Golden Globe Race zná vítěze!

Van Der Heede a Knox-Johnston

V úterý ráno (30.1.) v 9:12 dorazil do cíle první závodník aktuálního ročníku Golden Globe Race (GGR). Francouz Jean-Luc Van Der Heede, na lodi Matmut, zvítězil časem 211 dní, 23 hodin a o 100 dní vylepšil čas Robina Knox-Johnstona z před padesáti lety a tím překonal jeho rekord. Knox-Johnston mu v cíli mohl pogratulovat ještě k jednomu rekordu, o který přišel. Van Der Heede je aktuálně nejstarší jachtař, kterému se podařilo sólo obeplout zeměkouli v závodě. Je mu 73 let!

Van Der Heede na lodi Matmut

Francouzský závodník byl jedním z nejzkušenějších v startovním poli. V minulosti obeplul zeměkouli pětkrát. Startoval dvakrát na BOC a dvakrát na Vendée Globe a vždy z toho bylo umístění na bedně (dvě druhé a dvě třetí místa). Drží rekord v plavbě kolem světa “špatným” směrem (proti převládajícím větrem).

Na GGR se připravoval od roku 2015, kdy koupil loď – model Rustler 36, s níž  poctivě trénoval v Biskajském zálivu a podle získaných zkušeností ji upravil pro závody. Loď dostala novou takeláž, motor, vinšny a trupové přepážkou a komory. Samotný závodník si “dopřál” náročnou kondiční přípravu.

Van Der Heede a Knox-Johnston

O GGR řekl:“Dobře si uvědomuji potíže, které tento závod představuje. Pomalé rychlosti těchto klasických starých lodí s dlouhým kýlem, nepřítomnost informací o počasí, absence veškeré elektroniky, spoléhání se na sextant pro určení pozice, nedostatek lidského kontaktu a výměna elektrického pilota za větrné kormidlo dělá tyhle závody ješte náhodnější a obtížnější než Vendée Globe.”

Aktuálně druhý Mark Slats

“V samotném závodě se dlouho držel bezpečně v čele s náskokem 2000 mil na druhého Nizozemců Marka Slatse. Nedaleko Mysu Horn se ale v prudkém větru zapíchl předkem do moře a převrhl. Loď přežila, ale s vážně poškozeným stěžněm a francouz zvažoval odstoupení ze závodu. Nakonec se mu podařilo loď opravit a odolat útokům Slatse, který se v mezičase přiblížil na 50 mil. V oblasti Azorských ostrovů se jejich souboj zlomil. Van Der Heede zamířil na sever, Slats ho následoval o den později, ale to už se mu v cestě zformovala tlaková níže a  ztratil rychlost a čas. Aktuálně bojuje se špatným počasím v okolí La Corune, 300 mil od cíle. K tomu pravděpodobně dostane dalších 36 hodin penalizace za nedovolené informace o počasí zaslané od svého teamu.

Zatímco vítěze vítala v Les Sables d’Olonne stovka lodí, Mark Slats by mohl být v cíli v pátek, Estonec Uku Randmaa 5. března, Američan Istvan Kopar 15. března a Fin Tapio Lehtinen okolo 5. května (časy jsou přibližné, počítáné z jejich současné rychlosti a postupu plavby).

GRATULUJEME VÍTĚZI!

Foto: goldengloberace.com

1 COMMENT

  1. […] Nedávno jsme psali o záchraně Tomyho Abhilashe (39) a Gregora McGuckina (32) francouzskou hlídkovou lodí Osiris. O záchraně Sussie Godal (29) jsme se zmínili na facebooku a připravujeme o ní samostatný článek, spolu s velkým přehledem všech závodníků a jejich osudů. Nečekejte příběhy o čtení knížek, prosluněné palubě a delfínech skotačících před přídi. Závod ještě neskončil a z 18 startujících pokračuje jenom 6. (Super aktuální zpráva, která dorazila po uzávěrce: Jachtařů je již jen 5, první z nich závod dokončil! Vítězem je Van Der Heede, který nejtěžší závod dokázal vyhrát ve věku 73 let! Aktuální informace zde.) […]

Comments are closed.