA porazily na samém počátku své éry, v roce 1851.

Video 1: Křest lodi Endeavour

Manželka vyzyvatele Sira Thomase Sopwitha křtí jeho loď Endeavour před započetím America’s Cupu. Celá událost je veřejnou senzací, což dokazuje i velké množství přihlížejících, kteří přijeli podpořit své favority. Na konci videa je část proslovu Sira T. Sopwitha o jeho plánech na vítězství v závodě a o historii America’s Cupu.

Video 2: America’s Cup

Záznam prvního kola America‘s Cupu 1934. Sir Thomas Sopwith a Harold Vanderbilt rozmlouvají před závodem a vzájemně si přejí štěstí. V samotném závodě se nejdříve do vedení dostává Vanderbilt a v polovině má náskok 30 yardů. Sopwith však dokázal se svou posádkou přimět Endeavor k ještě vyšší rychlosti a nakonec Vanderbilta předehnal. Vedení si udržel po celý zbytek závodu a cílem proplul o celé 2 minuty dřív než jeho americký rival.

Video 3: Loď Rainbow

Snímek přímo z paluby Rainbow, lodi obránce trofeje H. Vanderbilta. Je zde vidět obsluha lodi, koncentrace posádky při závodě i chvíle odpočinku, když zrovna není třeba podávat výkony.

Zdroj:  https://www.americascup.com/en/history.html