Golden Globe Race: Do Les Sables d’Olonne už dorazila téměř polovina závodníků

Už 11 dobrodruhů se připravuje na nejdelší sportovní událost světa přímo v Les Sables d’Olonne. A další jachtaři jsou na cestě!  Závod startuje 4. září letošního roku.

Les Sables d’Olonne je obec na pobřeží Biskajského zálivu, v oblasti Vendée, přibližně mezi La Rochelle a Nantes. Zdejší pláž se považuje za jednu z nejkrásnějších pláží světa. A taky je domovem mnohých  významných událostí a závodů ve vodních sportech jako jsou Vendée Globe, Vendée Arctique, Vendée Va’a, French Surfing Championships, Iron Man a Mini Transat. 

Celkem se GGR2022 plánuje zúčastnit 23 skipperů z 13 zemí. Zbývajících 12 je na cestě na start. Někteří se plaví přes celý svět, jako například Mark Sinclair z Austrálie. (Jeho cestu můžete sledovat na jeho FB: https://www.facebook.com/CoconutGGR .) Mark Sinclair se GGR účastnil už v roce 2018, ale musel plavbu předčasně ukončit. Naopak letos v dubnu dokončil svou vlastní cestu kolem světa pouze s jedinou zastávkou! 

Minulého ročníku se zúčastnili i turecký jachtař Ertan Beskardes nebo finský námořník Tapio Lehtinen. Ostatní účastníci zažijí GGR poprvé, což neznamená, že by byli méně konkurenceschopní. Jsou to všechno zkušení mořští vlci, většina z nich již několikrát obeplula svět nebo se zúčastnila největších offshore závodů: Mini Transat, Figaro, Open 60, Clipper 70. 

Celkem sedm účastníků musí překonat alespoň jeden oceán, aby vůbec dopluli do Francie. Už připravit loď na cestu kolem světa je výzvou, ale tihle odvážlivci musí své lodě navíc převézt na pravou stranu Atlantiku, aby mohli v Les Sables d’Olonne odstartovat. To je třeba případ Elliotta Smithe (USA), Gaurava Shinde (Kanada), Guye deBoer (USA), Jeremyho Bagshawa (Jižní Afrika), Matthew Wrighta (Austrálie), Kirsten Neuschäfer (Jižní Afrika) nebo už zmíněného Marka Sinclaira (Austrálie).

Všechny závodníky nyní čeká náročná příprava – fyzická, psychická, seznámení se s pravidly a bezpečností. 

GGR 2022 účastníci

Jak dlouho vlastně závod trvá? V letech 1968-1969 Sir Robin Knox-Johnston dokončil historicky první solo non-stop závod kolem světa za 312 dnů. O 50 let později, ve druhém ročníku v roce 2018, dokončil Jean-Luc Van Den Heede závod za 211 dnů – a to za použití stejných navigačních prostředků, jako v roce 1968. 

Uvidíme, jaké rekordy padnou v ročníku letošním.

Plánovaná trasa závodu