Gaia 2023: 4. Na Kyklády

Západ slunce v zátoce Pisa

Athény jsme opustili s ulehčením, jak jsem ostatně psal v minulém postu :-), a nabrali kursna ostrov Kea, který je prvním z kykládských ostrovů na trase z Athén na východ. Foukal pěkně čerstvý vítr, který pobřeží ještě zčerstva urychlovalo, takže jsme se dočkali nějakých 25 uzlů z boku. Vědomi toho, že nové plachty stály majlant, patřičně jsme narefovali a rychlostí nějakých 6,5 a 7 uzlů jsme vyrazili k mysu Sounion a dál na Keu.

I bylo trochu frišno

Občas to bylo trochu divoké, protože jak jsme minuli Sounion, narostly vlny a tryska u Makronisu nám posílala slušné poryvy. Navic se u mysu vítr také pěkně točil, takže nebylo jisté, jestli z toho náhodou místo Key nebude Kythnos. Jednu chvíli to vypadalo dokonce na Serifos. Ale za Makronisem se směr větru uklidnil a tak jsme v pohodě dopluli na Keu, do zátoky Pisa (Pisses).  Původně jsme plánovali „trojhlavou“ zátoku Koundouros, která je moc pěkně krytá, ale když jsme zdálky viděli ten les stěžňů, na poslední chvíli jsme změnili plány. A dobře jsme udělali.

Zátoka Pisa je také moc pěkně krytá na severní větry (jen je v ní občas trochu swelu) a stála v ní jen jedna loď. Dno je písek s trávou, kotva drží velmi dobře. Voda v zátoce je křišťálově čistá a koupání v ní je pravý požitek.

Zátoka Pisa
Gaia v zátoce Pisa

Zátoka Pisa je unikátní v tom, že na břehu je voda, což je dobře vidět na tom, jak je pobřeží zcela nekykládsky porostlé zelenou vegetací.  Když se vydáte na břeh, najdete tam dosti velkou restauraci a pěknou velkou písečnou pláž. Dál ve vnitrozemí je městečko s obchodem, kam se dostanete procházkou asi za čtvrt hodinky. Obchod je malý, ale zásobený moc pěkně.

Nekykládská vegetace

Dál jsou pak zbytky antického osídlení – lidé tu žijí a farmaří bez přestání již od roku 600 před naším letopočtem. Celkově je tahle zátoka moc hezká, a strávili jsme v ní dvě moc hezké noci, a i když s námi poryvy v noci trochu točily, kotva držela jak přibytá.

V sobotu 3.6. Poseidon vypnul vítr a nám nezbylo než na motor doplout na ostrov Syros, ležíci takřka v srdci Kyklád, na kterém se také nachází hlavní město Kyklád – Ermipouli. My jsme hodili kotvu stejně jako předloni v zátoce Posidonia, kde je malá marina a velká zátoka se spoustou místa. Tady jsme se vylodili a kromě nákupu jsme si navozili 40 litrů nafty od asi kilometr vzdálené benzínky.

Zásobovací trek pro naftu

Teď plánujeme další postup, v dalších dnech má začít fučet a to na Kykládách nikdy není jen tak…