Není to tak dlouho, co jsme zde, na stránkách Krásy jachtingu sledovali jeden z nejtěžších jachtařských závodů na světe Golden Globe Race 2022. Vyhrála ho žena – Kirsten Neuschäferová, což jen dokazuje, že v jachtingu není mezi pohlavími rozdíl. A netrvalo dlouho, je tu další náročný závod v podobném duchu – Ocean Globe Race 2023 (OGR23). Stanovy jsou podobné, jen to není sólo závod, ale závod posádek a je na etapy (narozdíl od GGR22). Pro nás, pro jachtaře z Čech, je ale tento závod velmi zajímavý ještě něčím jiným. Jako člen posádky se ho účastní i Čech – Ondřej Kotáb! Pokud je vám toto jméno povědomé, tak je to správně. Ondřejova jachtařská historie obsahuje plavby s Rudou Krauschneiderem, na Polárce a také na Viktorce. Na OGR23 je členem posádky Pen Duick VI. Do startu zbývá 6 dní.
O letošním závodu napsal Ondřej Kotáb text, který vyšel také na ČANY.CZ a díky laskavému svolení ČANY a Ondřeje si jej můžete přecíst i u nás na Kráse.
Jarda Foršt
Ondřej Kotáb píše:
Před padesáti lety, v roce 1973 se uskutečnil první ročník závodu kajutových plachetnic kolem světa, tehdy nazvaný The Whitbread Round The World Race. Whitbread bylo jméno pivovaru, který byl tehdy hlavním sponzorem závodu. Pro námořní jachting to byla velká sportovní událost, která následovala po prvním závodu kolem světa osamělých jachtařů Golden Globe Race z roku 1968.
Trasa závodu byla stejná, kterou pluly obchodní plachetnice, klipry, hlavně v 19 století.
V průběhu několika ročníků se ho zůčastnily takové legendární postavy jako Eric Tabarly, sir Peter Blake, nebo sir Robin Knox Johnston. V roce 1973 měli své zastoupení i naši severní sousedé. Obě polské lodě, Copernicus i Otago dosáhly cíle v solidním čase.
A nyní, se na 10. záři 2023 připravuje start “retro” závodu, nazvaného tentoktrát Ocean Global Race, který by se měl odehrávat v duchu sedmdesátých let. Vede opět klasickou cestou kliprů a měří asi 27 000 mil. „Retro“ závod, znamená, že se popluje bez moderních technologií, jako je GPS, navigační elektronika, vědecké kalkulačky atd. Jen papírové mapy, sextant, navigační tabulky, hodinky a třeba jednoduchý log.
Ke startu je přihlášeno 14 lodí. Převládají francouzské s pěti zástupci, ale najdeme zde i dvě australské, dvě finské plachetnice a po jednom zástupci bude mít na startu i Španělsko, Jižní Afrika, Velká Británie, Itálie a USA. Některé lodě mají však posádku i z jiných zemí, což učiní tuto sportovní událost vpravdě mezinárodní. V přístavech by tak měly zavlát také například vlajky Japonska, Turecka, Argentiny, Nizozemí, Belgie, Číny, Irska, Kanady, Německa, Nového Zélandu nebo České republiky.
Osmiměsíční závod je rozdělen na 4 etapy. Start a cíl jsou v anglickém Southamptonu a dále se flotila zastaví na tradičních místech jako jsou jihoafrické Kapské Město, novozélandský Auckland a uruguayská Punta Del Este.
Více informací můžete najít na oficiální stránce www.oceangloberace.com