Jachting v Chorvatsku: Prvic

[vc_gmaps link=“#E-8_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“ size=“370″]

Prvic je ostrov s chorvatské části jaderského moře. Je součástí šibenického souostroví, od pevniny je vzdálen asi 1,5 míle a navazuje na sousední ostrov Zlarin, jehož je díky podmořským mělčinám pokračováním. Na severovýchodu je ostrov mírně svažitý, na opačné straně, jihozápadní se ale příkře svažuje k moři. Vyskytují se zde dvě sídla, Prvic Luka a Prvic Šepurine. Plocha ostrovu je 2,37 km2 a na délku měří 3,1 km. Celý ostrov je považován za kulturní dědictví, je proto pod ochranou chorvatského ministerstva kultury.

NAUTIKA

Poslední z řady ostrovu v šibenické skupině, který je společně se Zlarinem nejblíže pevnině. Má dvě městečka s malými přístavy vzdálenými od sebe pouze 20 minut chůze.

LUKA PRVIČ

informationrestaurant supermarketpostaltoilets waterdropelektrika_t2mooring2_t

Prvič je nevelké, ale oblíbené letovisko jen pár mil od šibenického kanálu. V JV části zátoky najdete molo s mooringy, označené zeleným světlem, a dále v zátoce je asi 20 placených bójí. Kotvení v oblasti bójí je zakázáno. Zátoka je krytá pro všechny větry kromě jihovýchodních, ale málokdy se zde moře bouří.prvic1

Městečko je pěkné, k dispozici je obchod, sprcha, voda, elektřina a několik restaurací. V městečku najdete i poštu a informační turistické centrum. Za bóry je místo velmi dobře kryté, naopak při jugu je zde stání málo pohodlné. V restauracích se dá najít WIFI a signál je údajně i mooringového mola. Hotel naproti vlnolamu také nabízí možnost využití prádelny za 100 Kun.

Do zátoky je z moře celkem snadný přístup, pouze půl míle jižně od vstupu do zátoky leží vyčnívá nad hladinu skála jménem Hr Galijola, označená izolovaným nebezpečím. Kanál mezi malým ostrůvkem Lupac, ležícím jihovýchodně od zátoky Luka Prvič, a Prvičem je 10m hluboký. Na jihu ostrova Lupac je červený maják (Fl R 3s), na východním vlnolamu při vstupu do přístavu Luka Prvič svítí zelený maják (Fl G 3s).

Denně jezdí do přístavu 5 trajektů a spojují tak Prvič s Vodicí nebo Šibenikem.

Trajekt Šibenik- Prvic

Trajekt Prvic- Šibenik

Trajekt Vodice – Prvic

Trajekt Prvic- Vodice


ŠEPURINE

boje_t2 mooring2_tpostal information supermarket restaurant

Otevřená zátoka na západní straně ostrova s hezkým malým městečkem. Stání možné na vnějším mole na mooringu, je zde ale často plno, nebo na kotvě a bójích mezi vnějším molem a vlnolamem přístavu na hloubce 2-5m. Uvnitř přístavu je velmi malá hloubka. Zátoka je velmi málo krytá, snad jen na východní větry. Na severním okraji zátoky je místní přístav, většinou přeplněný. Na břehu najdete několik restaurací, poštu, turistické informace a supermarket.

V Sepurinu stojí rodinný dům slavného SEPURINE_NAVIO_finchorvatské učence a vynálezce Fausta Vrančice, který je často popisován jako chorvatský Leonardo da Vinci. V 17. století napsal své mistrovské dílo Machinae Novae, ve kterém popisuje mnoho vynálezů jako vodní mlýn, visutý most nebo padák. Rodina zde sídlí dodnes, ačkoliv pozůstatky Fausta Vrančice jsou pohřebeny ve farním kostele Prvic Luka .


NÁMOŘNÍ MAPY A PILOTY

888 (8.vyd.) strana 61, British Admiralty 2711 a 2773 a 2774, Chorvatské Male Karte MK15


ZAJÍMAVOSTI

Pobřeží lemují krásné klidné pláže a křišťálově čisté moře, které je podle posledních nedávno vykonaných měření nejčistší v celém Jadranu. Povrch ostrova je kopcovitý, nejvyšší vrchol je 75 m.n.m. Z kopců je nádherný výhled na malebné zátoky, čistou přírodu a okolní ostrovy. Zdejší přístav se nachází v hluboké zátoce, která chrání kotvící lodě a jachty před větrem. Prvotní osídlení ostrova je známo již z ranného středověku, k osídlení trvalému však začalo docházet až v 15. století, kdy se zde lidé skrývali před nájezdy Turků z pevniny. Původně se na ostrově rozvíjelo zemědělství, chov dobytka a rybolov, dnes se lidé živí na Prvicu hlavně z turistického ruchu nebo pěstováním oliv, fíků a vinné révy.

Oba přístavy, Luka Prvič i Sepurine, mají velmi atraktivní sídla postavená šibenickou aristokracií v 16 století.

V osadě Luka sídlící na jihovýchodním pobřeží ve stejnojmenné zátoce, se vyskytuje velmi zachovalý kostel sv. Marie a klášter, původně sloužící hlaholským mnichům.

V Šepurine, v centru, můžete najít kostel sv. Rocha z roku 1620, který ukrývá cenný dřevěný oltář, zdobený v barokním stylu. Nejstarší památkou je zde šepurinský kostel Gospina Pohodejna postavený roku 1479.