Freelord: Rychlé zprávy I

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Před pár dny jsem zde psal o začátku své cesty do Ameriky, odkud odplouvá plachetnice Freelord. Původně jsem chtěl psát online reportáž přímo na Krásu jachtingu, ale ukázalo se, že času je málo a místa, která jsme navštívili, by si zasloužlia více textu, než jsem teď schopen napsat přímo na palubě. Proto začnu dávat na KJ krátké online informace z plavby s tím, že až se vrátím, napíšu velkou reportáž. Co se tedy dodnes událo?

V pátek jsem příletěl do USA, Jirka mě odvezl z letiště (díky, velmi ho za to velebím) do kotviště Freelordu v Oxfordu (400nm z NY) a jen jsem se stačil uvelebit v kajutě, bylo půl šesté ráno a vypluli jsme. Naše plavba směrovala proti proudu Chesapeak Bay smětem do panství Augustyna Heřmana, po kterém je tu také pojmenovaná řeka Bohemia River. Za vydatné pomoci proudu jsme se velmi rychle dostali do horní části řeky, kde jsme u Sasafras River přenocovali na kotvě a ráno pokračovali k Chesapeak channel, kanálu, který spojuje Chesapeak Bay a Delaware. Byla to velmi zajímavá plavba a netrvalo dlouho, octli jsme se na prosulé řece Delaware, na které je položeno město Filadelphia, náš první velký cíl.

Stále s přílivem v zádech a s rychlosti chvílemi 10 uzlů jsem dopluli až pod most Benjamina Franklina, kde jsme zakotvili v marině Philadelphia Central Marina. Drink na baru byl večer velmi vhod příchozí. 🙂

Další den, tedy 18.5. věnujeme prohlídce námořního muzea, včetně dvou historických plavidel – Olympia (Křižník) a Becuna (ponorka). Zbytek jdme jsme vyplnili touláním po Phily a nákupem. Phily je moc milé město, krásné holky, příjemní lidé, viděli jsme zvon svobody, Carpenters Hal, kde se pekla deklarace nezávislosti…prostě, moc se nám tam líbilo.

19.5. skoro celý den vyplnila návštěva svého času největší bitevní lodi na světě – New Jersey. Zbytek dne zabralo shánění zásob a příprava lodě na Atlanitk. Dalším cílem je totiž New York, na řece Hudson a do ústí Hudsonu se dostaneme jenom plavbou na Atlantiku.

20.5 jsme vypluli z Phily za příznivého proudu. První noc jsme ztrávili v Refuge Portu, ukrytí před větrem, který by nás k New Yorku nepustil. Další den už jsme bez problémů vyrazili vstříct klidnému Atlantiku a poté co jsme minuli Atlantic City a podobná slavná místa, dosáhli jsme v pět ráno Sundy Hooku, kde jsme 22.5. hodili kotvu a dvě hodinky se prospali. Zrovna v tuhle chvíli plujeme po Hudsonu k Manhattenu, kde budeme kousek od něj kotvit.

Tolik tedy zatím první krátký report, pokračovat budu záhy. Čeká nás New York a náším finálním cílem je Boston, takže jistě bude o čem psát.

Zachovejte nám přízeň a přejte dobrý vítr

Jarda Foršt, člen posádky Freelord

freelord_1_3
Panoráma Phily z vody, což není běžný pohled.

freelord_1_2

freelord_1_4
Bitevní loď New Jersey

 

1 COMMENT

Comments are closed.