Jak se starat o jachtařské oblečení a zajistit mu dlouhou životnost?

Foto: Tomáš Kůdela

Údržbu jachtařského oblečení jsem nikdy moc neřešil. To, že za pár let budu muset rozbít prasátko a koupit další ocean oblek jsem bral jako bezpodmínečnou nutnost. Když mi Tomáš Krejza ze Sailing Centra s.r.o. začal vyprávět o tom, že se životnost jachtařského oblečení dá prodloužit pravidelnou údržbou, impregnací a obnovit původní vodoodpudivou vrstvu, zpozorněl jsem.

V článku se blíže podíváme na produkty k ošetření oblečení od firmy Henri Lloyd a Gill, protože nezanechávají po vyprání fosfáty a další chemikálie.

Tomáši, předpokládám, že před začátkem sezóny by měla proběhnout větší údržba jachtařského oblečení. Co doporučujete?

Tak v první řadě si udělejte test. Vylijte na jachtařské oblečení pár kapek vody a pozorujte, zda se voda vsákne do oblečení. Pokud ano, pak je třeba oblek ošetřit. Pokud kapka po oblečení sklouzne, váš oblek je připraven na sezónu.

Každopádně na školení u firmy Henri Lloyd nám doporučovali oblek vyprat jemnými čistícími prostředky na jachtařské oblečení vždy po dvou letech, i když zmíněný test proběhne dobře.

Mohu tedy oblečení prát v pračce? A lze používat aviváž?

Doporučuji na konci sezóny nejdříve dát oblečení do vany a pořádně ho propláchnout a osprchovat. Teplota vody by měla být kolem 30 °C. Nechte oblečení okapat a lehce oschnout. Pak ho dáte do pračky na 30 °C na sportovní prací program nejlépe bez ždímání (popřípadě pouze na 400 – 600 otáček). Já používám prací gel na jachtařské oblečení CLEANER od firmy Henri Lloyd a místo aviváže přidávám impregnaci WATER PROOFER. Horní vrstva, která je vodoodpudivá se znovu natáhne. Aviváž ani jiné změkčovadlo nikdy nepoužívejte! Oblek následně nechte vysušit nejlépe na sluníčku. Touto údržbou lze životnost obleku značně prodloužit. Pokud ho neperete, zanáší se póry a tím se snižuje jeho prodyšnost.

Je jasné, že špíny se úplně nezbavíte, ale oblečení se pěkně provoní a trochu se pročistí. Pokud prací prostředek nalijete jen do vany, na oblečení vám zůstanou bílé mapy.

RENEW 7 ML TWIN

Čistící prací prostředek na jachtařské oblečení RENEW 7 ML TWIN, cena 250 Kč. Prací dávka vydrží na dvě praní.

Můžete doporučit něco na zažrané skvrny?

Jestli-že se potřebujete zbavit nečistot od oleje a maziv, použijte čistič oděvů na hluboké znečištění od Gill INTENSIVE SPORT – spray.

GILL REPROOFING SPRAY

Impregnační sprej GILL REPROOFING SPRAY, cena 320 Kč

A jak by měla vypadat pravidelná péče o oblečení ihned po plavbě?

Po každé plavbě jachtařský komplet properte důkladně sladkou vodou. Pokud máte možnost, dejte ho do vany, kde ho 2x-3x propláchnete. Když tuto možnost nemáte, důkladně ho propláchněte hadicí rovnou na molu a to jak z venku, tak zevnitř. Je to velmi důležité, protože sůl, která vám zůstane na jachtařském oblečení zanáší póry a ničí membránu.

Jak je to s impregnací během sezóny?

Během sezóny můžete naimpregnovat namáhaná místa jako jsou ramena a prsa u bundy. U kalhot potom oblast klínu, zadku a švů pomocí impregnačního spreje Gill REPROOFING SPRAY ze vzdálenosti 15-20 cm. Opět ale nezapomeňte oblečení proprat alespoň sladkou vodou i z vnitřní strany, nejlépe v Gill WASH-IN CLEANER a řádně ho nechat oschnout.

Jaká je nejčastější chyba, kterou zákazníci s oblečením dělají?

Skládají ho a materiál pak popraská. Nejvhodnější způsob skladování je pověsit jachtařský oblek na ramínko. Samozřejmostí je ho před uložením oprat sladkou vodou.

Jak je to s botami na lodi? Je nutné je impregnovat?

To v žádném případě nedělejte. Boty totiž nejsou nepromokavé. Jejich hlavní funkcí je bezpečnost. Bota musí dobře držet na palubě, být prodyšná, zavřená, rychleschnoucí a pohodlná. Někdy se stane, že při drsnějších podmínkách, kdy na palubu dopadla slaná voda zůstanou na lodi krystalky soli a paluba klouže. Na závodních lodích se situace řeší tak, že se alespoň na přední část lodi dá trochu jaru.

Pozvánka autora: Chcete zažít pořádné dobrodružství? Pak se připojte na plavbu z Rhodosu přes Kyklády do Athén. Čeká nás cca 550 NM plavby Egejským mořem, plavba na směny i noční etapy.

(Další články autora Ing. Tomáše Kůdely najdete na jeho webu tomaskudela.cz.)