Golden Globe Race 2022 – přípravy vrcholí

Kirsten Neuschäfer (South Africa, Cape George 36, Race No. 53 "Minnehaha") Foto Anna Moreau

Celkem 15 účastníků závodu Golden Globe Race, kteří zastupují 10 designů jachet a národností, závodí na trati z Gijónu do Les Sables d’Olonne v rámci výzvy SITraN, která je douhá 240 nm.

Datum: Gijón, neděle 14. srpna 2022
V Gijónu byl krásný den. Místními jachtaři a návštěvnici maríny se v hojném počtu počtu přišli rozloučit s patnácti jachtami závodu GGR22 poté, co se celý týden oslavovalo a připravovalo na závod.

SITraN Challenge je přátelský závod, který nemá žádná závodní pravidla a jachtaři mohou plout sólo, s přáteli, s rodinou, jak kdo chce. Tato plavba umožňuje jak jachtařům, tak organizátorům před vyplutím na plavbu kolem světa naposledy zkontrolovat stav lodí, ověřit kritické bezpečnostní a komunikační systémy, včetně sledovacího systému Yellow Brick a obousměrného satelitního komunikačního systému. To vše ještě před závěrečnými bezpečnostními kontrolami v Les Sables d’Olonne, kdy účastníci, projdou-li prověrkami, obdrží tolik očekávanou “zelenou kartu”, která jim umožní odstartovat.

 

Lodě vydávající se na SitRans. Foto: Paco Hispán Miranda

Po odstartování závodu se vedení ujal Damien Guillou, později jej dohnali Abhilash Tomy, Kirsten Neuschäfer, Ian Herbert-Jones a Arnaud Gaist. Směrem k Francii fouká příznivý vítr a celou skupinu čeká dvoudenní sprint do Les Sables d’Olonne.

Ian Herbert-Jones (UK, Tradewind 35, Race No. 37 “Puffin”) se svými přáteli závodí v rámci SITraN z Gijónu to Les Sables d’Olonne na start GGR22 Foto: Paco Hispán Miranda

O právě uplynulém týdnu, který posádky strávili společně v Gijónu, řekl ještě zakladatel a hlavní organizátor GGR22 Don McIntyre: “Dnešní den je vyvrcholením intenzivního týdne zde v Gijónu, kde proběhly důležité bezpečnostní instruktáže a testování systémů, které zajistí co nejbezpečnější průběh závodu. Nejdůležitější ale je, že sóloví námořníci a týmy, kteří sem přijeli před týdnem každý za seve, odjíždějí jako přátelé, navzájem si pomáhají a užívají si svou společnost. A to je ten nejlepší možný výsledek tohoto gijónského setkání.”

Den otevřených dveří GGR22 v Gijónu měl mezi starými i mladými jachtaři obrovský úspěch. Foto: Sebastien DELASNERIE

Samotný závod startuje už 4. září!