Jachtař roku 2021: absolutní vítězkou je sedmáctiletá Kristýna Chalupníková!

Absolutní vítězkou jubilejní 35. ankety Jachtař roku 2021 a zároveň podruhé v řadě vítězkou kategorie juniorek se stala teprve sedmnáctiletá windsurfařka Kristýna Chalupníková z TJ Rapid Brno, která vloni závodila ve třídě Techno 293 a letos přešla na olympijský windsurf iQFoil.

Kategorii mužů vyhrál další windsurfař olympionik Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, kategorii žen posádka Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodily na olympijském dvouposádkovém skifu 49erFX. Mezi juniory zvítězila nadějná posádka třídy 29er bratrů Nevelöšových z SK Štětí.  O tom, že se českému windsurfingu daří a je velkým příslibem pro olympijské hry 2024 v Paříži, svědčí také to, že windsurfaři měli svého zástupce na pódiu ve všech vyhlašovaných kategoriích.

 

Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987. Do ankety mohou nejúspěšnější sportovce nominovat kluby i jednotlivci. Ze zaslaných návrhů Výkonný výbor ČSJ schválí nominované v každé kategorii – většinou pět sportovců nebo týmů. V anketě se hlasovalo stejně jako vloni v šesti kategoriích – muži, ženy, junioři, juniorky, jachtařské týmy a akce roku, a dále pro celkového vítěze ze všech nominovaných jednotlivců. Hlasovat mohou všichni členové Českého svazu jachtingu.

Slavnostní vyhlášení ankety Jachtař roku 2021 zahájil čestný předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer: „Loňský rok byl pro jachting opravdu skvělý. Tolik vynikajících výsledků a výkonnostního vzestupu zejména u mladých jachtařů nepamatujeme. Mám z toho velikou radost. Ve windsurfingu vznikl tak silný, a tak mladý tým, který nám závidí i velké jachtařské velmoci. Například v prvním letošním mezinárodním závodu skončily v první pětce hned tři Češky. Také se mi líbí to, že mladí závodníci pochopili, že vrcholový jachting už dávno není jen o víkendovém scezení na lodi, ale že jachting je tvrdá práce, a především čas strávený na velkých jachtařských revírech. Chcete-li v jachtingu něco dokázat, tak stejně jako v jiných sportech musíte makat. A to se začalo dařit díky usilovné práci trenérů v našich sportovních střediscích mládeže. Věřím, že je to obrovský příslib do budoucna a že jednou tu vysněnou zlatou olympijskou medaili přivezeme.“

 

Absolutní pořadí

Vítězka ankety Kristýna Chalupníková pochází z jachtařské rodiny a závodit začala v osmi letech na Optimistu. Od jedenácti let se věnuje závodnímu windsurfingu. K jejím největším úspěchům patří především titul mistryně Evropy, dva tituly vice mistryně světa a 11 titulů z Mistrovství ČR. V roce 2018 se stala juniorskou Jachtařkou roku, v roce 2019 skončila v této anketě druhá a vloni anketu opět vyhrála. Přečtěte si krátký rozhovor s vítězkou ankety.

Kristýna Chalupnikova

Jaký to je pocit vyhrát v necelých sedmnácti letech anketu Jachtař roku a porazit i trojnásobného olympionika?

Mám pocit velkého štěstí a cítím, že všichni ocenily úspěchy, kterých jsem v minulém roce dosáhla.

 

Jaký byl pro tebe loňský rok? Co ti dal a naopak vzal?

Můj rok začal covidem, proto zimní příprava nebyla úplně ideální. Naštěstí jsme ale na jaře mohli natrénovat na Gardě v Itálii i doma na Brněnské přehradě. Vrcholů sezony bylo několik, jsem ráda, že jsme dokázali dobře vyladit formu. Zároveň jsme také začali s olympijským iQFoilem. Obětovala jsem tomu veškerý svůj čas a získala jsem mnoho nových zkušeností.

 

Vloni jsi dosáhla četných úspěchů nejen u nás, ale hlavně na mezinárodním poli. Kterého si ceníš nejvíc a proč?

Nejvíce si cením titulu vicemistryně světa z Youth Sailing World Championships, který se jel v prosinci v Ománu. Pro mladé jachtaře z celého světa je to nejvýznamnější závod, kterého se mohou zúčastnit. Vyjet medaili pro Česko bylo opravdu skvělé a celou akci jsem si moc užila.

 

Kde vidíš příčinu toho, že naši mladí windsurfaři dosahují teď tak skvělých výsledků?

Máme silnou generaci a před několika lety nás Český svaz jachtingu začal velmi podporovat. Máme trenéry a celý tým perfektně funguje. Všichni se o nás starají, abychom mohli trénovat co nejvíc, a to nás posouvá dál.

 

Podporuje tě také rodina?

Rodina stojí za tím, že jsem se dostala k tomuhle sportu. Oba rodiče jsou jachtaři, jezdí i na windsurfingu, podporují mě finančně, časově a dávají tomu všechno, za což jsem jim moc vděčná.

 

A jak prožívají tvé úspěchy?

Oba to velmi prožívají, a to jak šťastné chvíle, tak ty méně šťastné. Vždycky mi moc gratulují a jsou první, s kým sdílím radost.

 

Pro letošní sezonu jsi opustila juniorskou třídu Techno 293 a přešla na olympijský iQFoil. Je to velká změna? V čem je to jiné?

Létáme teď metr nad hladinou, takže změna to určitě je. Také nastavení vybavení je jiné a jezdíme víc disciplín – slalom a kurz. Pro windsurfing je to velký krok kupředu. Pro mě to znamená nabrat víc svalů, zlepšit fyzičku a trénovat víc a víc. Je třeba tomu obětovat úplně všechno, protože uspět mezi dospělými je samozřejmě mnohem těžší než mezi juniory.

 Co tě letos čeká nejen ve windsurfingu, ale i v životě?

Ve windsurfingu mě čeká další rok plný tréninku a závodů, samozřejmě mistrovství světa a Evropy. Jinak bych si přála úspěšně pokračovat dál ve studiu na osmiletém gymnáziu Matyáše Lercha v Brně.

 Na celkovém druhém místě v anketě skončil další windsurfař Karel Lavický a jen o jeden hlas na třetím místě mistr světa ve třídě RS500 Jakub Dobrý z TJ Lokomotiva Plzeň.

 

Kategorie muži

Tuto kategorii ovládl účastník olympijských her v Londýně, Riu a Tokiu, Jachtař roku z roku 2019 Karel Lavický, který závodil v olympijské třídě RS:X a nyní přešel na novou olympijskou třídu iQFoil. V Tokiu si zlepšil svůj nejlepší olympijský výsledek, když vybojoval 22. místo. „Sezona 2021 byla hlavně o olympiádě, na kterou jsem se připravoval již dva roky předem. Tokio bylo velmi specifické oproti dvěma předchozím olympiádám, kterých jsem se zúčastnil. Ocenění si velmi vážím, protože v anketě hlasují ostatní jachtaři, kteří tomu opravdu rozumějí, tak je to pro mě velká pocta,“ uvedl Karel Lavický. „Přechod na iQFoil mi přinesl novou motivaci do další přípravy, všichni se na této třídě učí jezdit od začátku, ale doufám, že to zvládnu, i když už nepatřím mezi nejmladší…,“ dodal.

 

Na druhém místě v kategorii mužů skončil Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, kterému olympijská kvalifikace ve třídě Finn bohužel unikla. Přesto vloni zaznamenal několik skvělých výsledků včetně 12. místa na mistrovství Evropy a 19. místa na mistrovství světa. Protože třída Finn, na které dosud závodil, na olympiádě skončila, pokusí se o kvalifikaci na OH 2024 v Paříži v jednoposádkové třídě ILCA 7, na které už dlouhou dobu závodí také jeho bratr Viktor.

Ondřej Teplý

Na třetím místě v kategorii mužů skončil Jakub Dobrý, který s jachtingem začal na Optimistu, potom začal závodit se sestrou Terezou nejdříve na lodi třídy RS Feva, potom na 29eru. V roce 2019 poznali třídu RS500 a ta jim zcela učarovala a jezdí na ní dodnes. Stali se v ní již třikrát mistry České republiky a v roce 2019 vybojovali 2. místo mezi juniory a 3. místo celkově na MS, které se konalo na Lipně. Rok 2021 byl pro ně ovšem zcela výjimečný. Stali se mistry světa ve třídě RS500 v Itálii. K tomu získali ještě titul mistrů Holandska a titul mistrů Německa. Vyhráli celkově i Evropský pohár.

Jachtař roku 2021 v kategorii muži – Karel Lavický

Kategorie ženy

Mezi ženami vítězství již potřetí v řadě obhájily Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodily na olympijské třídě 49erFX. Posledních pět let se věnovaly olympijské kampani, spolupracovaly s úspěšnými zahraničními trenéry a účastnily se závodů se světovou špičkou. Na poslední olympijské kvalifikaci jen těsně přišly o účast na olympiádě v Tokiu. Dominika potom ukončila aktivní sportovní kariéru a pokračuje jako trenérka části juniorské reprezentace. Sára závodila s Annou Justovou na mistrovství Evropy juniorů na lodi 49erFX na Lipně, kde skončily jako nejlepší česká posádka na 14. místě. Z mistrovství světa lodní třídy RS500 v Itálii si s Klárou Houškovou přivezly titul v kategorii ženy a celkové 5. místo. V olympijské kampani pro Paříž 2024 pokračuje Sára s novou kormidelnicí Zofií Burskou z YC CERE.

Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová

Na druhém místě skončila mistryně světa třídy RS500 Tereza Dobrá z TJ Lokomotiva Plzeň, která závodí se svým bratrem Jakubem. A na třetím místě je windsurfařka Kateřina Švíková z YC CERE, která od roku 2018 závodila na olympijském prkně RS:X.  V roce 2020 začala ale závodit na iQFoilu a připsala si 3. místo mezi juniorkami na mistrovství Evropy. Vloni závodila již mezi dospělými a je naší velkou nadějí pro Paříž 2024.

Jachtař roku 2021 kategorie ženy – Sára Tkadlecová

Kategorie junioři

Mezi juniory obhájila vítězství posádka třídy 29er Tibor (16) a Adam (18) Nevelöšovi z SK Štětí. Kromě 29eru oba závodí také na windsurfech Techno 293 a iQFoil a ve všech třídách dosahují vynikajících výsledků. Druhé místo obsadila další posádka třídy 29er Lukáš Dadák (19) a Dan Viščor (18) z YC LS Brno, která se v roce 2021 stala absolutním vítězem Poháru ČR 29er i Česko-slovenského poháru třídy 29er. Na třetím místě skončil windsurfař David Drda (17) z TJ Delfín Jablonec, který závodí ve třídách Techno 293 a iQFoil.

Jachtař roku 2021 kategorie junioři – bratří Nevelöšovi

Kategorie juniorky

Za vítěznou windsurfařkou Kristýnou Chalupníkovou (17) si ocenění za druhé místo stejně jak vloni převzala předloňská vítězka Alessia Palanti (19) z YC CERE. Alessia žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda, protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku. V roce 2021 závodila na olympijské třídě ILCA 6 a připsala si celou řadu úspěchů v juniorských kategoriích, včetně titulu mistryně Evropy do 19 let. Nyní pokračuje v kampani pro Paříž 2024. Třetí mezi juniorkami skončila další windsurfařka Nela Sadílková (16) z TJ Delfín Jablonec, která vloni vybojovala titul mistryně světa ve třídě Techno 293 a nyní již také létá na olympijském iQFoilu.

Jachtař roku 2021 kategorie juniorky

Kategorie tým

Soutěž týmů ovládli jachtaři z HEBE SAILING TEAMU Českého Yacht Klubu ve složení Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Martin Trčka, Libor Hošek, Tonda Podzimek, Petr Solař, David Kovařík, Petr Stejskal, Vojta Komárek, Milan Tomek, Pavel Bobek, Tomáš Musil. Tým závodí na námořní plachetnici M37 a vloni zaznamenal četné mezinárodní úspěchy.

HEBE Sailing Team

Českou námořní rallye, která je mistrovstvím ČR v námořním jachtingu, vyhrál druhý tým v anketě – RODOP Martina Kulíka. Českou námořní rallye vyhrál již osmkrát, zvítězil mnohokrát i v řadě dalších závodů na moři. Zároveň závodí také na sportsboatech, nejdříve to bylo na lodi Café 24, v poslední době slaví řadu úspěchů na Melgesu 24.

Třetí skončil vítězný tým České jachtařské ligy YC NERATOVICE Petra Fialy.

Jachtař roku 2021 kategorie týmy – HEBE Sailing Team

Akce roku

Ocenění pro Akci roku získal závod Junior European Championship 2021 tříd 49er a 49erFX, který se konal na Lipně v Černé v Pošumaví vloni v září. Pořadateli historicky prvního mezinárodního závodu v olympijské třídě v České republice tohoto významu a zároveň prvního závod 49erů v ČR byli YC Černá v Pošumaví a Václav Brabec. Závodu se zúčastnilo 52 posádek z celé Evropy.

Junior European Championship 2021 tříd 49er a 49erFX

Vyhlášení ankety Jachtař roku odvysílala Česká televize na programu ČTsport v premiéře v pondělí 28. března ve 13.30 hodin. V anketě hlasovalo 360 aktivních členů Českého svazu jachtingu, vyhlášením provázel moderátor Václav Žmolík. Ceny jachtařům roku přišli předat místopředseda výkonného výboru ČSJ Tomáš Musil, zástupci generálního partnera akce firmy Integra – Jiří Harcuba, předseda správní rady společnosti Integra EMEA, Svatopluk Sýkora, obchodní manažer společnosti Integra Czech Republic, Jakub Válek, obchodní manažer společnosti Integra EMEA, a Kateřina Csirková, projektová Koordinátorka společnosti Integra Czech Republic, a zástupci hlavního partnera akce firmy yachting.com. Hodnotné ceny dodali také další partneři Sailing Centrum a IFP Publishing.

Sourozenci Dobří

(tisková zpráva Jachtař roku 2021)