Jachtařova zima na Prime Video

"Stevene, máš plán?" "Eriko, já teď za"aikiduju" teroristy, osvobodím bitevní loď a za třicet let mě Putin uděla velvyslancem!" Foto: Amazon.com

Nemáte Netflix nebo jste viděli všechno dvakrát a jen bezcílně bloumáte nabídkou? Můžete bezcílně putovat i dalšími službami v naději, že tam něco objevíte. Abyste měli směr, bloumali jsme napřed a hledali, co vás tam, jako jachtaře, čeká. Začneme službou Amazon Prime.

Bitevní lodě

Battleship/Bitevní loď

USS Missouri, veteránka druhé světové války dosloužila až po operaci Pouštní bouře. V bezmozkovém akčním “sci-fi” si to její 406 mm muzeální průrazné granáty rozdají s E.T.-im, který chce tradičně volat domů, ale neumí se slušně chovat na námořním cvičení. Ve výsledku to je tak bezmozkové, že by se to mělo jmenovat jen “fi” nebo bra-fi (brainless-fiction). To ale není žádná ostuda. Prostě si k tomu sednete s pivem, vypnete mozek a dostanete lodě, holky, Hawaii (se to tam odehrává), dělostřeleckou řachandu a skutečný svět se svými trápeními zanikne v dálce.

Under siege / Přepadení v Pacifiku

USS Missouri po druhé. Na její škodu si ji v tomto filmu zahrála USS Alabama. Netřeba truchlit, je to stejně jen kulisa pro podžánr “obsazovacího” akčňáku, který založil Bruce Willis ve Smrtonosné pasti. Co je na tomto filmu krásné? Tak například Erika Eleniak vyskakující z dortu. Pokud ji neznáte, nesmutněte. Znamená to, že jste mladý a to je více než vzpomínky na první sérii Baywatchu. Co je na tom ještě krásné? Byly to časy, kdy byl Steven Segal nejen štíhlý, ale ještě točil filmy. Že je to vážně dávno poznáte z toho, že se z B-éčkových filmů propracoval přes eko-agitky do kategorie filmů, pro které došly písmena abecedy, aby na staré kolena přesedlal do role ruského a běloruského trolla. Kdybyste to nevěděli – je to “velvyslanec dobré vůle” Ruska.

If I can Turn Back Time

USS Missouri potřetí. Teď to tedy nebude film, ale když už ji zmiňujeme tak vězte, že si bitevní loď i její skutečná posádka zahráli ve videoklipu Cher z roku 1989. Velení námořnictva se juchající námořníci kolem zpěvačky v síťovaném něčem tak “líbily”, že pro příště zakázalo natáčení videoklipů na svých lodích.

Terror

Po Franklinově expedici z roku 1845 zůstaly hroby, otázky a pak také miniseriál. Trochu fantasy, ale hlavně nervy to jsou. Jak klesne teplota a lodě uvězní led, začne z lidí cákat temnota…

Without the sea

Český dokument o windsurfingu ve stylu dokumentů o extrémním sportu. Je v tom trochu toho filozofična o pravém životě naplno v žoldu výrobců energetických nápojů a jinak standardně pěkné “adrenalinové” záběry nacvakané na veselé písničky. Plus nějaké to povídání o windsurfingu ve windsurfinštine a k tomu další pěkné obrázky. Pokud mě teď podezříváte, že jsem jen závistivý plešatý ignorant datlující články někde v suterénu, co neumí ocenit dřinu za vrcholovým extrémním sportem, tak vám tu do obrazovky říkám – máte pravdu.

Sharkwater: Extinction

Tradičně jsou žraločárny pitomůstky pracující se vzrušující hrůzou v divákově pravěké části mozku a s radostí, že žraloci nežerou jeho, ale herce druhé kategorie. Nesmí se to ale zkazit špatnými CGI efekty a moc předvídatelným scénářem. V případě dokumentu Sharkwater: Extinction je třeba přeladit. Film připomíná, že tím velkým špatným ve vztahu člověk – žralok není žralok. Důležitý dokument o bídné perspektivě žraločího druhu, který vznikl za nesmírných osobních obětí tvůrce.

Hon na ponorku

Ponorky projektu 941 (a třídy Akula známé podle kódu NATO jako Typhoon) byly velké technické mňamky. Mamutí ponorky měli dva trupy, každý z vlastním reaktorem a únikovým modulem, dokonce i bazén. Spisovatel Tom Clancy pak její sedmé jednotce Rudý říjen přidělal ještě fiktivní super tichý “housenkový” pohon a roztočil zápletku o pomateném kapitánovi, co chce začít třetí světovou. Spolu s Das Boot je to zlatý standard ponorkového filmu – mluví ze mě nostalgie.

The Ghazi Attack

Komplikované vztahy Indie s Pákistánem se manifestují i v kinematografii, zde pohled z indické strany. Protože Bollywood je dnes již globální záležitost, můžete na Amazonu shlédnout i tuto ponorkové-vlasteneckou odyseu o boji indické ponorky INS Karanj s pákistánskou PNS Ghazi, která v roce 1971 vyplula s úkolem potopit jedinou indickou letadlovou loď INS Vikrant. Nebojte se dlouhých pěvecko-tanečních čísel. Je tam vidět indické filmové řemeslo, ale i příliš mnoho zápletek a motivů jiných známých ponorkových filmů, jenž scénáristé sešroubovaly dohromady a natřely indickým vlastenectvím. Film je volně inspirován skutečným potopením PNS Ghazi, která ale v reálu podlehla indickému torpédoborci nebo vlastním minám – podle toho, které strany se zeptáte.

 

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!