Formality při plavbě přes La Manche do Británie

Povzdech šéfredaktora.: Vystoupením UK z Evropské unie se změnily procedury při vstupu do Port of Entry v UK. Když jsme pluli přes La Manche my se Skipřenkou před deseti lety, bylo to o dost jednodušší… No co se dá dělat. Nové procedury zmapoval pro KJ Filip Lednický.

Filip Lednický píše:

Na začátku května jsme vyrazili z Brestu na Isles of Scilly. A protože v UK platí od 1. ledna 2022 nová vstupní procedura, museli jsme se s ní nějak vypořádat. Dobrá zpráva hned na začátek – formality je možné vyřídit v předstihu a kompletně elektronicky.

Základní informace jsem našel na internetových stránkách 

Zdánlivě vše vypadá jednoduše: Před odjezdem je nutné vyplnit formulář C1331 (na stránce je i Excel verze pro odeslání emailem – e-C1331), formulář odeslat na příslušnou adresu. Při příjezdu do UK je nutné vyvěsit žlutou vlajku a počkat na kontakt od příslušné autority.

Protože jsme neznali přesný termín odjezdu z Francie a už vůbec ne příjezdu do UK, řešil jsem formality až těsně před odjezdem – ukázalo se, že to přineslo jen zbytečný stres.

Nebudu vypisovat, co všechno se nepodařilo a kolikrát jsme si museli vyplněný formulář s imigračními úředníky vyměnit, než byli úplně spokojeni. Stačí poznamenat, že komunikace čile probíhala i z lodi po odjezdu z Francie.

Tak se raději pokusím popsat nejpřímější cestu k úspěchu – tedy správné vyplnění formuláře.

Záložka „Guidance & ISO Codes“ obsahuje vysvětlení obsahu polí a odkaz na číselník přístavů – bohužel nefunkční. Našel jsem ale UN/LOCODE Code List by Country and Territory.

Na záložce „C1331“ jsou informace o lodi a posádce. Je třeba vyplnit všechna růžová pole a také tabulku „Crew“. Je dobré si zkontrolovat, že je list odrolovaný úplně doleva a nahoru.

Záložka „Declaration & Submission“ obsahuje kontaktní údaje skippera a adresy, na které je možné deklaraci odeslat. Po odrolování se ukáže pěkná barevná mapka usnadňující nalezení oblasti.

Pak už jen stačí Excel odeslat na příslušný e-mail a počkat na odpověď. Pokud je vše v pořádku, odesílá border control něco ve smyslu „Please take this information as permission to enter the UK.“ Pozor, mail může skončit ve spamu/junku. Reakce byla velmi rychlá – v řádu maximálně desítek minut.

Přepokládám, že po obdržení „permission“ již není nutné po příjezdu do UK vyvěšovat žlutou vlajku a je možné jít rovnou na břeh (my to tak udělali).

Publikováno s laskavým svolením autora, původní článek je uveden zde.