Demolice těla a Vendée Globe

Foto:vendeeglobe.org

V pátek 5. března Ari Huusela dokončil Vendée Globe. Finský jachtař, v civilním životě pilot Airbusu, tím také uzavřel aktuální ročník Vendée. Ari se nikdy netajil tím, že pro něj je vrcholem samotná účast a jediný cíl je dokončit závod ve zdraví a bezpečí. Na nákup lodě si vzal půjčku a aby ji mohl znovu prodat, snažil se minimalizovat riziko jejího poškození. Problémy se mu ale nevyhnuly. Měl poruchu elektroniky a poryv ho položil na bok. Přesto 116 dnů své pocity z posledního místa označoval přívlastky “happy a supper-happy”. Nyní ho čeká zotavení. Podobně jako ostatní účastníci bude čelit tradičním i méně tradičním zdravotním následkům sólo-nonostop závodů kolem světa. Tak se na ty jachtařské závodní neduhy podívejme blíže, koneckonců, kdyby člověk někdy závodní ambice, tak ať ví, do čeho jde.

Jean Yves Chauve působí jako lékař Vendée Globe od prvního závodu v roce 1989. Za tu dobu má bohaté zkušenosti se zdravotními následky, které účast přináší. Některé jsou známé všem jachtařům. “Od chvíle, co  jsem se vrátil, stále se budím hrůzou, že jsem neslyšel varování senzorů a alarmů,” popisoval svůj spánek Benjamin Dutreux pár dní poté, co doplul do cíle. Zná to každý skipper, který se po dlouhé sezoně ocitá několikrát za noc na balkoně paneláku, než si uvědomí, že nemusí kontrolovat kotvu. Psychický stress bude podle Dr. Chauve přetrvávat i šest měsíců po skončení závodů. Jedním z příznaků bude i únava.  

Pravděpodobně všichni zhubnuli. Někteří, například Pip Hare nebo Kijiro Shiraishi 8, až 10 kilogramů. Podepsala se na tom hlavně specifická fyzická námaha spojená s manipulací s plachtami či pohybem lodi a ztráta svalové hmoty převážně na nohou, které toho moc nenachodili. Shiraishi přiznává, že si přivezl poměrně hodně jídla a v případě budoucí účasti bude muset více dbát na přísun kalorií. Po návratu závodníky čeká návštěva fyzioterapeuta, intenzivní, ale opatrná rehabilitace a náprava rozhozených pohybových návyků. 

Mnozí si z cesty kolem světa přivezli různá zranění. Miranda Merron se v cíli cítila dobře ale “asi o dvě hodiny později se adrenalin rozplynul a všechno, všechno začalo bolet.” Alexia Berrier, Romain Attanasio a Sam Davies během závodu zažili tradiční jachtařské zranění – naražená nebo zlomená žebra při nečekaném pohybu lodi a následném pádu. V různé míře jsou potlučení všichni. Hluk v karbonových a foilujúcich speciálech ve spojení s nárazy o hladinu je pak nejen dalším zdrojem vyčerpání, ale ohrožuje i jachtařův sluch. Následkem je například tinitus (pískání v uších).

Jedno z mnoha poranění zad. Foto:vendeeglobe.org

K fyzickém a psychickému vyčerpání a úrazům se, letos obzvlášť, přidává oslabená imunita. Po mnoho měsíců nebyly organismy soutěžících vystaveny žádné podstatné virové či bakteriální zátěži. Jejich imunitní systém si na to bude muset znovu zvykat. Průvodním jevem budou časté onemocnění dýchacích cest. Zvláštní riziko samozřejmě představuje COVID. 

No a nakonec jsou tu ještě velmi neobvyklé zdravotní incidenty. Pip Hare si jednoho dne při trimování lodě musela lehnout na palubu a na krku se jí z ničeho nic rozvinula silná alergická reakce. Hledání viníka nějakou dobu trvalo. Ale našel se. Mrtvá měchýřovka portugalská, kterou na palubu vyhodila vlna a jejíž žahavé buňky zůstaly aktivní i poté co zbytek spláchlo moře. Záhadným problémem byl kašel jednoho z účastníků. Pravděpodobným viníkem byl toxický plankton, který se lépe množí v souvislosti s globálním oteplováním a do dýchacích cest se dostává s vodní tříští.

Dr. Chauve Foto:vendeeglobe.org

“Všichni (účastníci) říkají, že to chtějí absolvovat znovu! Je to, jakoby byli závislí na Jižním oceánu, pravděpodobně proto, že hluboko v sobě objevili věci, které v běžném každodenním životě nezažívají. Je úžasné, jak rychle vymažou všechny ty těžké chvíle z mysli, “uzavírá Dr. Jean-Yves Chauve.    

Zdroj: www.vendeeglobe.org/en/news

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!