Joshua se vrací – Ukončení Golden Globe Race 2018 a přípravy na ročník 2022

22 dubna proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů Golden Globe Race. 50 let po skončení prvního ročníku soutěže si Jean-Luc Van Den Heede převzal cenu – model lodě Suhailli, na které svou vítěznou plavbu dokončil Robin Knox-Johnston v roce 1969, hodinky a 5 000 Euro. Spolu s ním přišli závod slavnostně ukončit a oslavit i další závodníci. Pro připomenutí, 1. července 2018 odstartovalo 18 soutěžících. Z nich pouze 4 dopluli do cíle a dokončili závod. 12 muselo skončit předčasně, často za dramatických okolností. Jeden účastník závod přerušil a eventuálně ho ještě dokončí mimo soutěž (Rus Igor Zaretsky) no a Tapio Lehtinen je stále na moři, aktuálně uprostřed Atlantiku přibližně na úrovni Kanárských ostrovů.

Účastníci GGR 2018 Foto:goldengloberace.com

Golden Globe Race 2018/2019 je sympatický svým návratem ke kořenům – zjednodušeně závodili hlavně báječní muži starších ročníků  na starých lodích. Samozřejmě hned dodáváme, že nás stále bolí palce od fandění Sussie Godallové a v startovním poli bylo i několik třicátníků. Koncept retro-jachtingu zaujal a další ročník GGR 2022 je již vypsán ve dvou kategoriích. Kategorie Suhailli, která je založena na pravidlech aktuálního ročníku – lodě s průběžným  kýlem mezi 32 – 36 stop podle zásady, že se soutěží na lodích a s vybavením co měl, nebo ve své době mohl mít k dispozici Knox Johnston. Zároveň se organizátory snaží ex-post zodpovědět otázku, co by bylo kdyby, a to zavedením druhé kategorie Joshua. K objasnění jejího vzniku se ale musíme vrátit k prvnímu ročníku závodu GGR, do roku 1968.

Jean-Luc Van Den Heede s fotkou Miotessiera, Foto: glodengloberace.com

Excentrický jachtař Bernard Moitessier by první ročník (GGR 68) pravděpodobně vyhrál, ale místo slávy se rozhodl stát se legendou a uprostřed Atlantiku závody ukončil. Prakem na kolemjdoucí loď vystřelil následující zprávu: “Mým záměrem je pokračovat v cestě bez přestávky, směrem k tichomořským ostrovům, kde je spousta slunce a víc klidu než v Evropě. Prosím, nemyslete si, že se snažím překonat nějaký rekord. “Rekord” je velmi hloupé slovo na moři. Pokračuji, protože jsem šťastný na moři, a možná proto, že chci zachránit svoji duši.” Pak opustil startovní pole, zamířil k tichomořským ostrovům a cestou se věnoval meditaci a údajně házel do moře lahve se zprávami pro lidstvo.

Originální Joshua, foto: goldengloberace.com

Jeho loď Joshua (podle Joshua Slocuma), ocelový keč, je aktuálně součástí expozice muzea Larochelle. Loď byla svého času stavěna právě s ohledem na sólo plavby v náročných podmínkách, a i to je jeden z důvodů, proč se organizátoři GGR 2022 rozhodli vypsat i “one class” kategorii Joshua, ve které může startovat maximálně 10 lodí postavených podle Moitessierovej předlohy. Kromě odpovědi na otázku, zda to byla ve své době opravdu tak kvalitní loď jak se dodnes tvrdí (nebo Montessier tak dobrý jachtař), to možná bude i dobrý podnikatelský záměr. Lodě jsou k dispozici za 320 000 až 350 000 Euro a staví se v Turecku v režii McIntire Adventures – firmy která sponzoruje a organizuje GGR. Nicméně čtrnáct metrů dlouhý ocelový speciál do těžkých podmínek si můžete postavit i sami podle plánů a dat pro plazmové řezání dílů (cena podkladů je cca. 5556 Euro). Aktuálně je všech 20 míst třídy Suhailli zaplněných. Zájemci o třídu Joshua zatím nebyly zveřejněny. Více o lodi zde.

Nový Joshua pre GGR 2022, foto: joshuagg.com

U příležitosti ukončení GGR 2018 byla zveřejněna zpráva Robina Knox-Jonstona, ve které analyzoval chování soutěžních plavidel v těžkých podmínkách jižních moří. Ve zprávě se zaměřil na možnosti jako loď chránit před položením na bok a hlavně fatálním převrhnutím a ztrátou stěžňů v silném větru a ve vysokých vlnách pomocí prostředků a opatření dostupných soutěžícím (bouřkové plachty, vodní kotvy, tahání lana, položení do driftu). Zprávu si můžete stáhnout zde. Překlad shrnutí připravujeme.

Nový Joshua pre GGR 2022, foto: joshuagg.com

Poznámka redaktora: Chystáme vydání knihy Heavy Weather Sailing (jachting v bouřích), který doplnil o předmluvu nikdo jiný než Sir Robert Knox-Johnoson. Zprávu se pokusíme začlenit i do zmíněné knihy. Pokud máte o knihu zájem, registrujte se na těchto stránkách. Včas vás budeme informovat, jak to s knihou vypadá, jak jdu práce na ní, kdy vyjde a hlavně nabídneme v předprodeji lepší cenu.