Drama na palubě HEBE V

Všem jachtařům dobře známá závodní plachetnice HEBE V přeplouvala v minulém týdnu z italského Janova do Palerma. V úterý 21.8. startuje v Palermu off shore závod Palermo – Montecarlo, o délce přes 500 námořních mil, kterého se HEBE V zúčastní. Přeplavba na start závodu rozhodně nebyla bez dobrodružství.

Píše člen posádky Honza Hejdler:

V pátek 10.srpna  jsme se sešli v Janove. V sobotu jsme omyli lod, přidělali anténu a nakoupili proviant na cestu. V neděli jsme po snídani vypluli za pěkného počasí. V pondělí 13. srpna kolem 13h projíždíme kolem Elby, odpoledne  se různě objevují bouřky, mezi kterými se nám celkem daří kličkovat. Bouřky ale neustávají a blesky celou noc prosvěcuji moře okolo lodě.

V úterý ráno dáváme bouřkové plachty, a jedeme na na poryvy  o síle 13-20kts. Vítr se často mění. Nakonec zpátky vytahujeme normální plachty. Ty stahujeme v okamžiku, kdy kousek od nás práskl blesk. Kluci vyběhli zespodu, autopilot začal pípat a všechny přístroje přestaly ukazovat. Stahujeme plachty a ujíždíme bouřce na motor. Ta nás po pár hodinach stejně ale dostihuje. Jedeme na motor, v silné bouřce, bez přístrojů naslepo, směr ostrov Ponza, kam dojíždíme kolem třetí hodiny ranní.

Další den dotankujeme a přečkáváme ještě cca 2hodinový déšť na kotvě a zkoušíme řešit výpadek přístrojú. Nakonec se daří zprovoznit pouze některé  z nich a vyplouváme směr Neapol pro kabel. Ten potřebujeme k další diagnostice, aby byl systém alespoň částečně funkční na závody.

Mezitím zbytek posádky bude zítra řešit dodání vyhořelých částí elektronického systému z centrálního skladu, pravděpodobně v Mnichově.

Držte palce! Závod startuje již zítra, tedy v úterý 21.8.!

Hebe jebe, ale i jede!