Jachting v Chorvatsku – jak se vyvíjí covidová sezóna?

Malé výletní lodě - oběti covidové sezony...

Chorvatská asociace poskytovatelů ubytování na lodích tento týden zveřejnila průběžné čísla o stavu sezóny v Chorvatsku. Že to bude špatné a krajinu závislou na turisme to zasáhne, tušili všichni. Chorvatsko spěchalo se co nejrychleji otevřít turismu a sezónu zachránit. Jak se to podařilo, popsal Paško Klisović, prezident uvedené asociace.  

Bez započtení poklesu hostů malých výletních lodích klesly počty návštěvníků o 59 %, ale čísla se zlepšují. V červenci byl pokles jen 25 procent oproti stejnému měsíci minulého roku. Velké změny jsou v národnostním složení hosty. Američané, Angličané, Francouzi a Skandinávci prakticky zmizeli v oblasti Šibeniku, ale přibyli Chorvaté, Slovinci, Rakušané a Němci. Severní oblasti dostupné autem zaznamenaly nejnižší pokles. Obrovský propad je v návštěvnosti Dubrovniku, který souvisí z jeho odlehlostí a je převážně navštěvován letecky (případně výletními loděmi).

Celkový počet charterových turistů klesl o 65 %. Za prvních sedm měsíců letošního roku jich Chorvatsko navštívilo 112 810, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 317 700. Nejmenší pokles je znovu v severnějších přístavech jako Marina Veruda, kde je na úrovni 54 %, zatímco v Dubrovníku nebo v Aganě došlo k poklesu až o 85 %. Střední Dalmácie (Šibenik a Zadar) má 45 %z loňské návštěvnosti.

Od začátku roku do 30. července v Chorvatsku zaznamenali 28 400 návštěv zahraničních jachet a člunů, což je 67 % počtu ve stejném období minulého roku (42 700). V případě jachet delších než 20 metrů  jsou výsledky lepší – 669 návštěv v roce 2020, což je 83 %v porovnání s rokem 2019, kdy bylo zaznamenáno 780 příjezdů jachet této velikosti.

Na druhé straně, malé výletní lodě pro vícedenní plavby měly za prvních sedm měsíců roku 2019 až 48 587 hostů. Pro srovnání v aktuálním roce jejich služby využilo jen 2 690 hostů, což je pokles téměř o 95 %.

Pokud jde o vývoj situace do konce sezóny, Klisović je opatrně optimistický. “Prognóza pro srpen a podzim je přijatelná, pokud nenastanou další situace, jako v případě Nizozemska, které nás zařadilo do oranžové kategorie z pohledu cestovního rizika.”

Dodejme, že situace v srpnu je opravdu dynamická, viz nedávné zavedení povinných osvědčení o negativním covid testu v Řecku, které mířila na cestovatele z Čech a řady dalších evropských zemí, a která se vzápětí zase změnila, naštěstí ve prospěch Čechů. Ne tak už ve prospěch těch ostatních zemí. Prostě, člověk neví dne ani hodiny.

Situaci sledujeme, budeme informovat. 

Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!