Freelord: Rychlé zprávy XIII

František Novotný píše:

22.8.2015

Ahoj všem, kteří nám drželi palce,

příroda byla tentokrát mocnější, takže naše expedice končí na Faerách. Včera sem připlula jachta místního jachtaře, bývalého rybářského kapitána a rejdaře, na jehož místě jsme vlastně stáli.

Dnes jsme si prohodili místa a majitel doporučil Darje místní loděnici, kde sundají Freelordu stěžně a vtáhnou ho z vody. Snad udělají i novou teakovou palubu a opraví gelcoat, za poloviční ceny než v Evropě. Zítra nás čeká opravdu psledních 40 až 45 mil do Hvalvíku, cože je vesnice v úzkém fjordu mezi severními ostrovy. Tam je ta loděnice. Ten vrak auta byl rekvizita při včerejším požárním cvičením s námětem vyprošťování raněného. Cvičení bylo součástí včerejšího kulturního dne. No a na poslední fotce je kavárna a restaurace, kam chodím na internet.

Snad se ozvu ještě jednou z Hvalvíku, doufám, že se dostanu na internet i tam.

27.8.2015

Ahoj naposledy už z Prahy,

přikládám pár fotek z posledního úseku plavby z přístavu Tvoroyri do loděnice Hvalvík, kam jsme dostali doporučení. Pluli jsme v neděli, dopoledne pršelo, ale po poledni se vyčasilo a z modré oblohy zářilo slunce. Průliv mezi ostrovem Streymoy a Eusturoy je velmi malebný a plavba skrz modrou oblohou byla krásná tečka za celou expedicí. Napřed jsme se vyvázali k betonovému molu loděnice Care on Sea, která patří Sorinovi Danielsonovi (na jedné fotografi s plány Freelorda v rukou). Vřele nám ho doporučil pan Sorrenson (za správnost jména neručím), jediný majitel námořní plachetnice v Tvoroyri a jak se Darja dověděla, jeden z nejbohatších a nejváženějších lidí na ostrovech, kterého každý zná.

Pak Gin s Darjou objevili malý zázrak – asi 150 m vzdálený přístavní bazén vybavený plovoucími pontony, vodou a elektřinou na sloupcích. Prostě nejkonfortnějí místo od New Foundlandu. Tam jsme v pondělí sundali, usušili a složili plachty, protože bylo stále krásně. Dobré počasí vydrželo i v úterý, kdy jsme odpojovali elektrické kabely. No a ve středu jsem v 9 hod odletěl a naposledy si v letadle dal místní pivo. Dnes mi skypovala Darja, Freelordu napřed sundali stěžně, nyní je již vytažen z vody a bezpečně uložen před hlavní halou loděnice.

Celkem jsem na lodi strávil 4 měsíce a 2 dny a uplul více než 4000 nám. mil, tedy asi 7 200 km.

Ahoj
František Novotný