Gaia 2023: 11. Syfnos, zátoka Platis Gialos

Z Depostika jsme klidnou plavbou na plachty pohodlně dosáhli ostrova Syfnos. Během plavby se nic zvláštního nestalo, taková obyčejná plavby za větru kolem 10-12 uzlů, což je vlastně při jachtingu to nejlepší, co může být. Vítr přiměřený, vlny přiměřené, kurz přímo k cíli, žádná dramata, žádné průšvihy. A tak to vlastně máme nejradší. Pohoda to byla tak třeskutá, že jsme dokonce v polovině přeplavby natáčeli video, jak dostat loď do driftu. No těště se, ten okamžik, kdy ta videa začnu zveřejňovat, se blíží! 🙂

Naším cílem byla zátoka Platys Gialos. Velká zátoka s malou marínou, evidetně dobře krytá na severní a severovýchodní větry (a taky na západní, když na věc přijde). Když jsme tam v pozdně odpoledním čase dopluli, bylo v ní už dost lodí, asi 15 kousků, ale místo pořád bylo. Docela volno bylo i v marině, lodě stáli hlavně na té zmíněné kotve.

Samotná zátoka má “hranatý” tvar a její vrchol tvoří písečná pláž. Což je dvojnásob skvělé. Je tam zaprvé hezké koupání, zvláště, máte-li na palubě děti, a zadruhé je ten písek i na dně, takže kotva drží velmi dobře. Z okolních kopců padají poryvy, ale to na hornatých Kykládách platí prostě všude.

Zátoka na místní mapě
Platis Gios brzy ráno

Vylodili jsme se člunkem do mariny a vyrazili do restaurace. Okolí zátoky je hezké, ale kompletně turistické. Respektive je určené pro turisty z anglicky mluvích zemí. Takže zde nejhledejte domácí řecké taverny, ale restaurace pro neřecké turisty. Není to nic proti ničemu, vařili dobře, mluvili anglicky, ceny tedy byly spíše vyšší. Ale není to Řecko, tak jak ho mám rád a jak ho vyhledávám. Ale tohle platí pro velkou část Kyklád, na větší ostrovy létají přímé linky z nejrůznějších britských měst, na letištích jsou turisti rozebráni cestovními kancelářemi a distribuování po ostrovech. (Není to ale specialita Kyklád, platí to třeba i pro Severní Sporády.)

Krásná dlouhá prázdná pláž
Marina Platis Gios z dronu
Marina Platis Gios

Jak říkám, není to nic proti ničemu. Nejsou to megarezorty s megahotely jako v jiných středomořských oblastech. Jsou to apartmány, hotýlky, domky. Ale já hledám raději autentičtější Řecko.

Ale co. Jídlo jíst šlo, zátoky byla krytá, noc klidná, co více si může ubohý jachtař přát? 😎