Gazely – retro mrňousové z Francie

facebook.com/pg/AteliersLaGazelleDesSables/photos

Nedávno jsme na Kráse jachingu rozplývali nad Pabouky – minimalistickými kajutovkami v retro stylu z Francie. Nyní tu máme dalšího francouzského výrobce malých líbivých plachetniček. Loděnice Ateliers de la Gezelle de Sables staví malé elegantní lodičky pro odpoledne, a podobně jako Pabouk, vsadila na starosvětskou eleganci.

Na začátku postavil lodní architekt a profesionál v oblasti kompozitů Patrick Besnié loď jako dárek pro svou manželku. Východiskem mu byly rybářské lodě “Gazelle” z oblasti Les Sables d’Olonne. Gazely byly kdysi odpovědí na úbytek sardinek za tzv. sardinkové krize (1902-1911), kdy populace této ryby zkolabovala u západních břehů Francie, z důvodu nadměrného rybolovu. Gazely, aby dosáhly i na vzdálenější loviště, byly stavěny na delší plavby do větších vzdáleností. Byly pohodlnější, rychlejší a hlavně bezpečnější pro posádku lovící tuňáky i v “meteorologickém smetišti” Biskajského zálivu.

Interiér Gazelle de Sables Foto: facebook.com/pg/AteliersLaGazelleDesSables/photos

Tvary a takeláž historické Gazelle přenesl Besnié do své Gazelle de Sables. Vznikla tak kompozitová zmenšenina, stavěná ze skelných vláken a polyesteru metodou vakuového vstřikování mezi dvě formy. Vznikla tak velmi lehká loď. Gazelle de Sables váží suchá pouhých 55 kg, takže se dá převážet na přívěsu, dokonce i za bicyklem. Manipulaci zvládne hravě jedna osoba. Na vodě se nádrž v kýlu naplní 70 litry vody a ty se pak starají o stabilitu, která vyhovuje dnešním jachtařským standardům – loďka je schopna se po převrácení sama znovu napřímit. Uveze dvě dospělé osoby nebo 180 kilo. Dostatek vzduchových komor se postará o to, že i zatopená bezpečně pluje na hladině.

Kolem Sables d´Olonne je to naštěstí po rovině. Foto: facebook.com/pg/AteliersLaGazelleDesSables/photos

Samonosný skládací stěžeň a čelen jsou nejčastěji osazeny kosatkou (tady spíš stěhovkou) a hlavní plachtou na gaflovém ráhně. Chybějící peň (spodní ráhno) znamená, že při nekontrolované halze hrozí facka pouze od plachty. V nabídce jsou i dodatečná vrcholová plachta, spinnaker, gennaker a kosatka. Možné je i osazení jednou plachtou na předsunutý stěžeň bez čelenu (jako tzv. Cat). Cílem této košaté nabídky je, aby si loď užil jak opatrný začátečník, tak i pokročilý jachtař toužící po rychlosti a pěkných fotkách s plným prádlem. Pro bezvětří je možné naložit pádla nebo si připlatit za vestavěný elektromotor a baterie s kapacitou dvou hodin provozu.

Gazelle de Iles s prvky extra výbavy (solární panel, lavice, stojan na lahve) Foto: facebook.com/pg/AteliersLaGazelleDesSables/photos

Komu by nestačila Gazelle s přívlastkem de Sables může sáhnout po větších modelech Gazelle Breizh (3,35 m, 90 kg, nosnost 300 kg nebo 4 dospělí) nebo Gazelle de Iles (3,9 m, 120 kg, nosnost 400 kg). Poslední největší model je v nabídce i jako dvoustěžňový škuner s doplňky jako bimini, ochrana kokpitu, lavicemi a plochým dnem na spaní. Kdo to má rád menší, může sáhnout po tradičně tvarovaném člunu (s plachtou) Lascar du Toul’Ru (2,58 m, 55 kg, nosnost 250 kg) nebo Le Loustic (2,33 m, 25 kg, nosnost 165 kg).

Gazelle de Sables sdružuje početnou komunitu jachtařů. Foto: facebook.com/pg/AteliersLaGazelleDesSables/photos

Dárek manželce brzy zaujal další jachtaře a od roku 2005 začaly vznikat další kusy a nové modely pod firmou Ateliers de la Gezelle de Sables. Loděnice má zatím v portfoliu i motorové čluny a ročně dodává kolem 60 lodí, převážně pro francouzský trh.

Doplňující informace od Vojtu Haroka, který se podíval na ceny Gazel:

Dobrý den,

tak Gazely jsou podle velikosti lodi a zvolené takeláže od 5.5 do 14 tisíc EUR v základu (včetně plachet), příplatek za 2 až 3 tisíce EUR za vestavěný elektrický pohon (dle síly motoru a počtu baterií), příplatky za teak a další stylovosti, za solární panely, za vozík atd. …. vidím to celkově jako (na Francii a top techniku, především co se týká hmotnosti) cenově super; pabouky 260, 360, Love nebo SwallowYachts BayRaider17, BayRaider20 jsou cenově … min o 20% výše, …. v Polsku takovýto produkt nevidím…  možná příští rok koupíme Gazelle d´Illes.

VH

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!