Barča přepadena piráty!


Jak bylo avizováno, piráti z La Grace neměli kde oslavit Vánoce a tak došlo na přepadení a poplenění přístavu Barča, tedy správně Kulturního domu barikádníků, na Praze 10, ve Strašnicích. Když teď konečně dozněly salvy a rozptýlil se dým ze střelného prachu, pokusíme se celou nepopsatelnou akci popsat.

Nápad uspořádat Vánoce s La Grace vznikl krátce před Vánoci. Dramatické události se ztroskotáním Půvabné převážily nad všemi myšlenkami na Vánoce a i druhé výročí spuštění Grace na vodu minulo 5.12. vcelku tiše. Navíc dlouho nebylo jasné, co s lodí vlastně bude a jak bude posádka v Čechách, včetně kapitána. Než se všechno vyjasnilo, uplynula polovina prosince a tak na přípravy nezbylo moc času. Přesto se 22.12. v pět hodin večer začala v Barče scházet pěkná řádka pirátů a kadetů, kteří se rozhodli zavzpomínat na časy, kdy na La Grace brázdili některé z moří.

Ladění detailů těsně před akcí
Ladění detailů těsně před akcí

Program sliboval mnohé. Kromě rychlé schůze členů klubu La Grace hned od pěti hodin, čekala na přišedší piráty a bukanýry kapela Arnošta Hanfa, Pár mu jich band, břišní tanečnice, kaskadérská one man show a také dražba věcí a lidské síly ze ztroskotané La Grace. Hlavním bodem večera byl ale bezpochyby kapitán Pepa Dvorský, který slíbil vyprávět o tom, jak Grace vlastně ztroskotala, co se dělo, když se záchranným týmem dorazil do Marbelly a jak to vlastně všechno vnímal on osobně. Bylo se na co těšit a sál, lemovaný stoly s věcmi na prodej a pro dražbu se utěšeně naplnil. Místní zvukový technik nás ujistil, že dorazilo více lidí než den předem na Aleše Brichtu.

Sál se hezky naplnil.
Sál se hezky naplnil.
Stůl s věcmi z Grace.
Stůl s věcmi z Grace.
Všechen výtěžek šel ve prospěch záchrany La Grace.
Všechen výtěžek šel ve prospěch záchrany La Grace.

Zde je na místě poznamenat, že výtěžek z celé pirátské akce šel na konto La Grace, tedy k penězům určeným na její záchranu.

No a po schůzi klubu La Grace to začalo. Moderování večera se ujala Lucie, a jako první dostal slovo Pepa Dvorský, který z Marbelly přivezl fotografie a videa a začal ztichlému sálu vyprávět, jaké to všechno vlastně bylo. Mluvil dlouho, skoro dvě hodiny bez přestávky. Přesto si po celou dobu udržel pozornost všech, kteří v sále seděli. V jeho slovech jsme všichni zase prožívali okamžiky, kdy dorazila první zpráva o ztroskotání, okamžiky beznaděje, okamžiky naděje i okamžiky bezmoci. Znovu se ukázalo, jak silný emocionální náboj La Grace má. U fotografií, kdy bezmocnou loď zalévaly vlny s pískem, se Pepovi lámal hlas a sál zapomínal dýchat. Někteří  z mořských vlků pomrkávali a jiní zatínali pěsti. Ale naštěstí to byly jen vzpomínky, do kterých nás Pepův hlas zase zavedl, protože jak všichni víme, La Grace znovu popluje!

Na konci Pepova vyprávění si vzal slovo i Jirka Pacák, aby doplnil Pepovu zprávu a také členové posádky, kteří v době incidentu byli na palubě. Díky tomu jsme všichni, kdo v sále byli, získali ucelenou a poměrně jasnou představu, co se vlastně stalo a i když řadu věci vnímali účastníci ztroskotání jinak než jiní, i když některé události se možná už nepodaří vysvětlit, důležité je, že se nikomu nic nestalo a námořníci z klubu a posádky budou do budoucna bohatší o cenou zkušenost.

Pepa Dvorský a Filip Dvorský.
Pepa Dvorský a Filip Dvorský.
Pepa Dvorský si bere slovo, vpravo Lucie.
Pepa Dvorský si bere slovo, vpravo Lucie.
Povídání o událostech v Marbelle.
Povídání o událostech v Marbelle.
Promluvil i Jirka Pacák. V popředí vlevo Pepa Dvorský.
Promluvil i Jirka Pacák. V popředí vlevo Pepa Dvorský.

No a pak už spustila kapela Arnošta Hanfa a také nás na parketu navštívily dvě břišní tanečnice, Nelly a Zuzka a když se podíváte na následující fotografie, jistě uznáte, že bylo na co se dívat.

Kapela Arnošta Hanfa.
Kapela Arnošta Hanfa.
Nádherné.
Nádherné.
Tanečnice a malý tanečník.
Tanečnice a malý tanečník.

A pak začal vrchol večera – dražba. Nejdříve se dražily věci z La Grace, z Marbelly, z nichž část se povedlo přivést a část se teprve přiveze a pak šli do aukce členové posádky. Lucie se chopila mikrofonu a neúnavným povzbuzováním kupujících uzavírala jeden obchod za druhým. Vydraženy byl třísky z žebra Grace, které Jafi pohotově naštípal (špalek a sekeru obětavě dovezli Ondřej Wild se svou Lucií – dodatečně velké díky, protože špalek i sekera byly opravdu pořádné). Vydražit se povedlo obě lodní čepice (strojníka i kapitána), kapitánův hrnek, olovnice, paličky na zatloukání bavlny do obšívky a samozřejmě již zmíněné třísky.

Pak ovšem došlo na aukci posádky. V dražebním dusnu nakonec vydražila paní Scheirichová všechny své tři syny na štědrovečerní večeři, Viktora Neumanna vydražil Franta Štefl, pirát z Plzně, Moniku Dvorskou vydražil Pepův kamarád a Pepu samotného vydražily rovnou dvě krásky najednou!

Abychom ale poněkud zchladili jistě již zjitřenou představivost čtenářovu – předmětem dražby je jeden večer s dotyčným či dotyčnou a režie večera se pak odvíjí od dohody a výšky vydražené částky. Polovina jde na La Grace a za druhou polovinu pak kýžený program večera.

Jafi odhodlaně štípal třísky.
Jafi odhodlaně štípal třísky.
Lucie draží lodní dřevo.
Lucie draží lodní dřevo.
Iva odklepává vydražené předměty.
Iva odklepává vydražené předměty.

A pak už byl čas zase na muziku a na tanečenice a také na Jafiho kaskadérskou show, kdy předváděl, koho všeho dovede vynést z hospody v zubech.

Jafi vynáší v zubech Arnošta Hanfa.
Jafi vynáší v zubech Arnošta Hanfa.

A pak byl konec. Někdo jel domů, někdo pokračoval na after party, prostě jak se kdo s kým potkal a dohodnul. Díky všem co dorazili, díky všem kdo účinkovali a vzdali se honoráře (!) a díky PR týmu LG, který si vzal organizaci na starost. A díky taky samotné La Grace, které všichni do nového roku přejeme vždy dobrý vítr a aspoň stopu vody pod kýlem.

Jako ostatně Vám všem.

Ať se Vám všem daří!

Jarda Foršt

p.s.  Stromeček  poskytla zdarma společnost Půjčovna vánočních stromků !