Kotevní alarm
Moje cesta ke vhodnému kotevnímu alarmu byla relativně dlouhá a vystřídal jsem na ní docela dost aplikací. Počínaje kotevními hlídkami, které se držely před érou GPS alarmů a které byly u Skipřenky tak neoblíbené, že jsem se bál jí hlídku vůbec svěřit. Skipřenka je veskrze pozitivní člověk a když si myslí, že kotva večer drží, tak není důvod jí nevěřit, že by snad nedržela celou noc. A tak Skipřenka, mnou postavena na hlídku, ji často poctivě celou dodržela, ale protože jí přišlo líto budit další hlídku (proč, když kotva drží, že), prostě je nevzbudila. A tak můj důmyslný systém hlídek, který nás měl zachránit od bídné smrti na útesech, byl jaksi… víte kde. Takže nebylo snad nadšenějšího jachtaře vítajícího kotevní alarm, než jsem byl já.
Jako první jsem docela s úspěchem používal kotevní alarm implementovaný v mapové GPS Garmin GPSMAP 76. Nebyl vůbec špatný, jen si člověk musel dát pozor na spotřebu tužkových baterií. Tu GPS mám doteď, ne že bych ji používal, ale stále leží v navigačním stolku jako záloha záloh, kdyby se snad něco stalo.
Na té GPSMAP 76 jsem se nejdřívec snažil nastavovat kotevní alarm tak, aby střed hlídané kružnice byl tam, kde leží kotva. Loď swingující okolo kotvy pak bude uvnitř hlídané GPS kružnice. V praxi se to ukázalo jako obtížně nastavitelné. Kotevník kromě zakotvení musel zvládnout i v pravý okamžik nastavit GPS, aby pozice odpovídala kotvě na dně. Vzhledem k tomu, že kotevník počítá metry a vůbec manipuluje s kotvou, nezbývá mu zhusta na GPS mozková kapacita. Navíc ve víru kotevních událostí nebyl problém na GPS prostě zapomenout a teprve po zakotvení si uvědomit, že džípíeska si hoví na stolku v salónu. Zkoušel jsem i po zakotvení s GPS v ruce nad kotvu doplavat a nastavit, ale to se ukázalo jako pakárna, a v horším počasí, kdy právě chcete mít ten alarm zapnutý, jako blbě proveditelné.
Nakonec jsem si zvykl na systém, kdy kotevní alarm zapínám až po zakotvení a toleranci nastavuji jako délku lodě plus necelou délku vyhozeného řetězu – to hlavně tam, kde je málo místa, což je většina zátok. Takhle nastavený alarm funguje tak, že pokud se otočí vítr, alarm mě vzbudí, což je přesně to, co chci vědět. Kotvím vždy tak, že vítr fouká ze zátoky ven, ovšem pokud se vítr otočí, a fouká do zátoky, pak mě ten „zkrácený“ poloměr spolehlivě probudí.
Tenhle způsob není úplně rigidní a modifikuji jej podle dané situace v zátoce. Třeba ve velkých zátokách, kde jsme sami prostě něco nastavím a říkám si, že chvilku toho vlečení zavládneme. Naopak, když mám dvě lodní delký za zádí další loď a tři lodní délky skalnatý břeh, nastavuji toleranci velmi konzervativně, abych vždycky věděl, že se loď hýbe. Znamená to ovšem v noci se moc nevyspat, protože loď se na kotvě vždycky hýbe a tak mě ten alarm budí několikrát za noc. Ale to už je úděl kapitána. Zatímco posádka chrupe, kapitán v noci běhá po palubě a kontroluje okolí. Ale je lepší to pravidelně kontrolovat než se probudit a mít na krku nějaké to velmi nemilé překvapení.
Postupem doby, jak se zdokonalovali chytré telefony a začaly pro ně vyvíjet kotevní aplikace, přešel jsem z GPSMAP76 na chytrý telefon, nejprve Android a pak jsem přesedlal na iPhone. Kotevních aplikaci pro iPhone i Android je na trhu je opravdu velký výběr. Já jsem nakonec skončil u Anchor Alarm (od Floriana Kriesche) , který pro sebe považuji za nejlepší. (Ale třeba Skipřenka používá jiný a mockrát jsme na toto téma dost planě debatovali). Za mě má nasledující vlasnosti/výhody, které považuji za důležité: Siréna je hlasitá, protivná a spolehlivě mě vzbudí (mám mobil tedy těsně u hlavy). Alarm umí hlídat napětí baterie, takže vám v noci nechcípne, aniž byste to nevěděli. Umí hlídat, zda máte/nemáte hlasitost naplno. Umí hlídat přesnost GPS a pokud není dostatečná, vzbudí vás. Hlídá, jestli náhodou nemáte zapojená sluchátka. Hlídá, abyste nebyli v noci zapojení do palubní sítě.
Tenhle poslední, na první pohled absurdní požadavek, má svou logiku. Pokud jste totiž na internetu a zároveň na dobíječce, umí iPhone v noci sám a nezávisle provést aktualizaci systému a následně se resetovat. Tím samozřejmě shodí veškeré běžící aplikace, včetně kotevního alarmu – a vy jste nehlídaní, aniž to tušíte.
Všechna tahle nastavení jdou i vypnout, takže můžete být v noci na nabíječce… jen se musíte modlit, aby pan Apple nedělal náhodou ten update systému.
Naposled jsem si nechal za mě nejlepší vlastnost – prstem si nakreslíte do mapy oblast, kterou chcete hlídat. Nejen kruh, ale cokoliv, třeba dle hloubek nebo reliéfu břehu, prostě jakkoliv.
Za tu dobu, co tenhle alarm používám, jsem se s ním zžil a jsem s ním moc spokojený a nikdy mě ještě nevypekl. Asi existují již dnes lepší alarmy, proč by ne, ale já zatím nemám důvod zkoumat další.