Další rána pro Norberta Sedlacka a Ant-arctic-lab

Foto: facebook.com/NorbertSedlacekANT.ARCTIC.LAB/photos

Norbert Sedlacek se vypracoval z Vídeňského tramvajáka na jachtaře startujícího na regatách nejvyšších a nejdražších kategorií (IMOCA/Vendée Globe). Dnes je hlavně inovátorem a popularizátorem použití čedičových vláken ve stavbě lodí. Letos v červenci chtěl na třetí pokus vyrazit na unikátní plavbu, která by vedla severozápadní cestou – polárními oblastmi Kanady a pak jižní polokoulí kolem světa. Ovšem po problémech s nevyzrálostí výbavy při prvním pokusu a s poškozením takeláže o rok později se mu tento rok do cesty postavil COVID a bohužel hlavně vážné zdravotní problémy. 

V pořadí již třetí pokus chtěl Sedláček odstartovat ve francouzském přístavu Les Sables d’Olonne 12. července. Tato jedinečná plavba měla otestovat použití čedičových vláken (a dalších technologií) na trupu třídy IMOCA v náročných podmínkách. Na severozápadní cestě lodi hrozí kolize s ledem, dále pak vysoké rozdíly teplot při plavbě z polární oblasti přes tropy a nakonec dlouhodobé namáhání v bouřích jižních moří. Sólo-plavba byla  počítána na 7 měsíců. Na konci měl být důkaz, že čedičové vlákna, balzové jádro a recyklovatelná, biologicky nezávadná pryskyřice jsou materiály vhodné pro konstrukci výkonných lodí do extrémních podmínek, na které se specializuje jeho firma Innovation Yachts.

Celý projekt však zasáhly dvě zásadní události.  Úřady uzavřely severozápadní cestu pro všechna výletní plavidla. Opatření má zamezit případnému šíření nákazy mezi zranitelným původním obyvatelstvem, a ponechat všechny kapacity záchranných složek v oblasti severu Kanady k dispozici pro potřeby místních a jejich zásobování.

Další událostí, ještě daleko vážnější, byla zdravotní prohlídka samotného jachtaře, která bohužel odhalila rakovinu prostaty. Norbert Sedláček prozatím oznámil další odložení plavby o rok. Za Krásu jachtingu mu přejeme co nejrychlejší uzdravení.