Jachting prakticky: Jen s hlavní plachtou

Celá řada manévrů s lodí se provádí mnohem snadněji, pokud máme vytaženou pouze hlavní plachtu. Tyto manévry často  zahrnují jízdu ostře proti větru, což je situace, ve které se můžeme dostat do potíží.

Budete stejně dobře stoupat proti větru a pojedete dvakrát rychleji.

Přitažená přední plachta při jízdě proti větru ohýbá směr větru kolem zadní strany hlavní plachty, což znamená, že ráhno musíme dotáhnout často až téměř k podélné ose lodě, aby hlavní plachta správně táhla. To je v pořádku, dokud pracuje spolu s genou. Pokud je ovšem hlavní plachta přitažena na střed bez toho, že by měla před sebou druhou plachtu, kouzlo přestane fungovat a téměř všechna síla směřuje do strany. Maximální snos, minimální dopředný tah. Bez větru nasměrovaného kosatkou nebo genou můžete hlavní plachtu pořádně vypustit, i když je loď v úhlu pouhých 45° vůči skutečnému větru. Bude stejně dobře stoupat proti větru, pojede dvakrát rychleji, a co je důležitější, bude krásně ovladatelná.

Vypusťte ráhno s hlavní plachtou na otěžích, pokud jedete jen na ni.
Vypusťte ráhno s hlavní plachtou na otěžích, pokud jedete jen na ni.

cunliffeKdo je Tom Cunliffe? Tom Cunliffe je mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti námořního jachtingu. Napsal více jak 25 knih a je pravidelným přispěvovatelem jachtařských magazínů Yachting Monthly, Practical Boat Owner, Yachting World a Sail Magazine. V Čechách vyšla jeho velmi úspěšná kniha Velká kniha umění jachtingu, která se mezi českými jachtaři těší značné oblibě.