Jachtařská akademie: plánované přednášky v Praze i online v roce 2022

Témata přednášek v roce 2022

Přednášky pro jachtaře i širokou veřejnost Jachtařská akademie ČSJ pravidelně pořádá již od roku 2014. Letošní první přednáška je na programu v úterý 18. ledna.

Všechny přednášky se budou konat od 18.00 hodin v učebně číslo 5 na NEWTON University, v Kongresovém centru Praha – vchod 6, 4. patro. Adresa: 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4-Nusle.

Všechny přednášky může prezenčně navštívit pouze omezený počet 50 osob při dodržení veškerých platných hygienických opatření. Je proto nezbytné být na místě minimálně 10 minut před začátkem přednášky!

Pro ostatní zájemce budou jednotlivé přednášky vysílány on-line. Po registraci a zaplacení, obdržíte odkaz pro přihlášení do přednášky nejpozději hodinu před započetím.

Vstupné jak pro presenční účast, tak on-line je pro veřejnost 300 Kč, pro posluchače NEWTON University 150 Kč a pro nositele závodní licence Českého svazu jachtingu a Slovenského svazu jachtingu jsou přednášky zdarma.

Pořádá: kolektiv Jachtařské akademie ČSJ a NEWTON  University.

Program:

18.1. 2022 Marian Jelínek: ÚSPĚCH JE NÁVYK, aneb správné návyky jako cesta mezi nejlepší!

  • inspirace z klubu NHL
  • 5 základních návyků úspěšných lidí
  • mé roční zkušenosti ze spolupráce s jachtařským svazem

V tomto semináři se  budeme zabývat návyky úspěšných sportovců se zaměřením na návyky, které požaduje vedení organizace po hráčích Montrealu Canadiens, klubu NHL. Výstupem bude pět obecných, základních návyků, které lze využít u jakéhokoliv sportovce. V druhé části Marian pohovoří o jeho zkušenostech s více než roční spolupráci s Českým Svazem Jachtingu.

25.1.2022 Václav Brabec: Zavodní pravidla jachtingu – štít i meč.

 Přijdou Vám pravidla jachtingu složitá nebo zbytečná? Mezinárodní rozhodčí a aktivní závodník ve třídě RS700 Vašek Brabec Vám v této přednášce, která bude vedena interaktivní formou, představí základní koncept fungování pravidel jachtingu, poradí Vám, jak se v nich vyznat, a dozvíte se i tipy a triky jak tyto znalosti využít na vodě ale i v případě nouze u protestu. 

27.1.2022 Michal Krysta: Sólový závod přes Atlantik – Globe 5.80 Transat 2021

Postavit si závodní jachtu nové lodní třídy z překližky a vyrazit s ní na sólový závod přes Atlantik. To byl hlavní cíl projektu Across the Horizon. Letos na podzim se podařilo projekt dotáhnout do zdárného konce a ze závodu Globe 5.80 Transat přivážím krásné druhé místo. 3800 mil sólo na jachtě dlouhé 5.7m. Jak se taková loď staví? S čím vším jsem musel při závodě bojovat?

1.2.2022 Jirka Denk: Plavby v roce 2021- Mexiko, Nikaragua, Kostarika a Panama

Vydejte se s námi na 3000nm dlouhou plavbu z mexické California bay a Cortez Sea do Acapulco a dál na hranice s Guatemalou. A pak dál, do překvapivě pěkné Nikaragui, podél celého pobřeží překrásné Kostariky až do zajímavé Panamy s nádhernými Isla Perlas. Všechny tyto země mají své přírodní skvosty, národní parky, nádherná místa s úchvatnou přírodou. Velkou část jsme měli na palubě děti, přesto jsme zažili i dramatické okamžiky, jako málem ztroskotaní na skaliskách v zátoce při tvrdé a rychlé bouřce, či velmi nepříjemné obtěžování zdrogovanými rybáři. Ovšem přírodní krásy, romantika a pohoda samozřejmě vedou v poměru 99:1 🙂 

8.2.2022 Katka Staňková: Nehody na moři a organizace záchrany

Jachting je v zásadě velmi bezpečný sport, ale ani na moři se někdy nevyhneme nehodám. Na přednášce probereme, jak řešit některé závažné situace a jaké máme možnosti pro přivolání pomoci. Řekneme si také něco o záchranných systémech na moři, a jak to vlastně funguje se záchranou života a majetku.

15.2.2022 Karel Lavický: Příprava na olympijské hry v Tokiu a jejich průběh

Logistika a příprava na Olympiádu do Tokia. První přípravy v roce 2020 a následně v roce 2021. Jak pandemie ovlivnila logistiku, plány a trénink před Olympiádou a jak to nakonec v Tokiu vypadalo doopravdy? Co všechno bylo nutné absolvovat před odjezdem a po příjezdu na místo. Co byla naše každodenní rutina? A odpovědi na mnoho dalších otázek spojených s touto největší sportovní akcí roku.

22.2.2022 Libor Hošek: Weather routing pro veřejnost,  pro závodní týmy

V části určené pro všeobecnou jachtařskou veřejnost přednáška představí volně dostupné ev. nepříliš drahé nástroje a informační zdroje, které Vám pomohou bezpečně plout z bodu A do bodu B nebo se během dovolené na lodi vyhnout nepříjemným překvapením pokud jde o počasí. V části pro závodní jachtaře přidáme práci s polárním diagramem, probereme zdroje počasí ve formátu grib i jejich spolehlivost, spočítáme nejrychlejší trasu pro vybranou loď, vybereme plachty na závod s ohledem na očekávané meteorologické podmínky a věřím, že zbyde dost času i na dotazy z publika.

1.3.2022 Petr  Ondráček: Bezpečně na moři s Colregem a elektronikou

 Přednáška se bude zabývat problematikou praktických aplikací některých ustanovení zásadního dokumentu Mezinárodní námořní organizace IMO – „Úmluva o mezinárodních pravidlech pro zabránění srážkám na moři“ (Colreg) při používání současných elektronických přístrojů a systémů na rekreačních námořních lodích. Colreg představuje „bibli“ každého, kdo na moře vyplouvá a bere do rukou kormidlo bez ohledu na to, zda je kapitánem nebo posádkou. Pozornost bude věnována i novinkám, které mohou pomoci k zabránění nebo úspěšnému řešení nouzových a tísňových situací při plavbě na moři.


Přihlášky: na Jachtařské akademii v událostech- www.jacht-akademie.cz.

Průběh přednášky: všechny přednášky budou moci být presenčně navštíveny v omezeném počtu 50 míst, při dodržení veškerých, platných hygienických opatření. Dále budou jednotlivé přednášky vysílány on- line a to pro zájemce, kteří zaplatí vstupné. Je proto nezbytné, být  na místě minimálně 10 minut před začátkem přednášky!

Záznam přednášek: všechny přednášky ( mimo přednášky Mariana Jelínka)  budou natočeny, nastříhány, okomentovány a uveřejněny na stránkách Jachtařské akademie- www.jacht-akademie.cz .

Zdeněk Sünderhauf
Manažer Jachtařské akademie