Jachting v obýváku – 16 doporučených filmů na dlouhé večery

Z natáčení filmu Do větru.

Je zima. Našinec se buď  musí praštit přes kapsu a vydat se do teplých krajů, nebo ubrat z nároků na slunce a koupání a věnovat se zimnímu jachtingu s jeho specifiky. Pakliže podobně jako naše redakce sedíte v kanceláři, počítáte  dny do sezóny a přemýšlíte, co s načatým večerem, udělali jsme pro vás seznam “boat movies” – filmů s jachtařskou tématikou v několika tematických sekcích:

Téma 1: Raději  doma než na moři

Vše je ztraceno – Robert Redford potká kontejner s cvičkama aneb moderní variace motivu stařec a moře. V tomto případě sólo-jachtař versus Indický oceán a situace, kterou jste již možná zažili v nějaké jiné podobě. Svět je v pořádku dokud najednou není a vše se začíná sypat a kazit a není tomu konce ani v záchranném člunu…

Než přišla bouře – Nedávno jsme zde psali o mladých a krásných youtube jachtařích, kteří cestují kolem světa a žijí svůj sen. V tomto případě je tam méně youtube, ale stále dost mládežnické romantiky a hlavně uvidíte, co všechno se může stát, když vylezete ze zatopené jachty a široko daleko není ani váš stěžeň, ani snoubenec – kapitán.

Styx: Film u nás zatím běžel na Festivalu v Karlových Varech, tím pádem na něj zatím běžně nenarazíte. Pracovně vyhořelá doktorka se plaví sama na 13 metrové jachtě směrem ostrov Ascension, aby si spravila pocuchané nervy. U Afrických břehů narazí na porouchanou loď plnou uprchlíků a teď co s nimi?

Kapitán Ron – boj o přežití trochu odlehčíme. Toto je základní tutoriál pro každého kapitána, hlavně začátečníka s čerstvě zaplacenými papíry, nejlepší role Kurta Russela, také trochu ptákovina a hlavně jachtařská klasika!

Téma 2: Pro závodníky

Wind: Když se jachtaři cinefilovi (milovníkovi filmů) řekne Jennifer Grey, tak si nevybaví Patricka Swayze a zvedačky v Hříšném tanci, ale Americký pohár, vychytaný spinakr tvaru krovky brouka a taktické šachy kolem bójek legendárního závodu. Samotný film zvládl dobře stárnout, chvíle příprav nenudí a když je děj na vodě, má navzdory roku vzniku spád a nadčasové záběry.

En solitaire: Francouzský příspěvek o Vendée Globe, ale úplně o závodění to není. Yann se dostane na start jako náhradník. Po nečekaně úspěšném úvodě musí zastavit, aby opravil loď a zjistí, že to nebude úplně osamělá plavba.

Muž přes palubu: Film o závodním jachtingu vznikl i v Husákově Československu. Závodí se na kadetech a nejde o nic menšího, než o postup na mezinárodní závody do Finska. Pod Vyšehradem si nikdo nic nedaruje. Intrikuje se o každé kosatníkovo kilo, bojuje o oddílový autobus a hlavně o duši mladého jachtaře Davida Kubíčka. Sladkovodní nostalgie s normalizační atmosférou.

Celý film zde:

Téma 3: Pro dobrodruhy

Kon-Tiki – Thor Heyerdal dovedl experimentální archeologii za hranice nemožného své doby a dokázal, že obyvatelé Tichomoří mohli pocházet z Jižní Ameriky a největší oceán světa překonali na balzových vorech. Z množství dokumentů o jeho cestě je nejdůležitější ten původní z roku 1950 oceněný Oskarem:

V roce 2012 pak vznikla zdařilá hraná dramatizace:

Téma 4: Moře leze na mozek

Ztroskotáme zítra – unikátní slovenský dokument z roku 1968 o 8 metrových kajutových plachetnicích (překližkové šarpie) na přeplavbě Atlantiku a psychologickém výzkumu, který vycházel z výzkumů Alaina Bombarda. Připravte se na neutichající komentář a dokumentárnost sabotující dialogy předabované herci.
Celý film zde:

Úplné bezvětří – na režisérovi Georgi Millerovi je zajímavé, jak se dokáže chopit tancujících tučňáků a mluvících selat (Happy Feet, Prasátko Babe) i postapokalyptických kultovek (série Mad Max). V tomto případě jako producent vyslal traumatizovanou Nicol Kidmanovou aby zjistila, že na jachtě není kam utéct a zachránila sebe i manžela před maniakálním trosečníkem.

Téma 4: Pro potápěče a freedivery

Otevřené moře – pokud byste se chtěli vydat na potápěčský výlet, je dobré zkontrolovat, zda váš instruktor umí počítat. Mladý americký pár to neudělal a po vynoření byla jejich loď i celý zájezd pryč. Utěšit je přišli žraloci. Nízkorozpočtovka podle skutečné události.

Magická Hlubina – Luc Besson povýšil tímto filmem zadržování dechu na umění. Tečka!

Téma 5: Pro jachtařský dorost

Morning Light: “Ranní světlo” je název 52 stopého závodního speciálu třídy Transpac 52, kterou svěřil Roy Disney (synovec Walta Disneye) posádce adolescentů, aby na něm závodili z Los Angeles do Honolulu, a aby o tom on mohl natočit motivační dokument o krásách vrcholového jachtingu a lákat mládež na moře.

Maidentrip: Laura Dekker se jako čtrnáctiletá vydala sama na plavbu kolem světa. V rámci mentální přípravy musela absolvovat kolečko u soudů, protože sociálce to nepřišlo jako dobrý nápad. Doporučujeme hlavně rodičům, co se nechtějí úplně zbavit pubertálních dcer, ale potřebují si od nich na pár let odpočinout.

Téma 6: Pro historiky

Master and Commander – Odvrácená strana světa: Tohle prostě musíte vidět! Názor samozřejmě subjektivní, ale pokud by jste z tohoto seznamu měli vidět jenom jeden film, pak je to filmová verze části eposu Patricka O’Briana o životě a světě britských námořníků v napoleonských válkách.

Do větru: U nás má chorvatské papíry víc lidí než řidičák, ale na první český “boat movie” se čekalo až do minulého roku. Krása jachtingu byla u toho. Jarda Foršt štábu pomáhal jako kapitán doprovodné lodi.

Foto:
dovetru.com