Jachting na Netflixu I.

Co tam vidíš? - Jenom nějaký albín, pane! Foto: warnerbros.com/movies/heart-se

Pokud nevíte, na co se dívat mezi Mrazíkem a Třemi oříšky, mám tu pár filmových tipů speciálně pro milovníky jachtingu a moře. Doposud jsem filmové tipy bral tématicky až náhodně. Teď to bude čistě utilitární: Co je možné najít na streamovacích službách? Začneme Netflixem, který má nejširší výběr. Zde je část první. 

Boj o život 

The Heart Of the Sea. Vědci hloubají kam se poděla naše schopnost číst knížky. Něco s tím mají digitální média. Prej umíme jen krátké věty! Takový Herman Melville a jeho Moby Dick bude pro naše děti pochopitelný asi jako Marxův Kapitál. ( “… Celkové množství peněz, které v každém časovém úseku fungují jako oběživo, je tedy určeno jednak sumou cen všech obíhajících zboží, jednak menší nebo větší rychlostí jejich protikladných procesů oběhu, na čemž závisí, jaká část celkové sumy cen může být realizována týmiž penězi. …“). S tím Marxem vám neporadím, ale pokud se vám, nebo vašim dětem nedaří přelouskat velké metafory života navlečené na alegorický příběh beznohého kapitána posedlého porážkou vychytralého kytovce s poruchou pigmentu, tak si to celé můžete dát ve filmové verzi jako survival drama lodi Essex, jejíž osud Melvilla inspiroval. Tolik ke krátkým větám, chytrolíni!

Adrift. Trochu survival, trochu romance, trochu duchařina. Film pro něj (jachtaře) i pro ni (i když jachtí kvůli němu). Také jeden z mála filmů, kde si dali práci s natočením lodního kotrmelce. Jen mohli v CGI umazat trochu plochy plachet v té bouři… 

Cast Away (Trosečník). Tom Hanks, stará brusle a bolavý zub … spomínate? A také pan Wilson (skvělý casting!). Nebo ponaučení, jak těžké je dostat se přes příboj. Klasika o ztroskotaném pracovníkovi FedEx potěší i po letech.

Last Breath. Když má člověk v kanceláři tak blbý den, že mu ani počítač nenaskočí, zavolá většinou na IT aby zjistil, že si namotal kabel při otáčení na židli. Když má blbý den hloubkový potápěč… můžeme pak v teple domova sledovat hluboký a podrobný ponor do světa potápěčů pracujících na ropných instalacích a jejich podobu krizového managementu. Dokument podle skutečných událostí.

Solo. Víte vy, kdo to byl Meresjev, opravdový člověk, soudruh, sestřelený stíhač co se plazil lesem s přeraženými nohami? V této reinkarnaci surfař spadne z útesu, plazí a topí se za záchranou a při tom rozjímá nad životem. Hezké obrázky, ale podobnou existencialitku najdete i v lepší podobě (viz. 127 hodin u konkurence na HBO).

Příroda

 Moje učitelka chobotnice. Trochu ve stínu opěvovaného Attenbouroughového globálního zamyšlení o životě na planetě přichází tento dokument s komorním pohledem na přírodu a člověka v ní. Životními krizemi stíháný dokumentarista přírody spozná chobotnici. Neustále se k ní vrací a fascinován tímto tvorem, navazuje s ní bližší a bližší vztah. Poučné, napínavé, krásné! 

A plastic ocean. Náš blahobyt je založen na plastech. Film připomíná, že jsme jich po světě vyrobili a vyhodili příliš a nevím dost dobře co s tím. S trochou toho alarmismu i s trochou snad dobrých řešení dokument předkládá, co jsme o problému věděli v roce 2016.

Chasing Coral. Chcete si udělat ten potápěčský lístek, abyste mohli létat po světě a očumovat barevnost korálového světa? Co vás ale napadne, když vám zde polští filmaři zas a znovu připomenou, že ten svět zmizí a to létání za korály v tom nebude úplně nevinně? Zůstanete u dostupnější zábav? Co tak houbaření? Nebo přestaňte odkládat ten kurz na jindy a dáte si ho pod stromeček? Však když už do ekologického pekla, tak aspoň se vzpomínkou na poslední krásy světa …

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!