Golden Globe Race 2022

Je to oficiální - vypluli! Po třech letech, vzestupech a pádech a mnoha zvratech Jeremy a Olleanna oficiálně opustili Kapské Město v Jihoafrické republice a vydali se na cestu na GGR. Foto: Simon McDonnell.

Účastníkům GGR zbývají tři měsíce! Už není prostor pro chyby, protože mnozí se vydali na start.

Les Sables d’Olonne, úterý 10. května 2022.

Les Sables d’Olonne, světové hlavní město sólových závodů kolem světa, bude 4. září hostit start závodu Golden Globe Race 2022. Ještě sedm účastníků musí doplout na start z druhého konce světa. A není to jednoduché, protože nejzašší termín je 6. srpna, kdy zahajuje tzv. Prolog, (hostitelský přístav Prologu bude oznámen v následujících týdnech), který bude zahrnovat povinné bezpečnostní instruktáže a nezávislé prohlídky lodí. Účastníci pak absolvují závod SITraN Challenge do Les Sables d’Olonne, kde je čeká rušná zábava v závodní vesnici GGR Les Sables, která bude otevřena v Port Olona 20. srpna 2022.

Hodiny tikají každým dnem hlasitěji, což platí zejména pro zámořské účastníky. Dva kanadští a dva američtí účastníci se chystají vyrazit přes oceán a dva jihoafričtí účastníci se vydávají na 6600 mil dlouhou plavbu na sever právě v těchto dnech.

“První výzvou GGR je dostat se na start a tou druhou je dostat se do cíle! V současné době máme 23 účastníků a doufám, že to všichni zvládnou,” řekl organizátor GGR Don McIntyre. “Hodně účastníků se potýká nejen s časovým a finančním tlakem, ale také s lidským faktorem, který leccos komplikuje.”

Australané a Novozélanďané to mají nejdál. Veterán GGR 2018 Mark Sinclair (Capt. Coconut) by měl v Les Sables d’Olonne přistát kolem 21. května  kde dokončí plavbu kolem světa z roku 2018 a bude připraven na start GGR 2022.

Kiwi Graham Dalton uvízl na Novém Zélandu kvůli covidovým omezením a právě přiletěl do Les Sables d’Olonne. Má před sebou obrovský kus práce, aby dokončil přestavbu vítězného Rustleru 36 Jeana Luca Van den Heedeho. Pomáhají mu místní plachtaři, riggeři a inženýři, ale času je málo! Poté musí odplout kvalifikační závod GGR na 2000 mil.

Jihoafričtí účastníci musí překonat jižní i severní Atlantik. Jeremy Bagshaw opustil Kapské Město před týdnem a Kirsten Neuschäferová vyplouvá v příštích dnech.

Kirsten Neuschäferová měla to štěstí, že mohla strávit sezónu se svou rodinou v Kapském Městě, než se opět vydala na start GGR. Foto: Kirsten Neuschäfer Team / GGR2022

Oba mají v plánu překonat rovník co nejdále na západ, aby zopakovali poslední etapu závodu do Les Sables d’Olonne a zároveň oprášili své znalosti astronavigace, přičemž očekávají, že na pevninu dorazí koncem června.

Je to oficiální – vypluli! Po třech letech, vzestupech a pádech a mnoha zvratech Jeremy a Olleanna oficiálně opustili Kapské Město v Jihoafrické republice a vydali se na cestu na GGR. Foto: Simon McDonnell.

Pokud vše půjde dobře, potřebují Kanaďané a Američané na dokončení své 3000/3600 mil dlouhé plavby přes Atlantik do Evropy přibližně 30-35 dní.

V Kanadě má Edward Walentynowicz zpoždění a odstartuje koncem května s plánovaným datem vyplutí 7. června, přičemž se nejprve vydá do loděnice Rustler ve Falmouthu na interní revizi svého “Noemova žertu”. Doufá, že Prolog stihne včas!

V Kanadě má Edward Walentynowicz zpoždění a začne koncem května s plánovaným datem odletu 7. června. Obrázek: Edward Walentynowicz Team / GGR2022.

Gaurav Shinde nedávno dokončil nátěr “Dobré naděje” v elegantní šedé livreji a koncem dubna vyplul z jezera Ontario. Před sebou má ještě dlouhou cestu po řece Svatého Vavřince, než vůbec dosáhne Atlantiku. S veškerým novým vybavením a systémy doufá, že vše bude fungovat!

Gaurav Shinde se svou “Dobrou nadějí”. Obrázek: Gaurav Shinde Team / GGR2022.

Dále na jihu Američan Guy deBoer na Floridě právě 2. května spustil s pomocí svého týmu na vodu svůj “Spirit” a dokončil test emergency oplachtění. Ale spousta zkoušení a testů ho ještě čeká – loď má hodně nových úprav. Sdělil nám: “Datum se může o den nebo dva posunout, ale očekávám, že vyplujeme v červnu.”

Guy deBoer na Floridě právě 2. května s pomocí svého týmu vypustil svého “Ducha” a dokončil test porotní plošiny. Foto: Guy deBoer Team / GGR2022
Elliott Smith, nejmladší účastník závodu, čelí obrovské výzvě a na vyplutí si dal lhůtu do konce května. Foto: Elliott Smith Team / GGR2022.