Cesta za jachtingem za časů koronaviru – mírné pokroky v mezích zákona 

Lze cestovat? Kam, jak a za jakých podmínek? Mnoho českých jachtařů má v zahraničí loď a řeší co s ní a jaké je naděje, že se hranice otevřou a podaří se zachránit alespoň část sezóny. 

Vlády střední a jihovýchodní Evropy opatrně balancují mezi snahou udržet pozitivní trend klesajícího počtu nakažených a tlakem na otevření ekonomiky, včetně cestovního ruchu. Tato debata se aktuálně vede na úrovni Evropské unie, kde ale naráží na různé  přístupy k epidemiologické situaci (viz debata – promořovat nebo nepromořovat) a na rozdílný průběh epidemie v té které zemi. Méně postižené země se proto snaží najít a dohodnout postup s okolními státy skrze dvoustranné dohody, než se podaří najít shodu na úrovni EU.

V posledních dnech nastal v této oblasti další posun. Rakousko a Německo se rozhodly ukončit kontroly na hranicích k 15. červnu, přičemž už od soboty (16.5.) bude Německo ukončovat kontroly na hranicích s Lucemburskem a je připraveno v následujících dnech ukončit kontroly na hranicích s Dánskem. Kontroly na hranici s Českem ze strany Německa nejsou, a to hlavně díky omezením z české strany. Tím nejdůležitějším pro Čechy ale stále zůstává  povinnost  předložit  negativní test při návratu do ČR, což sebou přináší komplikace v podobě finančních nákladů na test a v podobě řešení otázky – kdy a kde si ten test vlastně udělat. 

Hranice se rozhodlo otevřít i Rakousko. Od 15. června bude možný volný přechod hranice s Německem a Lichtenštejnskem. Omezení  nechává Rakousko zatím na hranici s Itálií, Slovinskem, Maďarskem a Slovenskem. V nejbližších dnech a týdnech tak bude pro jachtaře důležité, jak se budou uvolňovat omezení pro tranzit Slovinskem, jehož úřady zatím nezveřejnili konkrétní informace.
Po uzávěrce dorazila zpráva (datum vložení informace 15.5. 11:00): Podle serveru novinky.cz otvírá Slovinsko své hranice na konci května a bez požadavků na karanténu přicestovalých lidí. Oficiálně tvrdí, že pandemie u nich skončila, nicméně kontroly na hranicích zůstávají a zamítnou vstup do země komukoliv, kdo má symptomy nákazy a nemá v zemi trvalý pobyt. Cizinci ze zemí mimo EU do karantény budou muset i nadále. zdroj zde. vložil Jarda Foršt

Chorvatsko tento týden uvolnilo omezení pro vstup do země s cílem oživit turismus. Aktuálně do Chorvatska mohou vstoupit majitelé nemovitostí i LODÍ, když prokáží jejich vlastnictví, cestují z pracovních důvodů a můžou se prokázat pozváním, případně je jejich cesta spojená s nějakým “hospodářským zájmem”. Cizinci musí na hranicích nahlásit adresu pobytu, telefonický kontakt a dobu pobytu. Podle zpráv iDnes chorvatští představitelé přiznali, že uvedeným “hospodářským zájmem” je i turismus a tak na vstup občanům z EU stačí i rezervace ubytování. Do Chorvatska aktuálně létá spoj mezi Frankfurtem a Záhřebem.

Na postupném návratu k cestování pracuje i Evropská komise, která ve středu zveřejnila sadu doporučení, které by měly usnadnit bezpečné otevření zemí cestovního ruchu. Mezi jinými doporučuje otevření hranic mezi zeměmi s podobnou (zlepšující se) epidemiologicky situací, popisuje kapacity nutné pro testování a monitorování, nebo obsahuje doporučení jak využít poukazy/vouchery místo hotovosti při odškodnění občanů, kteří nemohli cestovat z důvodů epidemiologických opatření. Doporučení Komise sice nejsou právně závazná, ale mohou pomoci sjednotit požadavky na úrovni zemí EU a dosáhnout znovuotevření cestovního ruchu.

Pokud jste se dočetli až sem, a v mezičase je všechno jinak, tak se omlouváme. Situace se mění rychleji než my stíháme googlit a ministerstva aktualizovat své stránky. Přidáváme tak zde i několik odkazů, které vám pomůžou při hledání dalších informací: 


Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!