Je libo provlíkač lan?

Poslední týden mi Facebook nabízí nějaké vidle na chytání bójí a vazáků (viz. Teepor). Neznámý eshop mi snad chce naznačit, že jsem starý a neschopný námořník! Ale dobře, minimálně děkuji za námět na článek. Na první pohled to není špatný nápad mít na háčku nějaké udělátka, aby se s ním snadněji lapali bóje a vazáky. Na druhý pohled to vypadá jako další řešení na problém, který většinou nemáme. Pokorně jsem si ale řekl, že se můžu mýlit a nabízím zde hned přehled jiných podobných řešení, která jsou na trhu. 

Teepor

Není to ani nové, ani nijak jedinečné zařízení. Tento problém přivedl na trh hned několik produktů které lze stručně popsat jako “provlékací zařízení” jenž protáhnu vázací lano okem bóje, kolem jiného lana, přes oko vazáků… To, co mi týdny skáče na facebooku se jmenuje Teepor. Je to nerezový oblouk ze zámkem, který se “přecvakne” a umožní protažení lana. Názorné video místo nejasných slov níže to vysvětlí. Kdo by měl zájem tak na stránce výrobce za 35,99 USD.

Happy Hooker Stainless / Swiftie 100

Podobné řešení v kvalitním vyleštěném nerezu nabízí “veselý zahákovač”. Hi-endovka mezi podobnými produkty se prodává od 450 USD! Ale pozor, o dům dál to prodávají za polovičních 260 Liber jako Swiftie 100

Happy Hooker Plastic/Swiftie 50

Výrobce nerezového Happy Hookera má v nabídce i plastovou verzi, kterou prodává za pěkných 60 USD. Ve srovnání s nerezovou verzí dobrý kauf a také dobrá marketingová strategie. Konkurence od Seaswift vám úplně totéž prodá za 15.5 Liber jako Swiftie 50. Kdo by chtěl ušetřit ještě více, dá necelých 9 liber za “noname” nylonový mooringový hák se stejnou funkcí.

Hook & Moor

Pokud byste chtěli něco elegantnějšího a i skladnejšieho, tak Hook & Moor za 3 890 Kč (pro srovnání cca 175 USD) v solidním provedení zvládne totéž jako Teepor a Happy Hooker a ještě poslouží jako obyčejný háček, když se jeho otočná hlava zablokuje. Dodává se s různě dlouhým teleskopickým držadlem (od 1,8 do 4,2 metru).

Scrubbis Catching Boat Hook

Předposlední variace se jmenuje “Scrubbis Catching Boat Hook”.  Stojí baťovských 45,99 Liber. Video zde:

Easy Moor

No a nakonec Easy Moor – skladná pomůcka se dodává bez násady a podle výrobce “Zachraňuje kolena, záda a manželství” za 44,95 USD.

Jestli se vám články na Kráse jachtingu líbí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!