Good Bye, Her Majesty

Zpráva o skonu Jejího Veličenstva Alžběty II neminula asi nikoho. Vzhledem k tomu, že se kvůli titulu RYA Yachtmaster a členství v RYA považuji tak trochu za jachtaře Jejího Veličenstva (RYA znamená Královská jachtařská asociace), přemýšlel jsem, jak tuto událost reflektovat i na stránkách Krásy jachtingu. A nakonce to za mě vyřešil Wendy Papito, jachtař a royalista tělem i duší, co se něco naplavil v britskách vodách a vodách Commonwealthu. (Vzpomeňme například jeho plavbu malinkou plachetnicí přes Irské moře). Poslal mi text, který sice není o jachtingu, ale myslím, že velmi pěkně znázorňuje celý oblouk přes druhou půlku dvacáteho století a kus jednadvacátého, který se během panování Alžběty II klenul i nad našimi zeměmi, událostmi a životy. 

Jarda


Já vím, že se mi to bude těžko vysvětlovat lidem, kteří nezažili to, co já, stará vykopávka. Nicméně se to pokusím zprostředkovat. Nevím, bude-li to srozumitelné, brečím jako želva a v litrové lahvi Grantsky hladina povážlivě klesá. Pro mě odchodem milované Alžběty definitivně skončilo 20. století. A taky jsem přišel o jedinou jistotu, kterou jsem v životě měl. Jsem bytostním konzervativcem, co se týká životních hodnot, světového názoru, politiky. Naopak nadšeně přijímám nové směry v umění, ať již živém nebo neživém. Samozřejmě hlavně v hudbě, ale to není důležité.

Obrovský význam pro mě již od první třídy měly tradice. Já se totiž naučil rychle číst a zhruba od poloviny první třídy jsem začal hltat všechno, co mi přišlo do ruky. Měl jsem kliku na zdroje. Našel jsem na půdě sousedního domu kufry prvorepublikové literatury a časopisů. (píšu o tom mj. ve třetím dílu vyprávění o San Pedru, jako o iniciačním zdroji mojí celoživotní touhy po svobodě a dobrodružství.) Jenže jsem žil v realitě, která tyhle sny a touhy zabíjela. Prezidentem byl Klement Gottwald, Rusem rozšlápnuté psí lejno. Místo pána Boha nám nastrčili Stalina a jakési jeho proroky, Marxe, Engelse a Lenina. Zlikvidovali Skauta a Junáka. Zavedli Pionýra a Jiskřičky. Zlikvidovali Mladého hlasatele a Rychlé šípy, ve škole jsme se museli přihlásit k odběru Murzilky nebo Ogoňoku a dopisovat si se sovětskými pionýry. Po prázdninách jsme museli z čítanek vytrhávat podobizny nejprve božského Stalina, po čase i jeho zástupce Gottwalda. (Britannii a celému Commonwealthu začala vládnout Alžběta II.)

V té době jsem začal náruživě sbírat poštovní známky. Jako každý začínající sběratel jsem nejvíce kupoval nebo měnil známky exotických zemí a ostrovů. Samozřejmě mi nemohlo uniknout, že na naprosté většině známek těch exoticky znějících zemí byla hlava jakési mladé ženy s korunou na hlavě. Jsem od jakživa povahy zvídavé a tak jsem se o tu paní začal zajímat. Staří filatelisté na nedělní burze v Casinu (Společenský dům v ML) mi prozradili, že je to anglická královna Alžběta Druhá. A že vládne polovině světa. Britskému impériu tehdy opravdu patřilo 56 zemí.

Když mi bylo asi deset, ve čtvrté třídě, bolševik přitlačil. Pomluvil Ježíška jako nadpřirozenou buržoasní bytost a nutil nás chodit k jolce, kam nám nadílku přivážel na saních Děduška Maroz doprovázený Sněguročkou, což samozřejmě žádné nadpřirozené bytosti nebyly, protože přicházely ze Sovětského Svazu. (Britannii a celému Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Týdeník Svět v obrazech přinášel fotografie nejrůznějších britských královských ceremoniálů. S cílem je zesměšnit v očích proletariátu budujícího socialismus. Před každým filmem v kině se promítal Týdeník, který se poctivě snažil o totéž. Tam jsem poprvé viděl střídání stráží na koních s medvědími čepicemi před Buckinghamským palácem, samozřejmě s výsměšným komentářem. Nebo Lorda Strážce Pečeti ve slavnostním středověkém obleku, strážce Toweru Beefeaters atd. To u nás už v té době přece jezdily traktory Zetor!

U mne ty zesměšňované tradice vzbudily naprostý obdiv. Co je to za zemi, která se nestydí dodržovat to, co započali pradávní předkové současných obyvatel? V té době se mi dostaly do rukou historické romány Waltera Scotta. Především Ivanhoe, po něm Rob Roy, následoval Waverley a další. Tím byl můj zájem o Britannii definitivně nastartován.

Koncem padesátých let a začátkem šedesátých začala celosvětová dekolonizace. O svoje závislá území přišla Britannie, Španělsko, Belgie, Francie, Portugalsko, nové kolonie získal Sovětský Svaz. (Britannii a zbytku Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Šedesátá léta vnímám jako středověkou renesanci. Něco sem fouklo z vesmíru. Po celém světě se to rozjelo. Elvis Presley, Rolling Stones, Beatles, (Semafor, Olympic), hnutí Hippies, ale také stavba Berlínské zdi, válka ve Vitenamu, Karibská krize, pád Chruščova a nástup Brežněva… (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

V sedmdesátkách ve Francii vystřídal v G. Pompidoua v prezidentském křesle Valéry Giscard d’Estaing , v USA po Nixonovi a Fordovi přišel Carter a ve Vatikánu po Pavlovi I. Pavel II. U nás ruského robota Svobodu vystřídal Husák, v NDR po Ulbrichtovi nastoupil Honecker. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Osmdesátky jsou ve znamení ruského pokusu o okupaci Afghanistanu, který ve světě vyvolal nástup konzervatismu. V USA Reagan a v Britannii Thatcherová. Proběhl také velmi oblíbený seriál pohřbů sovětských carů – Brežněv, Andropov, Černěnko. Poté přišel Gorbačov, který nechtíc tu bolševickou říši zla rozpustil. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

V devadesátkách nastupuje internet. Válka v Zálivu, rozpad SSSR, sjednocení Německa, válka na Balkáně. Ve Francii Mitteranda vystřídal Chirac, v Rusku věčně ožralý Jelcin Gorbyho. V Britannii přišel po Thatcherové Major a po něm Blair. V USA po mladším Bushovi Clinton. U nás první prezident, který nedělal ostudu Havel. Během tohoto desetiletí z osobností zemřeli politici Gustáv Husák, Alexander Dubček a Richard Nixon, umělci Freddie Mercury, Kurt Cobain, Audrey Hepburnová, Karel Kryl, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Michal Tučný, Adina Mandlová a František Filipovský, spisovatelé Isaac Asimov, Charles Bukowski, Bohumil Hrabal a Jaroslav Foglar či další osobnosti jako Princezna Diana, Matka Tereza, Olga Havlová a Otto Wichterle. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

První dekáda nového tisíciletí – teroristický útok na USA, rozmach internetu a sociálních sítí, nástup chytrých telefonů, epidemie SARS v Číně, ptačí chřipka v Evropě, Asii a severní Africe, prasečí chřipka. Koncem dekády finanční krize. U Žabožroutů vystřídal Chiraca Sarkozy, v Rusku se vystřídal Putin s Medveděvem, v Britannii po Blairovi nastoupil Brown. V Americe si prohodil funkci Clinton s mladším Bushem aby je nakonec převálcoval Obama. U nás Havla vystřídal reprezentant nenažrané lůzy a kmotrovství Klaus. Němci si zvolili Tante Merkel, Poláci zaťatého prcka Kwasniewsikego. Během tohoto desetiletí z osobností zemřeli politici Ronald Reagan, Boris Jelcin, Saddám Husajn, Augusto Pinochet, Gerald Ford, Jásir Arafat, Slobodan Milošević, papež Jan Pavel II., umělci Lída Baarová, Waldemar Matuška, Karel Svoboda, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Michael Jackson, Johnny Cash, Patrick Swayze a George Harrison, spisovatelé Astrid Lindgrenová, Alexandr Solženicyn a Zdeněk Jirotka či další osobnosti jako Emil Zátopek a Jiří Hanzelka. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Druhou dekádu nového století poznamenalo arabské jaro, rozšiřování EU, konec finanční krize, rozvoj 3D tiskáren, nano technologie, využití dronů. Euromajdan v Kyjevě. Po Sarkozym a Hollandovi ve Francii přichází Macron, v Rusku si zase prohazují funkce Medveděv s Putinem, v Briannii po Brownovi přichází Cameron, Mayová a nakonec Johnson. V USA střídá Obamu velkohubý Trump, papeže Benedikta XVI. střídá František, v Česku jednoho reprezentanta lůzy Klause druhý reprezentant téhož Zeman. V Německu Tante Merkel drží. Během tohoto desetiletí z osobností zemřeli politici jako Václav Havel, Nelson Mandela, Margaret Thatcherová, Fidel Castro a Stanislav Gross, umělci jako Karel Gott, Miloš Forman, Ladislav Smoljak, David Bowie a Amy Winehouse, spisovatelé jako Arnošt Lustig a Josef Škvorecký či další osobnosti jako Steve Jobs, Neil Armstrong, Nicholas Winton a Stephen Hawking. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Začátek nové dekády. Covid, Brexit, znásilnění Hongkongu komunistickou Čínou, plavba Grety přes Atlantik, Turecká invaze do Sýrie, pokus o okupaci Ukrajiny Putinovským Ruskem, u nás nástup babišismu a ruských trollů. (Britannii a zbývajícím 14ti zemím Commonwealthu vládne Alžběta II.)

Dneska, vlastně už včera mi moje Královna umřela. Nedostižný ideál Služby, Pokory, Noblesy, Elegance, Věrnosti zásadám, Laskavosti, Empatie, Charismatu, Respektování tradic. Do háje, komu teď já můžu věřit než umřu?

Wendy