Kayak Around Europe: Jirka a jeho sen

Nedávno jsme se na přednášce Martina Dolečka úplně náhodou seznámili s Jirkou Olivou. Jeho příběh je neuvěřitelně zajímavý a rozhodně patří i sem, na Krásu Jachtingu, i když není úplně o plachtění.

Jirka totiž pluje kolem celé Evropy na kajaku. Cestu, kterou si mnozí z nás netroufnou absolvovat ani na námořní plachetnici se vším tím komfortem kajut, postelí, kuchyně a koupelny, se Jirka rozhodl plout na malém mořském kajaku jen s nejnutnějšími věcmi pro život. Určitě chápete, že když jsem tohle slyšela poprvé, málem mi vypadly oči z důlků…

Jirkovi je 30 let. Narodil se v severních Čechách, žil v Teplicích, Kladně, nebo i ve Francii a Švýcarsku. Vystudoval pár vysokých škol, ale hlavně se na vrcholové úrovni věnoval sportům jako je lezení, běh či jízda na kole. V patnácti letech se vydal na nejvyšší horu Evropy a v osmnácti do Himaláje. Stejně tak ho neminuly sporty jako paragliding, parašutismus a hlavně freediving. Procestoval valnou část světa, stopem, autem, pěšky nebo na motorce, Evropa, Afrika, Asie. No prostě každý o tomhle někdy sníme.

Všechny tyhle zkušenosti pomáhají Jirkovi otevřít oči, srdce i mysl a lépe vnímat svět kolem. Moudrost a krása je všude kolem nás, stačí se jen zastavit a vymanit se ze stereotypů. On sám o tom říká: „Člověk ale musí pracovat, aby měl peníze na život, ve kterém může pracovat. Je to v podstatě začarovaný kruh a času na koníčky mimo práci je nějak málo. Plánů, cílů, snů je mnoho a přibývají rychleji než se vyplňují. Přišla do našich životů stále více se zrychlující doba, sotva se nám daří držet tempo. Abychom ušetřili čas, začínáme odsouvat, přehlížíme nebo zapomínáme na nás samotné, na naší intuici, naše potřeby, touhy, sny, přání… Sami opouštíme vlastní hodnoty a pokorně je nahrazujeme hodnotami moderní doby.“

Už žádné „AŽ JINDY“, ale „prostě TEĎ“.

Na střední škole si Jirka s kamarádem vymysleli plán, že jednou obeplují Evropu na kajaku. Tehdy si ale říkali, že není vhodná doba, možná jindy, v budoucnu… A jednou si Jirka řekl, že už těch výmluv stačí a že nikdy není lepší chvíle na splnění snů než v tento okamžik.

Přípravy trvaly téměř rok a konečně 4.4.2015 Jirka vyplul. Trasa začíná i končí v Praze, vede přes 22 států a je dlouhá 20 000 km. Poté co Jirka splul Vltavu kam to šlo, naložil kajak na vozík a pěšky s ním přešel Šumavu. Pak splul Dunaj až do Černého moře a přes pobřeží Rumunska, Bulharska a Turecka, přes řecké ostrovy, Albánii, Černou Horu a Chorvatsko do Benátek v Itálii.

Už jen tato trasa by byla úctyhodná i na plachetnici. Plán je plout dál podél severnějšího pobřeží Středozemního moře až do Gibraltaru, podél Portugalska, Španělska a Francie (jachtaři znají pověstné počasí Biskajského zálivu), přes kanál La Manche a dál do Hamburgu. Tam se Jirka pustí na poslední úsek své trasy a to na plavbu proti proudu Labe až do Prahy.

Plán trasy

Momentální poloha kajaku je Caorle v Itálii, kam Jirka doplul na zlomku zimy 2016. Cesta byla dočasně přerušená, ale Jirka je teď už zpátky u kajaku a chystá se zdolat zase další část plavby. Rozhodně toho má ještě hodně před sebou, ale my všichni mu budeme držet palce. 🙂

Současná uplutá trasa.

Na oficiální stránce Kayak Around Europe se dočtete více informací o Jirkovi samotném a o plavbě. V blogu najdete pravidelné příspěvky, které Jirka posílá z cest i z domova.