Hurikán Zorbas prošel Řeckem

Hurikán Zorbas prošel Řeckem, zeslábl a míří přes Marmarské moře k Turecku. Nicméně tlaková níže se vyplňuje a Zorbas se zvolna rozpadá. Zformoval se uprostřed týdne jižně od Itálie a na začátku víkendu vstoupil do řecké Egeje. Střed hurikánu postupoval přes Peloponés, přístav Ermiony ostrov Hydru, Poros, Aeginu, prošel oblastí mezi Athénami a Sounionem a přes Euboii pokračoval na Severní Sporády a dále do Turecka, kam se, již výrazně slabší, blíží právě teď.

I když neměl Zorbas tak ničivou sílu, jako tajfuny v Karibiku (a jinde), přesto za sebou zanechával spoušť. Silný vítr, dosahující nad mořem až 140 km/h, doprovázený velmi silným deštěm, zvedal velké vlny a ty na pobřeží napáchaly spousty škod.

Přímo v Korfosu, tedy prakticky v cestě hurikánu, byla schovana Skipřenka s Gaiou na mole u Lucky Schurerové, společně s několika dalšími českými posádkami a loděmi. Nejtěžší podmínky zasáhly Korfos v noci ze soboty na neděli, ale všechny lodě přestály přechod hurikánu v pořádku. Nestalo se tak ale všude.

V asi 8 námořních mil vzdáleném Ephidauru se potopily 4 plachetnice a jeden motorový člun. Další lodě byly značně poškozené. Fotografie pořídila Skipřenka v Ephidauru hned v neděli ráno. Je to smutný pohled.

Doufejme, že letos už Poseidon pro jachtaře žádná překvapení mít nebude a že se nenaplní prorocká slova Pepy Dvorského, která pronesl, když viděl hurikán Zorbas: „Hurikán ve Středomoří! Tak už nebudeme muset jezdit za hurikány do Karibiku. Ušetříme za cestu!“