Filmy do špatného počasí – ponorkový speciál

Ponorkářům, těm je hej. Neprší na ně, nefouká, jenom ty hlubinný nálože... Foto: Bavaria Film GMBH

Milí jachtaři, ve snaze o levný předsezónní jachting jste si pronajali loď a ono, řečeno slovy klasika, “chčije a chčije”, a taky moc fouká a vůbec je to na nic. Tak se dobře vyvažte v maríně, zatemněte salón, na čelovce rozsviťte červené světlo a sáhněte do výběru filmů z našeho ponorkového speciálu. Pro lepší atmosféru doporučujeme nechat část posádky chodit po palubě, aby simulovala tlak vody na trup…

20 000 mil pod mořem – Verneho literární klasice o jednom z prvních ponorkářů, podmořském výzkumníku a samozvaném křižáku bojujícím proti imperialismu, se na plátně moc nedaří. Jednou z podařenějších adaptací je Disneyho verze z roku ´54 s Kirkem Douglasem – na dobu vzniku trikově velice podařené.

Hunley – jako ponorkář potřebujete kliku! První ponorkáři kliku měli (ruční pohon), ale to bylo tak všechno, protože jinak v Americké občanské válce o ponorkách nic nevěděli a podle toho to i dopadlo. Nízkorozpočtovka, která se snaží udělat z prdu kuličku – na plátně i za kamerou a dopadne to chvalitebně.

Nepřítel pod hladinou – Rok 1943. Torpédoborec vs. U-Boot v Atlantiku. Dva ctnostní, leč válkou pocuchaní kapitáni svádějí gentlemanský souboj uprostřed absurdní války. Je to přehlídka více či méně uvěřitelných taktik a manévrů, výborného herectví (obou představitelů hlavních postav), no a když si uvědomíme, že to vše vzniklo v době od-démonizování Němců (rok 1957, Západní Německo je čerstvě v NATO), tak i ten závěrečný patos je snesitelný. Každopádně se jedná o film zásadní pro kánon ponorkového filmu.

Yellow Submarine – óda na LSD, šedesátá léta či alespoň jejich rozjuchanou část. Později vše zhynulo pod dekou nenaplněných iluzí (dosaďte si vám blízké trauma: normalizaci, kocovinu z Vietnamu, ropné šoky, levicový terorismus, Bee Gees, Michala Davida…).

Operace spodnička – v tomto případě film z roku 1959 (existuje ještě TV film a seriál z roku 1977) je prachsprostá neúcta k posvátnosti ponorkového loďstva jako celku a pacifických ponorek US NAVY konkrétně. A to se ani nebudu rozepisovat o tom, že podrývá ponorkofilmová pravidla. Kapitán se jakž takž snaží, ale růžová ponorka, ženské na palubě a dokonce konverzační vtipy ..! Pfuj!!

U-571 – Enigma – načančaný psací stroj, kterým Němci šifrovali zprávy v druhé světové válce. Spojenci se je snažili číst a nakonec i díky tomu vyhráli válku. Tento film je i o tom, i když se to tak vůbec nestalo. V prvním plánu skupinka přeživších amerických námořníků uvízne na německé ponorce právě s důležitými materiály o německých námořních šifrách. V druhém plánu filmu jejich mladý fešácký důstojník dorůstá kapitánských bot, ale chybí mu zásadní zkušenosti – bude schopen někoho poslat na jistou smrt pro úspěch mise?

Das Boot – kdo by chtěl diskutovat o tom, zda je to nejlepší ponorkový film vůbec, to sice může zkusit, ale bude pro smích celému lidstvu a zřekne se ho rodina. Celý tento subžánr stojí a padá na schopnosti zprostředkovat hrůzy války v těsné smradlavé ponorce. Wolfgang Petersen natočil film, u kterého čekáte, že vám hlubinné nálože padnou do obýváku a čerstvý vzduch nepřijde ani se závěrečnými titulky. Pozor, existuje i jako šestidílný seriál. (poznámka Jardy F.: Kdybyste měli vidět jen jeden jediný film, kde tlakové těleso hraje hlavní roli a střílející nýty pod tlakem křižují těsný prostor posádky – je to tenhle.)

K-19: Stroj na smrt – američané natočili příběh první ruské nukleární ponorky, která měla přezdívku Výrobce vdov (a také Hiroshima). Co z toho asi mohlo vzniknout? Zvláštní tanec mezi tím, že Sovětské námořnictvo je samý šlendrián, stranické cíle, aparátčíči… a statečným námořníkem, který to celé obětavě zachraňuje a brání světové válce. Film funguje, ale je to souboj řemeslné preciznosti s klišé, patosem a hrozným ruským přízvukem. Ponaučení z filmu – při křtu lodě se ta láhev rozbít musí!

Periskop nahoru a dolů – bóžinku, zase komedie … tentokrát o poslední dieselové ponorce amerického námořnictva, na kterou velení posílá lidský odpad ze svých řad, také ženu a kapitána, který se nezvládl zalíbit u svých nadřízených. Je to parodie, tudíž nejlépe se bavili scénáristé, když chlastali u psaní adolescentních gagů, ale dopadlo to koukatelně a napodobování velrybího páření je navždy zapsáno do zlatého fondu akustické kamufláže!

Hon na Ponorku – Tom Clancy je Rosamunde Pilcherová military románu a jeho hlavním hrdinou je jistý James Ryan – analytik v žoldu CIA. Tentokrát je jeho zásadním problémem nová ruská ponorka plná vymožeností jako “housenkový pohon”. Ten je tak tichý, že by se s ním ponorka mohla proplížit akustickými detektory a vypálit hlavice Reaganovi zpod oken, do oken. Na vrcholu studené války jsou z toho velké nervy a nejlepší ponorkové šachy v dějinách ponorkových šachů. A ten parádní účes Seana Conneryho je příčesek a vyšel produkci na 20 000 USD.

Karmínový příliv – studená válka skončila a přehledný svět se propadl do chaosu. Hlavně v Rusku, kde se pomátlo na rozumu několik vysokých důstojníků a USS Alabama musí být připravena v případě potřeby neutralizovat jejich hrozbu. Rozuměj preventivně zničit jejich jaderný arzenál svým arzenálem a to za rizika, že rozpoutají třetí světovou. Další chaos vypukne Alabamě na můstku, protože se dost dobře nedaří komunikovat s velením. Co si staromódní kapitán vykládá jako povel k útoku (odpálit hlavice) považuje první důstojník (Denzel Washington) za zajímavou příležitost k řešení dilematu – je vzpoura v pořádku, pokud při tom zachráníme svět?

Propast – Jamese Camerona známe díky Terminátorovi, Titaniku a mladší diváci díky Pocahont…, pardon Avataru. Je to ale také vášnivý potápěč – perfekcionista, a kdo si v ´89 zašel do kina, mohl vidět vypiplané přetechnizované sci-fi o potopených ponorkách, hlubinných stanicích, potápěčích a mimozemšťanech. Dnes doporučujeme hlavně v dlouhém režisérském sestřihu.

Sea Quest – (seriál) V blízké budoucnosti budou ponorky vypadat jako obrovské Krakatice s příjemně vzdušným interiérem vybaveným i bazénem a vlastním mluvícím delfínem, který má napříč lodí natažené trubky, ve kterých si plave nahoru a dolů.

Je to takový Star Trek v moři, politicky korektní posádka (celá plejáda menšin) zde zkoumá a chrání oceány, případně bojuje za světový mír. Na konci každé epizody nechybí malé osvětové okénko o oceánografickém výzkumu. Zdaleka to není tak špatné, jak to zní. Úvodní film má všechny atributy ponorkového žánru (ponorkový souboj) ve vypiplaném sci-fi hávu a i další části rozvášní kluky mezi 8 a 55 lety. Seriál se ale nikdy nerozběhl k nějaké dlouhodobější zápletce. Naopak v dalších sériích sklouzl do scenáristické bezradnosti.

Das Boot – (seriál) poměrně čerstvá novinka přesně z jedné poloviny klame tělem. Jsou to vlastně seriály dva prostříhané do sebe a spojené oslím můstkem. Jeden je určen milovníkům ponorek a pojednává o těžkém údělu jejich posádek a potížích mladého kapitána, jenž se snaží překonat stigma protekčního dítka a krom tradičních problémů (technika, počasí, nadřízení, protiponorkové lodě, protiponorkové letectvo, počasí, technika …) bojuje na palubě i s přemotivovaným prvním důstojníkem na pervitinu, záhadným zbohatlickým synkem, ponorkovým esem, co se zapomnělo při pohledu na delfíny a tuctem dalších postav, z čehož je uvařené skvělé psychologické drama, které by samo o sobě bohatě stačilo na skvělý seriál. (už sama délka téhle věty ukazuje, že to prostě hlavní hrdina nemá snadné 🙂 )

Tvůrci si ale neodpustili zahrát i na femistickou notu, a tak musíme neustále přeskakovat k paralelnímu příběhu sestry rádiového operátora oné ponorky, která se mu snaží zachránit mimčo počaté s židovkou, do toho se zaplete s místním velitelem gestapa i s přemotivovanou interbrigadistkou závislou na morfiu. Jako průměrné odbojářské drama pro ženy to ujde, ale proč tím kazit ponorkářské orgie? Možná se to dozvíme v druhé sérii, která se právě dokončuje.