Freelord: Rychlé zprávy VI

Před časem jsme zveřejňovali reportáž o počátku velké plavby plachetnice Freelord z Chesapeaku v USA do Evropy. Reportáž končila v Bostonu, František však s Freelordem pokračuje dál a píše pravidelné reporty – momentálně ho obklopují ledové kry v Grónsku. No a dnes seriál o dobrodružstvích starého mořského vlka s plachetnicí Freelord pokračuje.

František Novotný píše:

11.6.2015

Ahoj, další fotky z Bostonu. Konečně se zlepšilo počasí, ve středu už bylo teplo, jasná obloha, mírný větřík. Před tím v neděli jsem byl pozván na večeři k Igoru Bilemu, který zde žije už mnoho let a má velký motorák.

Pomohl mi převézt v pondělí Freelorda z mariny Constitution na kotevní bóji v marině Boston Waterboat marina, což mi ušetřilo pár set dolarů. Z bóje je krásný výhled na noční střed Bostonu a trup rezonuje zvuky, které vydávájí vlaky metra, které jezdí asi 20 m pode dnem lodě. Je to docela strašidelné.

Včera jsem se po snídani s výhledem na Boston  vydal do Akvaria, kde je velká válcová nádrž s umělým korálovým útesem uprostřed a návštěvnící stoupají po šroubovicovém ochozu kolem až nahoru, kde je hladina. Pak jsem šel starými přístavišti, kde jsou nové rezidenční domy, až k místu, kde Bostoňané naházeli čaj do moře a začala americká revoluce. Jmenuje se to Boston Tea Party a je to spíše pro děti, každý si může hodit do vody balík „čaje“.

17.6.2015

Po týdenním postoji v Bostonu na bóji přijel syn Darji Lui s dvěma kamarády a připojil se Igor Bily. V neděli odpoledne jsme křižovali bostonským přístavem na Atlantik a domotorovali do Sciutade, kde jsme se nechali motorovým člunem odvézt na břeh a šli na večeři. V pondělí se pokazilo počasí – pršelo a foukalo od jihu, takže jsme změnili lány a kižovali do Plymouthu, kde se usadili Otcové poutníci. První z nich vystoupil na kámen Plymouth Rock v roce 1620 a pak jsme si prohlédli repliku Mayfower. Dopoledne byla mlha, ale když jsme vypluli prakticky přes záliv Cape Cod Bay, mlha se rozptýlila.

Zůstalo zamračeno a bylo absolutní bezvětří. O půl paté jsme byli v Provincetown, což je letovisko s mnoha obchůdky a restauracemi. Je tady velký bleší obchod, kde ostanete všechno možné od uniforem východoněmecké policie až po americké armádní odznaky Budeme tu celou středu a ve čtvrtek se vracíme do Bostonu.

Ahoj,

F.