Jak se chovat na plachetnici

Takže jste byli pozváni na něčí loď? Skvělý!  Přátelé, kteří mají lodě, jsou ta nejlepší věc. Je to mnohem levnější a je to stejná zábava jako si loď půjčit.

Pro zvýšení šancí na (opětovné) pozvání jsou zde naše tipy na to, jak být dobrým lodním hostem:

1. Nastavte svou představivost
Pokud jste již byli na lodi přátel a očekávali jste luxusní výlet, pak je možné, že jste byli trochu zklamaní. Pokud ale očekáváte, že tento výlet bude lepší než další obyčejné kempování, pak ve vás loď přátel zanechá ten pravý dojem. Zážitek záleží na vašem očekávání.

 

Koh Hai Thajsko
2. Připravte si plán B
Pokud jste na cestách a vaši přátele jsou v jiné části země nebo světa, pak se vyplatí mít záložní plán.
Většina námořní rutiny je dána počasím. V případě, že vítr nefouká ve správném směru, fouká příliš nebo vůbec, nebo se zásadní součástka lodi porouchá, se může stát, že loď nebude na dohodnutém místě v dohodnutém čase. Co budete dělat, když loď není na místě, kde jste si dohodli setkáni? Budete muset být flexibilní, a to by mohlo mít za následek buď zdržení cesty, úplnou změnu cíle nebo jen rozhodování o tom, zda skončit tak jako tak v hotelu.
Ujišťujeme vás, vaši přátelé se budou cítit hrozně, takže to neberte zle, ale uvědomte si, že tato cesta je více dobrodružství než naplánovaná pravidelná dovolená. Pokud to zní trochu nejistě a chtěli byste mít nějaké jisté plány, proč si nezaplatit sami nějaký pěkný resort a nepožádat vaše přátele s lodí, ať vás navštíví?
Než budete cestovat, zjistěte si imigrační požadavky země, kterou navštěvujete, zvláště pokud letíte jachtit a pak odlétáte zpět z jiného místa. Mnoho zemí vyžaduje, abyste buď měli zpáteční jízdenku nebo dopis od kapitána lodi na potvrzení své plavby. To samé platí u země, do které přijíždíte.
3. Pojďme balit!
Ale dříve, než odletíte, se podívejte na tašku. Prostor je na většině lodí vzácnost a obvykle tam není kde složit velký kufr. Měkké tašky jsou určitě způsob, jak na to. Představte si, že existuje možnost, že byste mohli i spát vedle zavazadel – protože to je to, co hosté na některých lodích dělají – hlavně malých.
Mějte na paměti, že možná budete muset se zavazadlem urazit dlouhou vzdálenost cestou do maríny, případně si ho vzít do člunu, kde nesmí být žádné ostré hrany. Takže měkká taška s kolečky nebo ruksak. Malý pytel je to nejlepší.
Nezapomeňte, že je nepravděpodobné, že budete mít pračku na palubě lodi, takže…
delfini
4. Očekávejte, že zmoknete
Je to loď, a jako taková je obklopena vodou. Můžete zmoknout. Neprší-li, pak vás a vaše věci (včetně telefonu a jiných drahých věcí) může ostříknout vlna.
Sbalte se do nepromokavého pytle a naskládejte do něj nejdůležitější věci a doklady.  Nastupování a vystupování ze člunu je také jistý způsob, jak se namočit. Takže se ujistěte, že si přinesete lehkou nepromokavou bundu a nějaké boty, kterým nevadí navlhnutí.

Budete mít mokrý zadek bez ohledu na to, jak moc se tomu budete snažit zabránit. Vše, co dáte na podlahu člunu bude také mokré a pravděpodobně i od písku. Nejlepší jsou sandály Crocs nebo podobné. Můžete snadno vyskočit z člunu a jít do vody bez obav z šlápnuti na něco ostrého, a potom v nich vyrazit i na výlet.

5. Co dalšího byste si měli přinést?

 To se bude samozřejmě značně lišit v závislosti na tom, kde ve světě jste, nebo kam míříte, ale zde jsou některé návrhy:
  • Záchrannou vestu – Většina lodi bude mít záchranné vesty pro celou posádku, ale nejlepší je se zeptat, a pokud dáváte přednost tomu nosit svou, pak si ji vemte s sebou. Pokud se jedná o nafukovací záchrannou vestu pak ji vemte v příručním zavazadle, ale bez bombičky.
  • Lehké froté ručníky – ty jsou lehké, rychleschnoucí a skvělé pro cestování. Přineste jeden na sprchu a jeden na pláž.
  • Fotoaparát & GoPro
  • Spací pytel nebo povlečení – informujte se u svého hostitele o tom, co je nejlepší v této situaci, protože by je už pro vás mohl mít.
  • Plavání a šnorchlování – nemusíte mít místo pro vaše ploutve, ale maska a šnorchl je dobrý začátek.
  • Pochodeň 🙂 – nějaká svítilna je dobrý, skoro až brilantní nápad.
  • Nějaké rozumné pyžamo – Nemyslím si, že budu někdy schopen zapomenout na pohled na mou kamarádku. Když mi pomáhala zápasit s kotevním lanem v bouři a ona mela na sobě velmi krátkou bílou hedvábnou noční košilku …
  • Kniha nebo Kindle.
  • Ucpávky do uší – lodě bývají hlučné a existuje spousta věcí, které dělají na lodi rámus, vržou, skřípou a bouchají.
  • Jakékoliv léky které byste mohli potřebovat.
  • Opalovací krém, Repelent
  • Sanitární předměty. Ty mohou být drahé a obtížné získat na některých místech po celém světě. (Dbejte na to, abyste jimi neucpali splachování na záchodě! )
  • Dostatek oblečení, abyste si mohli měnit na návštěvě prádlo v pravidelných intervalech. Mějte na paměti, že je na lodi v pořádku nosit stabilně stejnou věc, ale na druhou stranu nechcete skončit se vším mokrým a nemít co na sebe. Chladno v noci vás může dostihnout i v tropických místech, takže je dobrý nápad přinést si také teplé věci. Váš hostitel vás může zapomenout na to upozornit. Při jízdě na břeh pamatujte, že některá místa vyžadují, abyste se oblékali skromně. To zahrnuje ramena a kolena, a to zejména v případě návštěvy kostelů či chrámů, takže sbalit něco pro takové cesty je nutné.
  • Zeptejte se svých hostitelů, zda pro ně můžete něco přivézt – lodní díly apod.

5a. Co nebrat

  • Vysoušeč vlasů, žehlička na vlasy – viz níže, jde o problémy s napájením.  Jste na lodi, to znamená větrno, vaše vlasy budou symbolem chaosu. Všichni mají rozcuchané účesy – to je v pořádku … přinést vlasové sponky, klipsy, gumičky- ohon je váš přítel!
  • Vysoké podpatky – ano, vypadají fantasticky, ale na lodi nebudou moc k užitku, pokud si nechcete zlomit vaz, propíchnout člun a zničit vaše kotníky v mezerách na přístavišti.
  • Boty s barevnou podrážkou – nesmíte být uraženi, pokud váš hostitel požádá, abyste nenosili boty, pokud jste na lodi. Hlavní myšlenkou je, aby se pokusil vyhnout nutnosti drhnout příliš mnoho šmouh, takže špinavá a značkující obuv by měla vždy skončit v kbelíku a být použita pouze tehdy, když jdete na břeh.
  • Spousta parády, oděvů a šperků – můžete jít na večeři nebo na plážový bar, ale je nepravděpodobné, že budete potřebovat oblek nebo hodně zdobných věcí, které nosíte na plesy.
  • Všechno to, co opravdu nechcete aby promoklo.
  • Problémy – nechcete aby si vaši hostitelé hráli na  psychoterapeuta – všichni se tam jedeme bavit!

klouzacka mezi žraloky.6. Možnosti elektřiny
Pokud nejste zaparkováni v přístavu a zapojeni do zásuvky, nebo nejste na velké lodi s generátorem, je docela možné, že se nepoužívají žádná elektrická zařízení a nabíjení věcí bude tedy trochu složitější.

Lodě běží na baterie, a ty jsou nabíjeny buď sluneční nebo větrnou energii, případně výkonem motoru. Existuje spousta důležitých věcí, které je potřeba utáhnout z baterií – jako jsou světla, ledničky, navigační systémy, auto-pilot atd. Proto bude nejlepší neočekávat, že budete schopni použít vysoušeč vlasů nebo si nabít svůj laptop, kdykoliv budete chtít.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přijít se všemi svými elektronickými věcmi plně nabitými a až se dostanete na loď, kompletně vypnout zařízení, když je nepoužíváte (zejména světla ve vaší kabině). Zeptejte se svého hostitele před připojením něčeho do zásuvky, možná s sebou má přenosný napájecí zdroj pro nabíjení vašeho telefonu.

7. Sprcha

Stejně jako v lese, poté, co loď opustí přístav a odpojí kabel neomezeného přívodu elektřiny a vody, jste odkázáni jen jen vlastní pěst! Voda, která teče na pevnině z kohoutků tak volně se najednou stává vzácným zdrojem.

Proto je nepravděpodobné, že budete moci mít 20 minutovou sprchu každý den. Vzpomínáte si na první odstavec o kempování? Některé lodě nemusí mít sprchu vůbec, budete mít štěstí, pokud tam bude houba a kbelík.

Takže je lepší být připraven na vše. Vezměte s sebou pár balení dětských ubrousků nebo flanelových utěrek, které jsou fantastickou alternativou pro sprchu, zvlášť když se chcete osvěžit! Můžete si zaplavat, a pokud jste v přístavu nebo v blízkosti střediska, která to umožňují, tak se zamiřte na břeh umýt.

Pokud máte to štěstí, že jste na loďi se sprchou a teplou vodou, poté se sprchujte krátce. Nebuďte osobou, která vyplácá všechnu teplou vodu a nenechá nic pro ostatní. Pokud máte dlouhé vlasy, myjte je a česejte venku, aby se nedostali do odpadu a neuvízli v čerpadle, které čerpá vodu ze sprchy ven.

Zavřete kohoutek, když si čistíte zuby, a totéž platí i při mytí nádobí. Poslední věc, kterou chcete udělat, je pustit vodu a věnovat se zábavě. Když se po chvíli vydáte zpět do reality, zjistíte, že jste jim všechnu vodu vyplýtvali.

Samozřejmě v případě, že myšlenka ne-sprchování a ranního sušení vlasů každý den vás zcela děsí, pak by vám bylo lépe zpátky v resortu na pevnině.

purau-0088. Co se záchodem…?
A když jsme u tématu očisty, pak jsme měli lepší mluvit o „head“. Zřejmě to je pojmenováno jako hlava, protože toalety byly obvykle umístěny v přední části lodi. Není to v těchto dnech obvyklý případ, ale název zůstal.

Toalety lodí jsou zajímavé a delikátní. Nefungují jako toalety na souši, velmi doporučuji požádat svého hostitele, aby vám předvedl praktickou ukázku, jak je ovládat, než je budete skutečně používat.

Některé klíčové věci, které potřebujete znát, jsou následující:

  1. Pokud jste ucpal záchod, pak jste ten, kdo ho má opravit. To není příjemná práce!
  2. Dělat vše, co můžete, aby se zabránilo ucpání záchodu. Toalety nemají rády žádné cizí předměty, zejména věci jako vlasy, dětské ubrousky, tampony a takové věci. Záchod má věc zvanou macerator, který je jako drtič odpadu pro likvidaci odpadu v umyvadle, který žvýká vše, co tam dole je, na malé kousky. To je věc, která se obvykle zablokuje. Je to třeba mít na paměti, než hodíte cokoli do záchoda …
  3. Někteří lidé nemají ani splachovací záchod, ale vaši hostitelé vám poradí jak na to. Buďte šetrní s toaletním papírem, protože to je také hlavní příčinou zablokování…a když vám dojde, cesta do nejbližšího supermarketu je často velmi dlouhá.
  4. Lodě obvykle mají sběrné nádrže k ukládání odpadů, tyto jsou pak buď odčerpány v přístavu nebo zlikvidovány přes palubu, když jste dost daleko od břehu. Vyplatí se bedlivě sledovat, jak je plná sběrná nádrž, než se naplní do 110% kapacity …
  5. Jsou obvykle dva výpustné otvory(v lodním trupu pod vodou), které musí být otevřeny, aby na lodi WC fungovalo. Jeden je pro nasávání mořské vody pro splachování a druhý je odpad. Nepokoušejte se používat toaletu bez otevřené výpusti  – váš hostitel vám na toto téma rád poradí.
  6. Jít na záchod, když je to venku opravdu drsně – míněno počasí a vlny – je velmi obtížné!

Každopádně je nejlepší nebýt v rozpacích ohledně záchodové kultury na lodi. Pokud chcete trochu soukromí a nechcete, aby vás někdo slyšet, zapněte nějakou hudbu. A ujistěte se, že mate dobrý návod, jak jej správně používat – pak budete v pohodě!

9. Budete mít mořskou nemoc?

Mít mořskou nemoc může být noční můrou pro vás i pro vaše hostitele. Každý je jiný, ale pokud se budete plavit kdekoliv mimo chráněný přístav, pak byste si měli přibalit nějaké léky proti mořské nemoci.

Vezměte si je chvíli před zahájením plavby, chvíli trvá, než se dostanou do těla a začnou působit. Dávám přednost Stugeronu z lékárny ve Velké Británii. Je to jediná věc, která pomůže, ale cítíte se po něm ospalý.

Nezapomeňte, že pokud plachtíte, loď bude v náklonu. To je v pořádku a loď je na to navržena. Nicméně vše, co necháte na rovném povrchu najde svoji cestu na podlahu. Uložte věci na bezpečné místo, zamkněte skříňky, nenechávejte věci  na stole atd.

Pobyt na lodi vyžaduje dostatečné množství fyzické zdatnosti. Lezení nahoru a dolů po žebříku, dovnitř a ven z malých člunů, vyvažování. Jste-li nestabilní na nohy, asi byste měli být šťastnější na souši. Čest výjimkám. A zarezervovat si resort, případně dohnat své přátele po souši.

12654326_684480321654522_5608714989061875866_n10. Jak dlouho bych měl zůstat?

To je těžké a u každého se to bude lišit. Poslední věc, kterou chcete udělat je, že přetáhnete dobu vašeho shledání.

Vaši hostitelé mohou být laskaví a souhlasit s tím, abyste přijeli na několik týdnů, ale stačí si uvědomit, že jste všichni na velmi malém prostoru s lidmi, kteří jsou zvyklí být sami po většinu času. To je pak snadné začít otravovat někoho, aniž byste si to uvědomili.

Na druhou stranu, možná milují nějakou společnost navíc a pomůže jim, pokud zůstanete déle.

Snažte se být milý a bezstarostný a pokuste se dát lidem nějaký prostor. To může být těžké na malé lodi. Pokud nevíte nic o plachtění, přispějte svou troškou při čištění a vaření, nebo opravách.

Snažte se udržet všechny své věci úhledně uklizené ve vaší kabině. Je nepříjemné neustále zvedat a uklízet věci po lidech.

Budete-li pít hodně vína nebo piva nebo rádi jíte určité věci, pak si nezapomeňte přinést dost pro vás i pro  ostatní. Cíl je nebýt přítěží. Pokud jste něco rozbili nebo ztratili,  pak se ujistěte, ze je to opravené nebo vyměněné.

Pokud jste kuřák, měli byste se poradit se svými hostiteli před cestou, jak vnímají kouření na palubě. Jsou-li srozuměni, pořád si je třeba uvědomit, že na palubě lodi existuje spousta hořlavých věcí, včetně paliva pro přívěsný motor, plachty atd. Buďte opatrní s nedopalky cigaret a zapalovači.

Pokud jste na bezlepkové dietě nebo na něco alergičtí, váš hostitel by to měl vědět předem. Někdy je těžké speciální dietní požadavky splnit a obtížné uspokojit jinak než v hlavních centrech měst s velkými supermarkety. Nelze automaticky předpokládat, že speciální dieta bude moci být zajištěna. Je-li to problém – raději si přineste vlastní potraviny.

Chcete-li přinést dárek pro svého hostitele, pamatujte, že prostor na lodi má vysokou cenu, a praktické věci, které jsou nerozbitné a vodotěsné mají tendenci být mnohem užitečnější. Zde jsou některé návrhy na dárky pro jachtaře .

Druhou možností je pronajmout si svou vlastní loď a jít do plachtění dohromady. Tímto způsobem můžete mít svoji vlastní nezávislost, ale stále trávit čas společně.

img_625211. A co peníze?
Nepředpokládejte, že vaši přátelé žijí na lodi, protože jsou milionáři. Oni pravděpodobně žíji na napjatém rozpočtu, a proto byste měli očekávat, že si  svou cestu zaplatíte.

Nejjednodušší způsob, jak jsme zjistili, jak sdílet náklady života na lodi, je společná lodní kasička – kde každý vloží stejné množství hotovosti a ta se pak používá k placení za věci jako jsou potraviny, mariny, poplatky, exkurze, stravování atd.

12. Bezpečnost

Kapitán vám pravděpodobně udělá bezpečnostní instruktáž jakmile přijdete na palubu. Existuje spousta věcí na lodi, které jsou nebezpečné, ale i věci, na které byste se měli zeptat, a ty zahrnují:

  • Místa hasicích přístrojů a jejich použití.
  • Jakékoliv rizika – zejména ráhno, bezpečné ovládání navijáku, nenechávání žádné části těla mezi lodí a pontonem apod.
  • Jak používat rádio VHF k přivolání pomoci
  • Jak postupovat při spuštění motoru (velmi užitečné v případě, že kapitán spadne přes palubu)
  • Kdy byste měli nosit záchrannou vestu a jejich umístění.
  • Umístění záchranného voru.
  • Bezpečný provoz sporáku a jak zapnout/vypnout plyn.
  • Umístění lékárničky

Informujte svého hostitele, pokud užíváte jakékoli speciální léky, kde si je budete ukládat a kolik jich budete mít. Potom, jestliže se stane nějaký druh nehody a vy skončíte v nemocnici nebo cokoliv jiného, mohou zajistit, aby tyto informace a léky šly s vámi.

Pokud nevíte, jak něco použít, nebo co dělat, zeptejte se, než se něčeho dotknete. Všechny lodě mají své vlastní způsoby provozu a dělat něco nesprávně může mít špatný až fatální výsledek.

Také  je vždy dobrá praxe, když jdete ven, dát někomu na lodi vědět kam jdete, pamatovat si jméno lodi a zanechat kontaktní údaje. Mít s sebou stejné udaje pro případ nehody – kdo jste, s kým (a jejich kontaktní údaje – satelitní telefon například) a kdy vás očekávají nazpět..

13. komunikace
Je nepravděpodobné, že loď bude mít wifi. Pokud jste v přístavu nebo v kavárně či baru na pevnině, pak byste měli být schopni se k ní dostat. Nejlepší volbou je ověřit u poskytovatele telefonních služeb, kolik International Data roaming bude stát. 5Mb je jedna předpověď počasí, s bídou.

Pokud máte ten luxus Wi-Fi, pak je třeba si uvědomit, že asi není neomezená, nebo stojí vaše hostitele majlant.

14. Když odjíždíte

S trochou štěstí jste měli fantastickou dovolenou, skvělé počasí, navštívili některá úžasná místa, setkali se spoustou zajímavých lidí a máte zájem se vrátit a udělat to všechno znovu. Tak jak si zvýšit své šance na získání opětovného pozvání?

  • Dopřejte si dostatek času na letecké spojení. Stejně jako u odstavce 2, může existovat velké množství důvodů, proč vám může uletět vaše letadlo. Plachtící námořníci nesnáší  harmonogramy, zvláště ty, které vystaví loď (a všechny na palubě) nebezpečí. Zajistěte si rezervaci flexibilního lístku, který umožňuje změny data.
  • Zanechte kabiny pěkné a uklizené. Nabídněte, že zaplatíte za vyprání jakéhokoliv prádla, které jste použili, zameťte podlahu, zkontrolujte zda pod matrací a ve skříňkách je pořádek a abyste se ujistili, že vám tam nic nezůstalo.
  • Vyčistěte kuchyň / koupelnu / wc – snažte se opustit místo, aby vypadalo tak, jak vypadalo, když jste přijeli.
  • Pomozte s cestou z a do přístavu, pomozte při doplňování vody, nabídněte, že zaplatíte za část pohonných hmot, pomozte umýt lodní kýl atd.
  • Uspořádejte, opravte nebo vyměňte něco, co se omylem ztratilo nebo rozbilo. Trvajte na zaplacení, i když vám budou hostitelé říkat, že to je v pořádku. Kliky navijáku jsou skvělým příkladem – ty mohou stát opravdu hodně peněz. Ano, byla to nehoda, která způsobila, že jste je upustili, ale někdo to nahradit musí.
  • Všechno víno / pivo / alkohol, které jste vypili, dokupte i s něčím navíc, jako poděkování vašim hostitelům.
  • Pošlete zprávu, až dorazíte domů. Napište jim, jak skvěle jste se měli a poděkujte.
  • Označte je na všech fotografiích, které jste zveřejnili na Facebooku (je to lepší než je posílat emailem), zanechte na jejich webových stránkách (pokud nějaké mají), doporučte je známým i ostatním zájemcům.

Tak tady to máte! Doufejme, že s těmito tipy jste na dobré cestě k prožití fantastické dovolené plné plachtění  s vašimi novými i starými přáteli a že budete zase pozváni příští rok.

Pokud máte nějaké další tipy pro návštěvníky jak být dobrým (nebo špatným) společníkem, napište nám dolů do komentářů. Těšíme se na vás. Pája a Pája z paluby lodi Ballydonna.

Převzato z blogu www.Ballydonna.eu

img 1