Jachting na Baleárských ostrovech #3

Úvod

V předchozích článcích jsem s pokusil popsat specifika jachtingu na Baleárských ostrovech a podělit se o zážitky z Menorcy. Nyní se podíváme na ostrovy Mallorca a Cabrera.

Mallorca je největším z Baleárských ostrovů. Po obvodu má cca 160 námořních mil. Je situovaná mezi Menorcou a Ibizou, na tyto oba ostrovy je možné se z Mallorcy dostat na plachetnici během jednoho dne.  Funguje zde mnoho charterových společností, my můžeme doporučit Brity Mallorca Yacht Charter, www.mallorcayachtcharter.eu. a Němce Yachtcharter Marina Balear, www.marina-balear.com.

Východní pobřeží

Z jachtařského pohledu je nejhodnotnější východní pobřeží Mallorcy. Můžete zde očekávat velké množství zátok, a spoustu marin.

Určitě musím zmínit zátoku Cala Mitjana, kde je kotvení výborně kryté. Zátoka se točí do tvaru „S“. Na konci Caly Mitjany je moc hezká malá pláž, která je obtížně dostupná po pevnině. Vjezd do zátoky je označen vysokým sloupem s barevnými vlajkami. Za zmínku určitě stojí i další zátoky,  např. Cala Lombards s malým barem na pláži, dvojzátoka Cala Magraner a výborně krytá Cala Arzenau. Tyto zátoky jsem vybral pouze namátkou, s ohledem k jejich počtu by detailní výčet přesahoval rozsah tohoto článku.

Na západním pobřeží se nachází rovněž velké množství marin, a to zejména:

  1. a) Cala Ratjada s osmi místy pro lodě rezervované přes systém Ports IB (www.portsib.es), hradí se např. 33 Euro u 33 stopé plachetnice). Jako ve všech dalších marinách očekávejte pomoc pracovníka mariny s vyvázáním a je třeba se předem ohlásit VHF vysílačkou na kanálu uvedeném v pilotovi. Nájezd do stání je velmi pohodlný, protože je možné najíždět zádí z velké dálky, není potřeba vyjíždět zatáčku. Cala Ratjada představuje nejblíže položenou marinu při přeplavbě z Mallorcy na Menorcu.
  2. b) Porto Cristo – jedná se o velice dlouhou úzkou zátoku s velkým počtem lodí. Stání provozované přes systém Ports IB se nacházejí na začátku, po pravé straně při příjezdu do zatáčky.
  3. c) Porto Colom – obrovská zátoka s mnoha možnostmi na vyvázání, či stání na bojích. Operuje zde velké množství charterových společností. Některá stání jsou rovněž provozována přes systém Ports IB.
  4. d) Porto Petro – rybářská vesnička. Nikdy jsme zde nebyli vyvázání v marině, vždy pouze na bojích. Platili jsme naposledy za 33 stopou plachetnici 20 Euro. Rozhodně doporučuji zajít si do některé z místních restaurací na rybu s typickým Mallorským předkrmem, zapečené plody moře s bramborami.
  5. e) Cala Figuera – marina je rovněž provozována přes systém Ports IB. Marina sousedí s přístavem pro rybářské lodě a zátoka je poměrně nízká. Rybáři projíždějí zátoku frajersky velkou rychlostí, a pokud zrovna v té chvíli nebudete uprostřed parkovacího manévru, můžete obdivovat jejich zručnost. Nad zátokou je několik restaurací se zahrádkami s pěkným výhledem. Ohledně této mariny důrazně doporučuji držet se rady v pilotovi, a využít ji pouze při velmi klidném počasí. V opačném případě Vás čeká děsivá noc, kdy loď skáče nahoru a dolů a hrozí vytrhnutí vazáků. Jednu takovou noc jsme v této marině zažili. Vedlejší posádka byla flegmatická, nedostatečně napnuli mooringové lano a loď jim celou dobu narážela předkem do mola. Dělalo to obrovské rány s řinčením kotvy. Posádka však celou noc nic neřešila. Asi nadstandardní pojištění …

Jih

Na jihu Mallorcy nelze vynechat mariny v hlavním městě Palmě, které tvoří neuvěřitelně dlouhou řadu stání. Na jihu Mallorcy jsme rovněž navštívili marinu La Rapita. Na pohled  není moc extra, ale je to výborná varianta v případě bouřlivého počasí a následného přejezdu na ostrov Cabrera. V La Rapitě nejsou mariny Ports IB.

Západ

Západ Mallorcy je pro jachtaře méně příznivý. Západní pobřeží je v podstatě přepůlené přístavem Porto de Soller, který ale určitě stojí za navštěvu. Z Porto de Soller do Polency na severu Mallorcy to zabere zhruba 30 mil bez možnosti kdekoliv zakotvit.

Sever

Na severu Mallorcy se nachází zejména dva velké zálivy, v jednom se nachází městečko Pollenca s římskými vykopávkami, v marině je provozován rovněž systém Ports IB. V druhém zálivu, který s tímto sousedí, se nachází městečko Alcudia. V obou zálivech jsou možnosti zakotvení pro polední koupání.

Aktivity

Mallorca však neznamená pouze úžasnou jachtařskou destinaci. Poskytuje řadu aktivit i pro běžné „dovolenky“. Od narození dcery se zaměřujeme zejména na atrakce pro děti. Doporučuji navštívit delfinárium v Portal Nous na jihu u Palmy. Při té příležitosti určitě zavítejte do místní mariny, kde jsou vyvázány nejluxusnější jachty brázdící moře v okolí Baleárských ostrovů. Byl jsem svědkem jednoho takového vyvazování, kdy okolo luxusní jachty s britskou vlajkou kroužilo několik gumových člunů obsluhovaných místními marineros. Z podpalubí lodě vyšla lady v rukavičkách a ladným pohybem přehodila nabízené mooringové lano přes vazák lodi.

Pěkné je i akvárium v hlavním městě. Je rozděleno do několika sekcí včetně venkovních, a děti si zde můžou dlouhou dobu zablbnout. Západním směrem se nachází safari, kde vám na autobus usedne opičí rodinka případně vám i odebere láhev s nápojem. Nádherný je vnitřek katedrály v Palmě, kde se nachází některé práce Gaudího. Také jsme zkusili vláček z Palmy do Porto de Soller přes různé průsmyky a citrónové sady. Golfisté najdou na Mallorce velké množství hřišť.

Cabrera

Nesmím vynechat ostrov Cabrera. Cabreru považuji za perlu mezi Ballearskými ostrovy. Ostrov a jeho přilehlé vody tvoří přírodní rezervaci, kde je přísný zákaz rybaření. Cabrera leží na jihu od Mallorcy a je dobře dosažitelná buď přímo z Palmy nebo z La Rapity. Jediná možnost pro přenocování, tedy alespoň během hlavní sezony, je zátoka na západním pobřeží, kde je nutné se vyvázat na bojku. Přes sezonu je možná rezervace maximálně na dvě noci. Cena není nijak závratná. V zálivu s bojkami je nádherně čistá voda s bohatým podmořským životem. Zátoka rovněž představuje výchozí bod pro tury, kdy i méně zdatní si mohou dovolit výšlap do pevnosti nad zátokou. Zátoka s bojkami je bezpečná, ale někdy zde hodně fouká. Držím palce, aby se Vám podařilo chytit bojku na první pokus. Rezervaci vyvázání na bojku na Cabreře je možné učinit emailem na rescab@caib.es. Další možnost představuje kotvení na východním pobřeží, a to rovněž pouze s povolením.

Protože jsem na Ibize a Formenteře nikdy nebyl, je toto můj poslední článek o Balearských ostrovech. Pokud se do této destinace vydáte, přeji Vám pěkné počasí a vydařenou dovolenou.