Bouře St. Jude udeřila na západní Evropu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pondělí 28.10.2013 udeřila na západní pobřeží Evropy bouře St. Jude. Přestože bouře byla již týden očekávána, předčila svou silou všechny předpovědi. Na britském ostrově Isle of Wight meteorologové naměřili vítr o síle 159 km/h, tedy neuvěřitelných 85 uzlů!. Žádný námořník a ani nikdo jiný by za takového větru nechtěl být na moři. St. Jude si zatím vyžádala 13 lidských životů.

Bouře se vytvořila z tlakové níže u východního pobřeží USA 26.října a začala se pohybovat přes Atlantik na východ a zesilovat. Ve východním Atlantiku pohltila zbytky tropické bouře Lorenzo, a 28.října dorazila do Anglie a Francie, kde způsobila velké škody. Bouře se dále pohybuje severo-východně přes Belgii, Nizozemsko, severní Německo, Dánsko a Švédsko.

516963
Bouře zvedala u pobřeží obrovské vlny.

Své jméno bouře dostala od meteorologa Leona Browna z Weather Channel UK podle svátku Svatého Judy, který se v Anglii slaví právě 28.října.

Nejvíc postižená oblast na Britských ostrovech byla střední Anglie a Wales. 220 tisíc domácností zůstalo bez proudu, kvůli spadaným stromům a větvím bylo zablokováno množství silnic a dálničních tahů mezi Londýnem a Walesem. Ze stejných důvodů kolabovala železniční doprava, byly zrušeny ranní vlaky Eurostar do Londýna. Na 6 linkách londýnského metra musel být přerušen provoz kvůli troskám a větvím spadaným na koleje. Letiště Heathrow muselo zrušit šedesát letů a stejné problémy měly i ostatní londýnská letiště. Na pár hodin byla také přerušena lodní doprava mezi anglickým Doverem a francouzským Calais. Trajekty zůstaly uvězněny na moři, protože kvůli velkým vlnám a silnému větru nebylo možné se bezpečně dostat do přístavů. K obnovení většiny spojů došlo již v úterý ráno.

Stromy popadané na ulicích a silnicích zastavili většinu dopravy.
Stromy popadané na ulicích a silnicích zastavili většinu dopravy.

Na jižním pobřeží Anglie byl do moře stržen čtrnáctiletý chlapec. Další dva lidé se stali obětí výbuchu plynu, který pravděpodobně způsobil padající strom. Vyvrácený strom také způsobil smrt padesátiletého řidiče. Vítr strhával lešení a obracel pouliční stánky. Na budovu úřadu vlády se zřítil jeřáb.

Na budovu úřadu vlády se zřítil jeřáb.
Na budovu úřadu vlády se zřítil jeřáb.

Ve Francii byly nejvíce postižené oblasti Normandie a Bretani. I zde se rušili jak letecké tak železniční spoje, bez proudu skončilo na 75 tisíc domácností a záchranáři měli plné ruce práce se spadanými stromy. Na pobřeží Francie byl naměřen vítr o síle 147 km/h (79 uzlů). Ještě větší vítr naměřili meteorologové v Dánsku, 194 km/h, 104 uzlů!, což je nejsilnější zaznamenaný vítr v historii Dánska. V Německu si bouře St. Jude vyžádala dva lidské životy.

Rušili se železniční i letecké spoje.
Rušili se železniční i letecké spoje.zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/St_Jude_storm

www.zpravy.idnes.cz

fotografie:

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-weather-st-jude-recap-2645894

www.ceskatelevize.cz

videa:

http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-weather-st-jude-recap-2645894

http://www.youtube.com/watch?v=x4HkD3hjK9A

2 COMMENTS

  1. Ahoj, my zrovna vyuzivali marinu v Yarmout na Isle of White (je to tam dost otevrene a zalezi odkud presne fouka), ale byli jsme na fotovyprave v Dartmoor. Dopadlo to dobre, nase lana vydrzela a ani nevim, ze by doslo k poskozeni nejake jine lodi. Snad nebude vadit, kdyz prilozim link na fotografii z Yarmouth mariny z jineho dne http://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=29757&catid=member&imageuser=290400

    Na te prvni fotografii v tomto clanku je Breakwater kolem Brigton mariny, zapadni strana. To jen pro doplneni 🙂

Comments are closed.