Freelord: Rychlé zprávy IX


František Novotný píše:

14.7.2015

Změnili jsme plány a místo do St.John’s propluli průlivem mezi Novým Skotskem a ostrovem Cape Breton do zátoky sv. Vavřince a postupovali podél západní pobřeží New Foundlandu na sever až do zálivu Bay of Islands, kde je nejsevernější marina Allen’s Cove marina. Tady jsme nalezli přátele, manžele Křižanovy, kteří žijí na New Foundlandu již mnoho let a mají v marině, která patří místnímu jachtklubu, námořní plachetnici CS 30. Poskytli nám veškerou pomoc a pozvali nás na večeři, která byla spíše hostinou. Ještě předtím jsme ale měli vítr přes 30 uzlů, naštěstí zezadu, takže na předchozích fotkách je u kormidla David Štěpán a pak následuje fotka, jak se spí po službě.
Z Allen’s Cove mariny sme vyplulii v pátek 10. 7. s cílem proplout úžinou Belle Isle na sever a zamířit do Grónska. Pak nás opustilo štěstí a počasí, vítr se stočil na severovýchod, takže jsme se v neděli schovali v zátoce Shooner Bay na Labradoru a v pondělí domotorovali do Red Bay Harboru. Zde nám místní lidé pomohli zorganizovat dozásobení naftou, vodou a dokonce jsme připojeni na elektrický proud. Naším hlavním stanem je místní hospoda, kde je ale slabý internet. Našli jsme ale silnější připojení  v budově „městského centra“, takže zítra pošlu další fotky okolní divoké přírody.

Bohužel, počasí je stále proti nám. Předpovědi, které si stahujeme z internetu, nám zabraňují pokračovat. Včera byly na Labradorském moři dvě tlakové níže, které hrozily spojením do „dokonalé bouře“, dnes jsme se dozvěděli další jobovku, že tlaková níže na naší trase se přestala posunovat na východ, ale na jih a blokuje nás. Počasí se má zlepšit až v sobotu, doufám, že k příznivému obratu dojde dříve. Od soboty do příštího úterý je Labradorské moře čisté, s věty do 15 uzlů, ale ta níže bude ve čtvrtek a pátek produkovat vítr až 38 uzlů – Máme sice opravdu dobré místo na čekání, ale čas utíká.

Zatím ahoj
F.