Gaia 2023: 1. Tak zase plujeme

Sobota 27. května, 10:00

Tak první letošní týden je skoro za námi. Od včerejška se houpeme na vlnách,  momentálně za ostrůvkem Metopi, kde jsme úplně sami a je to tady útěšné jako vždycky. V uplynulých šesti dnech jsme dávali loď dohromady, což je vždycky spousta práce, i když jsme si letos říkali, že to bude brnkačka. No i tak je toho vždycky hromada a jen tak tak se mi povedlo zkloubit všechno s prací na nových rukopisech a ještě s misttrovstvím světa v hokeji. (No ještě že jsme vypadli a nemusíme hledat zátoky podle síly mobilního signálu, sorry, kluci hokejističtí 😉 ).

Nejdůležitější věc, konečně máme nové plachty. Čekali na nás tady v lodi už měsíc, a konečně tedy můžeme říct, že po více jak roce a půl je Gaia zase plně plavby schopná. O tom, jak jsem pluli v minulé sezóně na půjčených pláchtách se ještě rozepíšu, konec konců vám to dlužím… Takže vlastně co poslední po havárii zbývá je porucha vysílačky, na kterou jsem přišli loni po té, co jsme usadili nový stěžeň a na půjčených plachtách vypluli. Dosah lodná VHF je tak 250 metrů. Loni se to nepovedlo vyřešit a ani letos jsme nebyli úspěšní. Buď jsme při havárii odpráskli vysílačku nebo anténu. A to její střední díl, který je protažený vnitřkem lodě – zbytek antény je nový. No řešíme to dál – pokračování bude v úterý v Athénách.

Nové plachty čekající na nás!
Večeře na Aegině v naší oblíbené restauraci u antického přístavu

Jinak kromě toho, že nám nefunguje elektrická bilge pumpa, je loď ve skvělé kondici. Nové plachty, nový stěžeň, nový rollfok, nová takeláž atp. Brumla dostal nové filtry, impeler, olej, převodový olej, klínový řemen, chladící kapalinu, spínací skříňku (zčásti) a jede jako zamlada. Loď má samozřejmě obroušený trup a na něm nový antifouling. No nezastavili jsme se tedy. Uf.

Včera odpoledne nás šoupli na vodu a po hodinovém přejezdu jsme hodili kotvu za ostrovem Metopi, kde jsme strávili krásnou a klidnou noc. Teď momentálně, když píšu, venku hezky pofukuje, takže asi vytáhneme ty nové plachty a vyzkoušíme je plavbou do Epidauru k Dimitrimu na večeři. Máme v plánu se teď pár dní potloukat tady v Sarónském zálivu, navštívit staré známé a kamarády a pak vyrazit na Kyklády.

Instalujeme hlavni plachtu
A jdeme na vodu
Pohoda u Metopi. Nikde nikdo.