Jachty roku 2020 

Foto: beneteau.com

Na veletrhu Boat Düsseldorf se vyhlašovalo ocenění jachta roku. Redaktoři z dvanácti jachtařských časopisů na podzim šest dní testovali 15 lodí nominovaných do soutěže a společně vybrali vítěze v pěti ze šesti kategorií. Proč jen v pěti? Nedařilo se novým katamaránům. 

Kategorie: Performance Cruiser

Nominace: Beneteau First 53, Italia Yachts 11.98, RM 1180, X 4.0

Vítěz: X4.0

Přeložit performance cruiser jako “výkonný křižník” by nedělalo dobrotu a tak zůstaneme u toho, že v této kategorii šlo o lodě vybavené na pohodlnou týdenní plavbu, s nimiž se dá výborně jezdit i soutěžit. X4.0 dánského výrobce X-yachts má zpevněný trup stavěný metodou vakuové epoxidové infuze, odlehčenou konstrukci, prostorný kokpit, karbonový čelen a širokou paletu příplatkového vybavení včetně karbonového stěžně. Porota kromě výborných výkonů již ve slabém větru ocenila skvělé zpracování a využití místa. Loď se prodává za € 257,500 bez DPH.

Foto: xyachts.com

Kategorie: Luxury Cruiser

Nominace: Amel 60, Grand Soleil 42LC, Oyster 565

Vítěz: Amel 60

Francouzská loděnice navázala na svůj předchozí model Amel 50 a přidala 10 stop luxusu. Centrální kokpit je chráněn pevnou nástavbou. Ovládání je optimalizováno, aby ho zvládla malá posádka nebo jen jeden člověk. Majitel má obrovskou kajutu a bohatou výbavu od karbonového rolovacího stěžně a vodotěsného uložení motoru, přes myčku a pračku až po karbonovou lávku na břeh. Zaplatí si za to € 1,650,000.

Foto: amel.fr

Kategorie: Závodní lodě

Nominace: ClubSwan 36, Dehler 30 OD, J / 99, Jeanneau Sun Fast 3300, JPK 1080

Vítěz: Dehler 30 OD

Plnokrevný závoďák pro jak pro dvoučlennou, tak i vícečlennou posádku. Spartánský  interiér je stále dostatečně vybaven na přespání bez zásadních omezení – k dispozici je záchod, vařič, stůl a i místo na spaní. Ve výbavě je karbonový stěžeň, systém vodní zátěže a inovativní pohon se zasouvací hřídelí a vrtulí. Zábava za € 108,900 (bez DPH).

dehler.co.uk

Kategorie: Inovace

Vítěz: ClubSwan 36

Radikální sportovní minimalismus. Předek zužující se k palubě tak, jak to mají nové IMOCA lodě, jeden tzv. C-foil přesunující se trupem na obě strany a spolupracující s hlubokým kýlem. Zahnutá pína pro maximálně volný pohyb posádky v kokpitu a dobré vedení lodi plus mnoho jiných detailů. V podpalubí se sice chodí po kolenou, ale recenzenti jsou nadšení a mluví o plavbě jako o jízdě na létajícím koberci. Perspektivní loď pro one-design regaty za € 385,000 (bez. DPH).

Foto: nautorswan.com

Kategorie: Family Cruisers

Nominace: Beneteau Oceanis 30.1 Elan Impression 45.1, Jeanneau Sun Odyssey 410

Vítěz: Beneteau Oceanis 30.1

Rodinná plachetnice, jejíž ojetinu si časem bude moci dovolit i našinec, je moderní, prostorná, snadno ovladatelná. S pomocí polských sousedů, kteří ji pro tradiční francouzskou značku vyrábí, má být i cenově dostupná. Při návrhu designéři použili tvar, který zajišťuje hodně prostoru na 30 stopách, včetně pohodlné stojné výšky v salonu a velké kuchyně. Takeláž byla navržena s cílem minimalizovat nároky na posádku, na výběr jsou hned 4 kýly, protože loď si najde své místo na moři i na jezerech. Za € 69,400 (ex. DPH) si dnes člověk nekoupí ani garsonku, tak proč si nekoupit loď?

Foto: beneteau.com

Kategorie: Vícetrupé lodě
Nominace: Excess 15, Lagoon 46, Neel 47
Bez vítěze.
Lagoon se nezvládl dostavit na srovnání, Excess neměl vyladěné kormidlo a Neel nepřesvědčila kvalitou.