Jak se neutopit!

foto: youtube.com

Zkoušeli jste někdy hodit záchrannou podkovu, případně záchranný kruh MOBíkovi? Pomiňme, že záchranná podkova je na lodích většinou umístěna a zamotána lanem tak, že její okamžité použití je prakticky nemožné. Nicméně jak s tím hodem? Při cvičném hodu záchranného kruhu z paluby La Grace se objevilo několik základních problémů. Jak ho účinně hodit alespoň pár metrů od lodi pokud by to situace tonoucího vyžadovala, a jak ho hodit přesně a při tom mobíka těžkým kruhem nezabít?

Naštěstí jsme v době startupů, gadgetů (vychytávek) a crowdfundingových kampaní a počty obětí utopením nedávají vynálezcům spát. Níže jsme proto připravili přehled různých nápadů, nebo už hotových produktů, které jsou dnes na trhu a chtějí pomoci vyrvávat tonoucí spadlé z paluby ze chřtánu modrého moře. .

One Up. Vypadá to jako jako termoska, ale je to dobře hoditelná záchranná podkova. Kompaktní zařízení je přenosné a lehce použitelné. Tvar a velikost válce umožňují snadné a přesné hození tonoucímu na poměrně velkou vzdálenost i netrénovanému člověku. Ve vodě se zařízení nafoukne jako podkova.

Kingii – nafukovací náramek. Ideou bylo “malé” zařízení nositelné na zápěstí, které si člověk nafoukne zatažením páčky v případě, že se vodní radovánky zvrtnou a ocitne se pod hladinou. Na první pohled je sporná ergonomie zařízení – od pohodlného nošení při plavání, přes aktivaci ve stavu paniky (balónek se nafoukne do obličeje tonoucího) či při ztrátě vědomí, až po efektivitu záchrany balónem na konci ruky. Každopádně se nápad uchytil natolik, že již existuje čínská kopie. 

Blue Fox St1: Pro zajímavost, jiný (neúspěšný) nápad na náramek, který měl zachraňovat plavce. Náramek obsahoval tlakoměr, počítač a balónek, který se nafoukl a vyplul na hladinu pokud plavec zůstal pod vodou a jeho podvodní trajektorie naznačovala, že je bezvládný. Nápad se neujal a nevybral podporu na Indigogo. Pravděpodobně i proto, že byl vhodný pouze pro bazény, na moři nebo jezeře by balónek odfoukl vítr …  

O2 Rescue: Tenhle nápad pracoval s hypotézou, že mnoho obětí utonutí, hlavně těch co uvízli uvěznění ve vodním válci (vlna nebo vracák na jezu) , by se zachránilo, kdyby měli možnost se alespoň jednou nadechnout. Pro ně vzniklo zařízení podobné elektronické cigaretě obsahující právě vzduch pro ten jeden nádech … Znovu se ale nenašlo dost přispěvatelů, který by chtěli nosit za plavkami malý dýchací přístroj. 

Dron záchranář. Poslední nápad již funguje v praxi v Austrálii. Jde o síť dronů, co hlídkují kolem pláží a kromě hlídkování a monitorování výskytu žraloků a medúz jsou schopni rychle letět k oběti a svrhnout záchranný prostředek. Jako automatizované vyhledávače žraloků, které dokáží identifikovat přesněji než člověk, mají drony v budoucnu nahradit ochranné sítě, které se neosvědčily a poškozují podmořské prostředí.