Češky mistryněmi světa v jachtingu

Foto: Český svaz jachtingu

Na Lipenské přehradě v Černé v Pošumaví dnes skončilo mistrovství světa třídy RS 500. Ve světové konkurenci 126 závodníků se Češi neztratili a získali pódiová umístění. Sára Tkadlecová (Jachtklub Toušeň) a Klára Houšková (Sokol Dobřichovice) se staly mistryněmi světa v ženské kategorii. Celkově jim patří páté místo. Sára Tkadlecová závodí s Dominikou Vaďurovou také na olympijském skifu 49erFX, (roztomilý rozhovor s nimi najdete zde). V prosinci je čeká na Novém Zélandu kvalifikace do Tokia.

Celkové třetí místo a bronzovou medaili nakonec vybojovala sourozenecká posádka Tereza
Dobrá a Jakub Dobrý z Lokomotivy Plzeň. Mistry světa se pro rok 2019 stává britský pár Peter Curtis a James Curtis, kteří bezkonkurenčně opanovali většinu rozjížděk šampionátu.

Sára Tkadlecová a Klára Houšková Foto: Český svaz jachtingu

Lipno nabídlo perfektní jachtařské podmínky, díky kterým se podařilo odjet 12  rozjížděk. Pondělí 5. 8. byl první závodní den. Po třech odjetých rozjížďkách sourozenci Dobří dokonce
vedli, protože dokázali v proměnlivých podmínkách udržet stabilní výsledky. V silnějším větru 8–9 m/s se jim tolik nedařilo a klesli na páté místo.

Také středa přinesla tři rozjížďky a na závěr pěknou lipenskou bouřku. Naštěstí trvala jen krátce a ani lodím ani závodníkům se nic nestalo. Ve čtvrtečních rozjížďkách se sourozenci Dobří opět propracovali na stupně vítězů a v pátek se už nic kvůli slabému větru neodjelo. Do první desítky se vešly ještě další dvě české posádky – Eva Matoušková (YC Neratovice) a Michaela Mertlová (YC Regent) a manželé Michal a Petra Lojkovi z pořádajícího klubu Černá v Pošumaví.

Sourozenci Dobří Foto: Český svaz jachtingu

Sára Tkadlecová hodnotila: „Nám příliš nesednul slabší pulzující vítr, v kterém bylo těžké se
správně zorientovat. Naopak v silnějším větru jsme se probojovaly na medailové pozice
celkového pořadí, ale závěr nám opět nevyšel úplně podle představ.“

Kompletní výsledky: www.rs500worlds.cz/results

Tisková zpráva:
Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu