Do třetice všeho dobrého? Držme Jeanne palce!

Jeanne Socrates aboard Nereida July 7th 2013 Kevin-Light-Photography-EVL9790

Jeanne Socrates je prostě mořský nezmar. Vám, čtenářům Krásy jachtingu, nemusíme Jeanne Socrates nijak zvlášť představovat. Psali jsme o ní již několikrát v souvislosti s její snahou obeplout svět. Jeanne se snaží stát se nejstarším jachtařem na světě, který sólo obeplul zeměkouli bez zastávky. Tedy stejný výkon, jaký podávají závodníci Golden Globe Race a stejný výkon, o který se před pár lety pokoušel náš Petr Ondráček. Jeanne letos oslavila 76. narozeniny a 3.října 2018 vyplula se svou Nereidou (typ Najad 380) z Viktorie v Britské Kolumbii vstříct velkému dobrodružství.

Jeanne Socrates, foto www.timescolonist.com/

Je to její třetí pokus, kterým se pokouší překonat rekord, který dosud drží Japonec Minoru Saito. První pokus odstartovaný v říjnu 2016 zmařila bouře a druhý pokus přerušil Jeanne poté, co spadla na vlnách ze schodů do salonu a zranila si krční páteř. Léčení si vyžádalo několik měsíců a zůstala jí po něm částečná nehybnost krční páteř, ale jak sama Jeanne prohlásila „není to nic, co by mě zastavilo“. Obeplutí zeměkoule by měla ukončit v květnu 2019.

Jeanne Socrates již je přitom držitelkou rekordu jako nejstarší žena, která obeplula nonstop sólo svět, a to ve věku 70 let a za 325 dní. „Nepřemýšlím o věku“ říká ona sama. „Je to jen číslo, které my pomůže stát se rekordmankou“, směje se. Podle zpráv, které z získala redakce PBO z mailové komunikace s paní Socrates, je kapitánka Nereidy aktuálně v dobré formě, stejně jako její loď. „Na lodi se může pokazit cokoliv“ psala Jeanne „zejména za tak dlouhé a náročné cesty. Ale věřím sobě a věřím své lodi, že jsme obě dobře připravené“.

K dnešnímu dni (27.11.), který je padesátým pátým od vyplutí, se Nereida a Jeanne nacházejí na pozici 38-21.26S a 110-48.27W, což je v jižním Tichém oceánu a přibližuje se k jihu Jižní Ameriky, tedy k Hornově mysu. Nereida v čerstém SZ větru a 3m vysokých vlnách uhání průměrně přes 100 nm za den. Viz mapa níže.

Tak držíme palce!

Zdroj www.svnereida.com