Jachting a lodě pro tělesně postižené

foto:danielbina.cz

Nedávno jsme psali o okruhových plachetnicích, které lze potkat na našich přehradách a rybnících. Seznam to byl hlavně orientační, umožňující si případně vybrat jaká loď by se mohla hodit vám nebo vašim dětem k jachtingu v době, která nepřála cestám k moři. Při tom jsme zapomněli, že jachting je dnes dostupný i lidem starším, s menší pohyblivostí a silou, případně tělesně postiženým. Pro ně dnes existují speciálně navržené, případně upravené třídy lodí, na kterých si mohou dobře zajezdit a také soutěžit.

International 2.4mR Class

V našich končinách je třída známá díky úspěchům Daniela Bíny, a dostupná například v Jachtklubu CERE v Praze, který pro 2,4mR organizuje kurzy. Design je inspirován klasickými tvary 12 metrových lodí Amerického poháru, které dále dopracoval švédský lodní konstruktér Peter Norlin. Vznikla jednoposádková loď, v níž se sedí velmi blízko těžiště a tím se eliminují výhody, či nevýhody hmotnosti jachtaře, včetně jeho případných omezení mobility. Zároveň je ovládání soustředěno v dobře zakrytém kokpitu na dosah ruky, a to umožňuje, aby spolu mohli soutěžit zdraví i postižení, muži a ženy, mladí i staří … Rozhodujícím faktorem úspěchu se tak stává zvládnutí taktiky a strategie. Od roku 2000 je 2,4, mR i třídou paraolympijskou. 

Interiér 2,4 mR foto: danielbina.cz
RS Venture Connect CSC

Známý výrobce lodi RS Sailing má v nabídce upravenou verzi modelu Venture, který se vyznačuje hlavně těžkým zvedacím kýlem s “bombou”, pro vysokou stabilitu a bezpečnou rodinnou plavbu. Upravená verze CSC má ovládací prvky vyvedeny ke dvěma laminátovým sedačkám s vysokou boční oporou. Kormidlo je zpřevodované do dvou kniplů, případně je možné loď doplnit o elektrické (joystick) ovládání s ovládanou (navíjenou) otěží, případně o speciální ovládání “sip and puf”, které funguje na základě pokynů fouknutím čí nasátím vzduchu.   

Foto: rssailing.com
Hansa sailing system

Australský výrobce Hansa k nám zatím nepronikl, každopádně asociace tříd Hanse existují Maďarsku a soutěží například v Polsku nebo v Rakousku. Firma Hansa vyrábí výkonnostně navazující modely lodí, jejichž společnými jmenovateli je bezpečnost, jednoduchost a přístupnost i pro starší, či hendikepované jachtaře začátečníky.

Hansa 2,3: Jednoduchá jedno i dvoumístná plachetnice s jednou plachtou (cat) je určena jako vstupní loď do jachtingu. S dvaceti kilogramovým kýlem a jednoduchým ovládáním je velmi bezpečná a téměř nepřevrátitelná. To nevylučuje zatopení, ale vzhledem k množství vypěněného prostoru trupu se loď nepotopí a je tak vhodná i jako začátečnická loď pro děti.

Hansa 2,3 Foto: hansasailing.com

Hansa 303: Větší navazující model má podobné charakteristiky jako 2,3 co do pevné, stabilní a nepotopitelné konstrukce. Je však oplachtěná jako šalupa s kosatkou a hlavní plachtou čím poskytuje jednomu nebo dvěma jachtařům lepší výkony.

Liberty: 3,6 metrů dlouhá loď dále posouvá základní koncept směrem k vyšší rychlosti. Má 7,35 m2 plachet, dvojité kormidlo a zvýšené boky pro suchou plavbu. Stále je to ale loď přístupná i začátečníkům.

SKUD 18: Paralympijská (primárně) dvouposádková třída. Skif, na kterém se mimo soutěž zabaví i tři jachtař s různou mírou mobility. Během olympiád sedí oba závodníci za sebou v sedačkách a loď má možnost instalace ovládacích mechanismů podle míry postižení. V případě, že na ní jezdí mobilnejší jachtaři, můžou lodi “naložit” a jezdit i na jednom standardním trapézu.

SKUD 18 Foto: hansasailing.com
Sonar

Další paralympijská třída (2000 – 2016) je 7 metrů dlouhá okruhová plachetnice pro tříčlennou posádku. Vzhledem k velkému kokpit také umožňuje úpravy pro hendikepované jachtaře a v roce 1996 se poprvé představila na paralympiádě v Atlantě (mimo oficiální soutěž). Aktuálně má největší zastoupení v USA a v Kanadě. Je to skoro tunový (950 kg) “kus lodě” za 45 000 USD, takže u nás se nejspíš jen tak nerozšíří.   

Foto: rondarboats.cz
Mini 230

Naopak Mini 230 je zábavná lidovka stavěná u sousedů v Polsku, která si našla zákazníky i u nás. V lodičce se sedí, takže dovoluje jachting i osobám s omezenou pohyblivostí. Zároveň je malá a lehká (35 kilo), takže ji lze převážet například i na střeše fiatu Panda. Podrobnější recenzi najdete zde.

Foto: polboat.eu