Jak se vyhnout špatné zkušenosti s charterovou agenturou

Každý, kdo se jednou zadíval na moře a na první pohled si zamiloval krásu plachetnic, si položil otázku: Jak se na takovou plachetnici dostat? Kde se dá půjčit? Kolik mě to bude stát?

Na tyto otázky se špatně odpovídá bez kousku zkušeností. Dnes, v době internetu a volného cestování je ale k dispozici nesmírné množství charterových společností a agentur. S množstvím ale jde ruku v ruce i riziko, že narazíte na špatnou agenturu nebo ještě hůře podvodníky. Jak si vybrat tu správnou a důvěryhodnou charterovou společnost a ušetřit si tak čas, peníze i starosti se dočtete v tomto článku.

Vybrat si správnou charterovou agenturu v Česku může vypadat obtížně. Ale není. Pokud člověk vezme rozum do hrsti a dodrží několik jednoduchých zásad, je to poměrně snadné bez nebezpečí, že by člověk naletěl podvodníkům.

Nejvíc informací najdete na internetu. Když napíšete „charter plachetnic“ nebo „pronájem plachetnic“, tak se na vás vysype spousta odkazů. Doporučuji vybírat podle následujících kritérií:

  • Na webu společnosti by měla být uvedena konkrétní jména. Varujte se společností, které mají na webu mezi kontakty jenom anonymní info a žádná jména. To nevzbuzuje důvěru. Je dobré, když víte, s kým se chystáte komunikovat. Také sídlo firmy, skutečné sídlo firmy uvedené na internetu včetně třeba mapky, jak se k nim dostanete, je výhodou. Rozhodně je vhodné nejdřív k nim zaskočit do kanceláře a podívat se, jak to vedou. Vyhnete se tak případům, které vedou firmu v paneláku u své tetičky a když bude nedejbože potřeba řešit třeba reklamaci, budete marně zvonit na dveře před vchodem.
  • Společnost by měla mít nějakou historii. Není nutné, aby byla založena v devatenáctém století, ale aby pár let konzistentně fungovala na našem trhu.
  • Stránky by měly být živé. Aktualizace stará dva roky nevzbuzuje důvěru, a pokud stránky žijí, pravděpodobně fungují a společnost se o své klienty stará.
  • Stránky by měly disponovat rozumným nástrojem na výběr lodí a nabídka lodí by měla být široká. Pro informaci, jak široká by nabídka měla být, posloužíme následujícím příkladem.

Jedna naše oblíbená charterová agentura nabízí teď v tuhle chvíli na jaře roku 2014 pro červnový termín týdenní plavby jen v Chorvatsku 900 (devět set) lodí v ceně od 850 EUR na týden (ty nejmenší) až po 14.000 EUR na týden (luxusní katamarány). To vše v třiceti marinách po celém Chorvatsku. Samozřejmě nabízí také pronájem v jiných zemích než je Chorvatsko, jako je třeba Itálie, Francie, Karibik a další. Je jasné, že tolik kontaktů a smluv si firma nevybuduje za půl roku, ale že už na trhu existuje nějakou dobu.

Není nutné ale požadovat až takhle širokou nabídku. Ale pokud vám agentura nabídne pět lodí, nemusí to být úplně to pravé (i když samozřejmě i přesto může agentura nabízet skvělé lodě).

Marína v Biogradu na Moru hostí několik charterových společností najednou.
Marína v Biogradu na Moru hostí několik charterových společností najednou.

Asi nejdůležitější krok při výběru neznámé agentury jsou reference. Pokud neznáte nikoho, koho byste se mohli zeptat, udělejte si užší výběr na, řekněme, tři společnosti a zeptejte se na nějakém jachtařském internetovém fóru. Tam vám stoprocentně poradí, zhodnotí a sdělí své zkušenosti. Teprve pak se rozhodněte, které agentuře svěříte své peníze. Z jachtařských diskuzních serverů lze jmenovat www.jachting.info, které má vysokou návštěvnost a sledovanost, a dotaz, který tam vhodíte, určitě nezůstane bez odpovědi.

Samotný pronájem pak funguje jednoduše. Na internetu dané charterové agentury si vyberete termín kdy chcete na moře vyplout a pro tento termín si vyberete loď, která by se vám líbila. Pokud i cena je pro vás OK, provedete přes internet předběžnou rezervaci. Následně obdržíte smlouvu, kterou podepíšete, a na daný účet složíte polovinu peněz za pronájem. Druhá polovina se platí měsíc před vyplutím. No a pak nezbývá než se těšit. Jednoduché, že?

Výhodou půjčování lodí u charterových společností je jejich bezvadný stav mnohdy i přes starší rok výroby.
Výhodou půjčování lodí u charterových společností je jejich bezvadný stav mnohdy i přes starší rok výroby.

Pokud teď zdviháte obočí, máte pravdu. Jednoduché to sice je, ale nějaká úskalí v tom ještě budou. Například, jakou loď si vlastně vybrat. Ale o tom zase až někdy jindy….

Jak to dělám já – Komentář od známého mořského vlka a kapitána Františka Novotného

I poté, co jsem přestal dělat profesionálního skippera, jsem na námořní jachting nezanevřel a vyrážím na moře právě prostřednictvím českých agentur. Obracím se na dvě, které vlastní mí kamarádi, takže vím, že to, co mi o zvolené charterové firmě a jejím lodním parku řeknou, sedí. Přes jednu z těchto agentur jsem si v Zadaru několik let po sobě objednával 13m loď od malé rodinné firmy, která nemá těch lodí víc než šest, osm. Pravda, nebyly to ty nejmodernější typy, ale o to byla cena příznivější.

Druhý kamarád mi pak zprostředkoval velmi výhodný pronájem Bavarie 46 Cruiser v Holandsku. S přáteli jsme ji měli pronajatou v sezóně 2007 a 2011. Den pronájmu této velké, 14,5m dlouhé lodě s úplným elektronickým vybavením včetně radaru nás stál 6 500 Kč, tedy 810 Kč na osobu.

Pro plavby v severní Evropě si jinak lodě zajišťuji sám, respektive na doporučení agentur mých kamarádů. V době internetu je to velmi jednoduché a na webových stránkách se můžete se svou budoucí lodí seznámit, prohlédnout si její interiér a podívat se, co všechno má ve výbavě.

Pro charterové agentury a firmy platí totéž co pro hospody. Budete-li s některou spokojeni, neměňte ji.

DOVOLENA_NA_JACHTE_3D_oriznutoTento text je výňatkem z knihy Dovolená na jachtě, od autorů Jaroslava Foršta a Františka Novotného, vydalo nakladatelství IFP Publishing v roce . Další informace o knize s možností jejího objednání.

___

_

200_dovolenaVýhodný jachtařský balíček „200 tipů pro jachtaře“ objednávejte zde v našem e-shopu.